option
Questions
ayuda
daypo
search.php
ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ON CHE SZU 500-550
COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
CHE SZU 500-550

Description:
Chémia LF SZU

Author:
R
Other tests from this author

Creation Date:
27/03/2024

Category: Science

Number of questions: 50
Share the Test:
New CommentNuevo Comentario
No comments about this test.
Content:
501. O elektrofilnu adiciu ide pri vzniku: acetylbenzemu z benzenu styrenu z etylbenzenu acetofenonu z acetylbenzenu chlorderivatov z alkenov.
502. K elektrofilnym adiciam patri: vznik trinitrotoluenu reakcia brometanu a etanolatu draselneho reakcia etenu s HCl vznik vinylbenzenu z benzenu.
503. K aromatickym zlucenin nepatri: hydrochinon rezorcinol piperidin p-benzochinon.
504. Benzylchlorid je: chlorderivat fenolu funkcny derivat kyseliny benzoovej jednovazbova skupina odvodena od kyseliny benzoovej chlorderivat odvodeny od toluenu.
505. Benzen reaguje podla reakcnej schémy: A B C D.
506.Do polohy orto- a para- orientuju dalsiu substituciu: -NH2 -NO2 R- -COOH.
507. Do polohy meta- orientuju ďalšiu substituciu: -Cl -SO3H -NO2 -OH.
508. Na prípravu meta-chlornitrobenzenu je najvhodnejsi: toluen fenol chlórbenzen nitrobenzen.
509. Najľahšie bude prebiehať elektrofilna substitucia na: benzene nitrobenzene aniline aminobenzene.
510. Vyberte, ktora elektrofilna substitucia bude prebiehať najtazsie: nitracia benzenu sulfonacia nitrobenzenu chloracia toluenu nitracia fenolu.
511. Anilin: vznika oxidaciou nitrobenzenu je rovnako zasadity ako alifaticky sekundarny amin vznika redukciou nitrobenzenu vznika oxidaciou anilinu.
512. Vyberte čo plati o kyseline ftalovej: pripravime ju redukciou p-benzochinonu pripravime ju hydrataciou ftalanhydridu vznika dehydrogenaciou hydrochinonu vznika oxidaciou o-xylenu.
513. Vyberte správne reakcie: A B C D.
514. Pri nitracii benzenu do druheho stupna vznika prevazne: 1,2-dinitrobenzen 1,3-dinitrobenzen m-dinitrobenzen zmes orto a para dinitrobenzenu v pomere 1:1.
515. Nitraciou fenolu vznika prevazne: zmes orto a meta dinitrofenolu o-nitrofenol a p-nitrofenol 2,4,6-trinitrofenol 3,5-dinitrofenol.
516. 1,2-nitrotoluen alebo 1,4-nitrotoluen pripravíme reakciou: toluenu s nitracnou zmesou metylaciou nitrobenzenu metylaciou benzenu a jeho naslednou nitraciou nitraciou benzenu a jeho naslednou metylaciou.
517. Hexachlorcyklohexan pripravíme: elektrofilnou adiciou chlóru na cyklohexen adiciou chlóru na benzen v prítomnosti UV žiarenia elektrofilnou substituciou chloru na benzen radikalovou substituciou chlóru na benzen v prítomnosti UV žiarenia.
518. Adiciou chloru na benzen vznika: chlorbenzen dichlorhexen 1,2,3,4,5,6-hexachlorcyklohexan cyklicky substituovany alkan.
519. O arenoch plati: benzen sa z ropy ziskava dehydrogenaciou cyklohexanu toluen sa používa na vyrobu sacharinu, kyseliny benzoovej a vybusnin kumen je surovinou na vyrobu fenolu a acetaldehydu benzen je biela krystalicka latka.
520. Medzi charakteristicke vlastnosti aromatickych zlucenin nepatri: rovinne usporiadanie atomov v cykle nizka vnutorna energia nizka stabilita delokalizacia σ-vazieb.
