Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONCHE SZU 900-950

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
CHE SZU 900-950

Description:
Chemia LF SZU

Author:
R
(Other tests from this author)

Creation Date:
21/04/2024

Category:
Science

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
901. V molekule jednoduchého lipidu sa nachádza vazba: karboxyfosfoesterova esterova O-glykozidova peptidova.
902. Triacylglycerol: obsahuje v molekule tri karboxylove kyseliny viazane na terciarny alkohol ma karboxylove kyseliny viazane karboxyesterovymi väzbami ma v molekule aj fosfoesterovu vazbu je 1,2,3- propantriol.
903. Zlucenina 2-stearyglycerol: je monoacylglycerol sa sklada zo stearyalkoholu a glycerolu je glycerol esterifikovany na dvoch atómoch uhlika je glycerol, ktorý ma esterifikovanu hydroxylovu skupinu na sekundarnom uhliku .
904. Acylglyceroly vo svojej molekule môžu mať: esterifikovanu jednu, dve alebo tri hydroxylove skupiny esterifikovane len primarne hydroxylove skupiny rovnake alebo rôzne acyly vyšších karboxylovych kyselin len acyly nasýtených mastných kyselín .
905. Jednoduché lipidy: obsahujú okrem alkohovej zlozky aj glycerol v molekule obsahuju len alkoholovu zložku a zložku vyššej karboxylovej kyseliny su napr. vosky su aj acylcholesteroly, pričom acyly pochádzajú z vyšších karboxylovych kyselin .
906. Esterove vazby v molekule triacylglycerolu sa stiepia: hydrolyzou v prítomnosti lipazy oxidaciou v prítomnosti oxidoreduktazy kyslou alebo zasaditou hydrolyzou dekarboxylaciou.
907. Starnutie lipidov: je oxidacia nenasýtených väzieb v molekule lipidu je dej, pri ktorom sa oxiduju dvojite väzby v uhlikovych reťazcoch lipidu, pričom vznikaju nižšie aldehydy a ketony sa nazyva aj zlnutie lipidov, lebo vzniknute aldehydy a ketony maju zltu farbu a zapáchajú nespôsobujú aj mikroorganizmy vo vlhkom a teplom prostredí .
908. Vyberte, ako chránime lipidy pred starnutim: pridanim antioxidantov, napríklad vitaminu A,E alebo β-karotenu len znizenim teploty a ochrannou dusikovou atmosférou katalytickou hydrogenaciou rastlinných olejov adiciou vodika na nenasýtené väzby v molekule lipidu.
909. Stuzovanie lipidov: je katalyticka dehydrogenacia olejov je radikalova substitucia prebieha stupnovitym spôsobom znehodnocuje biologickú hodnotu rastlinných olejov .
910. Označte zmiešané acylglyceroly mastných kyselín: A B C D.
911. Hydrolyzou triacylglycerolov: je opakom neutralizacie glycerolu prebieha v kyslom prostredí a je opakom esterifikacie moze byt kysla alebo zasadita v organizme prebieha len zasaditou hydrolyzou .
912. Pre hydrolyzu lipidov plati: v kyslom prostredí vznikne glycerol a mastná kyselina v zasaditom prostredí vznikne soľ glycerolu a mastná kyselina v prítomnosti NaOH vznikne sodna soľ karboxylovej kyseliny a alkohol v zasaditom prostredí sa nazýva zmydelnovanie.
913. Mydlo je napr.: palmitan sodny octan draselny všetky sodne soli karboxylovych kyselin CH3-(CH2)16-COONa.
914. Pracie účinky mydla sú založené: na prítomnosti polárnej a nepolarnej časti molekuly palmitanu sodneho na tom, že hydrofobna časť molekuly mydla sa orientuje do nepolarnej štruktúry nečistoty na tom, že hydrofilna časť molekuly mydla sa nachádza na povrchu micely na tom, že sa mydlo v tvrdej vode zráža .