521. Vyberte nesprávne tvrdenie: bromacia benzenu prebieha tazsie ako bromacia fenolu acetylacia toluenu prebieha ľahšie ako acetylacia nitrobenzenu nitracia anilinu prebieha tazsie ako nitracia benzenu metylacia benzaldehydu prebieha ťažšie ako metylacia benzenu.
522. Vyberte správne vyroky: reakcia vzniku acetylbenzenu z benzenu je alkylacia reakcia benzenu s H2SO4 je elektrofilna substitucia nitracia benzenu je reakcia vzniku anilinu reakcia benzenu s Cl2 za katalyzy FeCl3 je radikalova adicia .
523. Vyberte správne vyroky: oxidaciou kumenu vznika fenol hydrogenaciou styrenu vznika etylbenzen oxidaciou toluenu vznika kyselina benzoova redukciou hydrochinonu vznika p-benzochinon.
524. Vyberte spravne reakcne schemy: A B C D.
525. Derivaty uhlovodikov: su uhlovodiky, ktore maju v molekule atom uhlika nahradeny inym atomom, napr. chlorom su uhlovodiky, ktore maju v molekule vzdy len jeden atom vodika nahradeny inym atomom alebo skupinou atomov su zlúčeniny odvodené od uhlovodikov, ktore maju v molekule jeden alebo viac atomov vodika nahradeny inym atomom alebo skupinou atomov mozu byt napr. dusikate a kyslikate.
526. O vlastnostiach halogenderivatov uhlovodikov plati: s rastucim poctom halogenov v molekule klesa horlavost chloroform ma narkoticke ucinky nižšie halogenderivaty su dobre rozpustne vo vode chlorid uhlicity sa pouzival na cistenie odevov a na hasenie .
527. Halogenderivaty uhlovodikov: su bezfarebne latky dobre rozpustne vo vode su velmi dobre rozpustadla nepolarnych latok, najma tukov so stupajucim poctom atomov halogenov v molekule rastie ich horlavost tetrachlormetan sa pouzival na hasenie.
528. Chloroform: je krystalicka latka sladkasteho zapachu na svetle sa rozkladá za vzniku fosgenu pri inhalacii sposobuje docasny utlm mozgovej kory používa sa na hasenie .
529. Jodoform: vznika reakciou acetaldehydu s jodom v prítomnosti alkalickeho hydroxidu vznika radikalovou substituciou vodikov metanu jodom pouziva sa na definfekciu je pre cloveka toxický .
530. Pre freony plati: su heterocykly, ktore maju v molekule aspoň dva halogeny, z ktorých jeden musi byt fluor CCl2F2 je dobrym rozpúšťadlom najma tukov vo vyšších vrstvach atmosfery sa rozkladaju za vzniku fluoru a sposobuje rozklad ozonu vo vyšších vrstvach atmosfery sa rozkladaju za vzniku radikalu chloru a sposobuju rozklad ozonu.
531. Freony: su derivaty uhlovodikov, ktore v molekule obsahuju aspon dva rozne hocijake halogeny su derivaty uhlovodikov, ktore v molekule obsahuju aspon dva rozne halogeny, z ktorých jeden musi byt fluor su napr. dibromdifluormetan su napr. dichlordibrommetan a dichlortrijodmetan.
532. Vyberte nesprávne tvrdenie: dichloreten, hexachlorcyklohexan, chloroform, tetrachlormetan, chlorbenzen su latky, ktore poškodzujú zdravie dichloreten, hexachlorcyklohexan,chloroform,tetrachlormetan,chlorbenzen maju karcinogenne účinky dichloreten, hexachlorcyklohexan, chloroform, tetrachlormetan, chlorbenzen sa používajú ako anestetikum pod nazvom halotan cim viac atómov v fluoru v molekule halogenderivatu, tym je menej toxický .
533. Vazba C-halogen: zanika homolyticky zanika heterolyticky moze vzniknut elektrofilnou substituciou vodika v alkanoch sa stiepi posobenim nukleofilneho cinidla.
534. Reaktivita halogenderivatov uhlovodikov: zavisi len od typu halogenu v molekule zavisi len od polarity vazby C-halogen závisí od energie, polarity a polarizovatelnosti vazby C-halogen stupa v poradi C-F<C-Cl<C-Br<C-I.
535. Charakteristike reakcie halogenderivatov uhlovodikov su: elektrofilne substitucie, pretože na atome halogenu su volne elektronove pary nukleofilne substitucie, pretoze na uhliku vedla halogenu je δ+ nukleofilne adicie radikalove substitucie.
536. Reaktivita halogenderivatov uhlovodikov pri Sn závisí: len od halogenu, ktorý je naviazany na atome uhlika len od počtu uhlikov v molekule halogenderivatu od typu halogenu, hybridizacie atomu uhlika, skupiny viazanej na C s halogenom najma od toho, ci je halogen naviazany na primarny, sekundarny alebo terciarny atom uhlika.
537. O reaktivite halogenderivatov uhlovodikov plati: najreaktivnejsi je jodderivat, pretože vazba C-I sa moze najviac polarizovat najmenej reaktívne su halogenderivaty alkanov klesa v poradi halogenalkany>halogenareny>halogenalkeny najreaktivnejsie su halogenareny.
538.Reakciou chlóretanu s etoxidom draselnym vznika: etylester dietyleter chloptan dichlorid kyseliny etanovej.
539. Dietyleter moze vzniknut reakciou: metoxidu sodneho a 1-chlorpropanu etoxidu draselneho a chloretanu CH3CH2OK a C2H5Cl NaOH a C2H5Cl.
540. Chlorid uhlicity: ma trivialny nazov fosgen je nepolarne rozpustadlo vznika reakciou acetylidu vapenateho a vodou je nehorlavy.
541. Halogenderivaty uhlovodikov mozeme pripravit: radikálovou substituciou z alkanov elektrofilnou substituciou z alkenov elektrofilnou adiciou z nenasytenych uhlovodikov elektrofilnou substituciou z arenov.
542. O halogenderivatoch uhlovodikov platí: nukleofilne substitucie prebiehaju lahsie na halogenalkanoch ako na halogenalkenoch ak je halogen naviazany na aromaticke jadro, neprebiehajú substitucie nukleofilne ale elektrofilne Sn na arylhalogenidoch a nenasytenych alkylhalogenidoch prebiehaju neochotne mozeme ich pripraviť polymerizaciou alkenov.
543. Eliminacia u halogenderivatov uhlovodikov: nie su mozne prebiehaju len pri zvýšenej teplote a v prítomnosti dostatočne zasaditych cinidiel prebiehaju pri zvysenej teplote a v prítomnosti koncetrovanej kyseliny sirovej su charakteristicke reakcie halogenderivatov.
544. Elimaciou HCl z chloretanu vzniká: acetylen etylen alken alkan.
545. Vyberte reakcie, ktore mozu prebiehať: alken + HBr => bromalkan alken + Br2 => dibromalkan alkan + Br2 => chloralkan alken + H2O => keton.
546. Reakciou benzylchloridu s metoxidom sodnym vznika: ester propylbenzen metylbenzen eter.
547. Dietyleter moze vznikat reakciou: metoxidu sodného a 1-chlorpropanu metoxidu draselneho a chloretanu CH3CH2OK a C2H5Cl C2H5OH a C2H5Cl.
548. Medzi nukleofilne substitucie patri reakcia: A B C D.
549. Vyberte správne reakcne schemy: A B C D.
550. Reakcia alkylhalogenidu s alkoxidom je: elektrofilna adicia nukleofilna adicia nukleofilna substitucia reakcia vzniku eteru.
Report abuse