915. Úplnou hydrogenaciou kyseliny linolovej vzniká kyselina: palmitanova olejova stearova linolenova.
916. Produktom hydrolyzy fosfolipidov nemôže byť: kyselina trihydrogenfosforecna cholin glycerol cetylalkohol.
917. Mydlo vzniká: hydrolyzou triacylglycerolu v prítomnosti NaCl hydrolyzou lipidov v prítomnosti NaOH hydrolyzou lipidu v prítomnosti alkalickeho hydroxidu a enzýmu hydrolazy reakciou kyseliny palmitovej s hydroxidom sodnym.
918. Vosky: su jednoduché lipidy su estery jednosytnych alkoholov s dlhym retazcom a mastných kyselín mozu obsahovať celyalkohol alebo cerylalkohol su len živočíšneho pôvodu .
919. Zlozenie lipidy: obsahuju v molekule len glycerol esterifikovany kyselinou trihydrogenfosforecnou su napr. fosfolipidy, ktoré môžu obsahovať aj cholin, serin alebo etanolamin su napr. estery glycerolu a kyseliny fosforecnej obsahujú v molekule napríklad galaktozu alebo bielkovinovu časť .
O zložených lipidoch plati: mozu mat emulgacne vlastnosti niektoré sa nazyvaju aj membranove lipidy su len fosfolipidy su to napr. cholesterolestery.
921. Vyberte zložené lipidy: fosfolipidy lecitiny cholin zmiešané triacylglyceroly.
922. Fosfolipidy: maju v molekule kyselinu fosforecnu viazanu O- glykozidovou vazbou maju esterifikovanu jednu -OH skupinu na primarnom uhliku glycerolu kyselinou mozu obsahovať v molekule aj polárne zlozky: cholin, serin, etanolamin maju v molekule fosfoesterovu vazbu.
923. V molekule triacylglycerolu sa nachádzajú väzby: kovalentne fosfoesterove P-glykozidove esterove.
924. O fosfolipidoch plati: obsahuju glycerol esterifikovany kyselinou fosforecnou a cholinom okrem glycerolu a mastnej kyseliny obsahuju len etanolamin alebo serin obsahuju v molekule glycerol, mastné kyseliny, kyselinu trihydrogenfosforecnu okrem glycerolu a mastnej kyseliny môžu obsahovať aj etanolamin, cholin alebo serin.
925. Fosfolipidy: maju aj polarnu časť v molekule môžu obsahovať vo svojej molekule etanolamin, cholin a serin obsahuje vo svojej molekule treonin môžu obsahovať 3 zvyšky H3PO4.
926. V nepolarnej časti fosfolipidu sa nachádza: uhlikovy retazec mastnej kyseliny cholin etandiol etanolamin.
927. Lipoproteiny: obsahuju v molekule okrem alkoholovej a kyselinovej zlozky aj proteinovy zvysok v krvnej plazme sa podieľajú napr. na transporte cholesterolu sa nachádzajú v bunkových membránach v molekule obsahujú aj glukozu alebo galaktozu.
928. Vyberte správne tvrdenie: fosfolipidy podmienaju semipermeabilitu bunkových membrán medzi lipoproteiny patri DHL a LDL, čo sú lipoproteiny, ktoré sa líšia hustotou lipoproteiny su esenciálne latky, ktoré musíme prijímať v potrave glykolipidy maju veľký význam pri imunologickych procesoch na povrchu buniek.
929. Pri metabolizme lipidov su v organizme potrebné: lipazy, ktoré stiepia esterove väzby lipidov žalúdočné kyseliny a pepsin, ktoré stiepia mastné kyseliny zlcove kyseliny, ktoré emulguju lipidy β-karoten a vitamin C.
930. O cholesterole plati: je odvodeny od cyklopentanoperhydrofenantrenu môže byť esterifikovany vyššou karboxylovou kyselinou nemôže vznikať v organizme človeka, do organizmu sa dostáva len potravou v organizme sa nachádza voľný aj esterifikovany .
931. O cholesterole plati: je súčasťou bunkovych membran vznika z neho inzulin a glukagon z cholesterolu vznikajú zlcove kyseliny je súčasťou bilirubinu a biliverdinu.
932. Z cholesterolu v organizme vznikajú: pohlavné hormóny žlčove farbivá vitamin A žlčove kyseliny .
933. Zlcove kyseliny: maju kratší bočný retazec ako cholesterol pôsobia ako enzym pri trávení tukov su produkty redukcie cholesterolu obsahuju v molekule porfin.
934. Monoterpen: obsahuje jeden izopren je zlúčenina, ktorá obsahuje 6 atomov uhlika ma v molekule system konjugovanych vazieb je limonen alebo mentol .
935. K tetraterpenom nepatri: limonen β-karoten vitamin A kaucuk .
936. Fytol patri medzi: monoterpeny diterpeny triterpeny tetraterpeny.
937. V cholesterole môže byť esterifikovana/y: len poloacetalovy hydroxyl karboxylova skupina glycerolom hydroxylova skupina na tretom atome uhlika nemoze byt esterifikovany.
938. Pre steroidy plati: su živočíšneho alebo rastlinného pôvodu patri k nim hormony, zlcove kyseliny, alkaloidy a niektoré vitaminy maju v molekule heterocyklus maju aromaticky charakter .
939. O steroloch mozeme povedať: fytosterol je živočíšneho pôvodu ergosterol sa nachadza v kvasniciach oziarenim ergosterolu UV ziarenim vznika vitamin B12 oziarenim ergosterolu UV žiarenim vznika ergokalciferol- vitamin D2.
940. Zlcove kyseliny: sa tvoria v pečeni z cholesterolu vznikaju rozkladom hemoglobinu su súčasťou tukových tkaniv, kde vznikaju z cholesterolu tvoria sa hlavne v tenkom čreve .
941. Zlcove kyseliny v organizme su potrebne: pri tvorbe steroidnych hormonov pri trávení a vstrebavani lipidov na emulgaciu triacylglycerolov na hydrolyzou bielkovin nerozpustnych vo vode.
942. Medzi steroidne hormony nepatria: hormóny kôry nadobliciek kortikosteroidy inzulin a glukagon cholesterol.
943. Proteiny sa skladajú: len z α-aminokyselin len z neutrálnych aminokyselín ako serin, valin alebo glycin z neutrálnej zložky sacharidu, zasaditej bazy a kyslej zlozky, ktorú predstavuju aminokyseliny a aminokyselin, ktore maju v molekule vzdy jednu -COOH skupinu a jednu skupinu -NH2.
944. Proteinogenne aminokyseliny: su len L- alebo D-α-aminokyseliny niektoré môžu v molekule okrem aminoskupiny obsahovať aj amidovu alebo guanidylovu skupinu niektoré môže obsahovať aj skupinu -SH alebo -OH okrem skupín -NH2 a -COOH už neobsahujú inu charakteristickú skupinu .
945. Esenciálne aminokyseliny: musime prijimat v potrave maju jednu -NH2 skupinu naviazanu na β-uhliku su napr. fenylalanin,tryptofen a lyzin všetky maju v molekule heterocyklus .
946. Atom síry obsahuje molekula: asparaginu metioninu serinu cysteinu.
947. Heterocyklus sa nachádza v molekule: tyrozinu tryptofanu histidinu asparaginu.
948. Skupina (obrazok) je súčasťou molekuly: asparaginu kyseliny asparagovej argininu glutaminu.
949. O aminokyselinach plati: nachádzajú sa len v potravinách živočíšneho pôvodu z glukogennych si organizmus dokaze vytvoriť glukozu neesencialne vznikaju v organizme transaminaciou z oxokyselin v ľudskom organizme metabolizuju na mocovinu.
950. O tyrozine neplati: je hormonom, ktorý sa tvorí v stitnej zlaze v organizme moze vzniknut z fenylalaninu je hydroxyderivat fenylalaninu nema aromaticky charakter .
Report abuse Consent Terms of use