Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONFyzika

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Fyzika

Description:
Molekulová fyzika a termika

Author:
AVATAR

Creation Date:
17/04/2014

Category:
Others

Number of questions: 142
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
253. Jednotkou látkového množství je: A) kg • mol-1 B) m3 • mo-1 C) mol D) 1 (bezrozměrná jednotka).
254. Teplota 0 K: A) odpovídá teplotě tání ledu při tlaku 101,3 kPa B) je teplota, při které tuhne tekutý vodík C) odpovídá teplotě 273,15°C D) je stav látky, jehož nelze úplně dosáhnout, při němž by ustal tepelný pohyb molekul.
255. Vyberte správnou kombinaci přibližného vyjádření téfe teploty ve °C a v K A) t= 10°C, T = 263 K B) t= 263°C, T= 10 K C) t= 283°C, T= 10 K D) t = 10°C, T = 283 K.
256. Teplota lidského těla je přibližně: A) -236 K B) 236 K C) 37 K D) 310 K.
257. Teplota kapalného dusíku je 77 K, to odpovídá teplotě přibližně: A) -4°C B) -196°C C) 350°C D) -77°C.
258. Tání je přechod: A) ze skupenství pevného do skupenství kapalného B) ze skupenství kapalného do skupenství pevného C) při jehož průběhu uvolňuje látka energii D) ze skupenství kapalného do skupenství plynného.
259. Tuhnutí je přechod: A) ze skupenství pevného do skupenství kapalného B) ze skupenství kapalného do skupenství pevného C) k jehož uskutečnění musíme látce energii dodat D) ze skupenství plynného do skupenství kapalného.
260. Vypařování je přechod: A) ze skupenství plynného do skupenství kapalného B) ze skupenství pevného do skupenství plynného C) při němž vypařující se látka přijímá (pohlcuje) energii D) při němž vypařující se látka uvolňuje energii.
"262. Sublimace je přechod:" A) ze skupenství plynného do skupenství kapalného B) ze skupenství plynného do skupenství pevného C) ze skupenství pevného do skupenství plynného D) ze skupenství kapalného do skupenství plynného.
"263. Desublimace je přechod:" A) ze skupenství plynného do skupenství kapalného B) ze skupenství plynného do skupenství pevného C) ze skupenství pevného do skupenství plynného D) ze skupenství kapalného do skupenství plynného.
"265. Vyberte nesprávné tvrzení:" A) kapaliny se vypařují při každé teplotě B) při vyšší teplotě se kapaliny vypařují rychleji C) při vypařování se kapalina samovolně zahřívá (kapalina uvolňuje energii) D) při teplotě nižší než je teplota varu se kapalina vypařuje jen z povrchové vrstvy.
"266. Vyberte nesprávné tvrzení:" A) teplota varu závisí na tlaku B) při teplotě vyšší než je teplota varu se kapalina mění v páru nejen v povrchové vrstvě, ale i uvnitř kapaliny C) při vyšším tlaku se teplota varu zvyšuje D) teplota varu vody je 100 K.
"267. Vyberte správná tvrzení:" A) voda při přechodu z kapalného do pevného skupenství svůj objem zmenšuje B) při normálním tlaku a při teplotě 0°C je hustota vody menší než hustota ledu C) hustota vody o teplotě 20°C je menší než hustota vody o teplotě 4°C D) hustota vody o teplotě 0°C je menší než hustota vody o teplotě 4°C.
"268. Vnitřní energie je:" A) součet celkové kinetické energie neuspořádaně se pohybujících částic tělesa a celkové potenciální energie vzájemné polohy těchto částic B) pouze energie nukleonů v atomovém jádře C) rovna celkové potenciální energii vzájemné polohy částic D) rovna celkové kinetické energii neuspořádaně se pohybujících částic tělesa.
269. Vyberte nesprávné tvrzení: A) se vzrůstající teplotou se rychlost neuspořádaného pohybu molekul zvyšuje B) molekuly plynu se neuspořádaně pohybují, volně se otáčejí, kmitají a narážejí do sebe C) dané teplotě odpovídá rychlost, kterou se všechny molekuly pohybují D) molekuly pevné látky kmitají kolem svých středních poloh.
270. Jednotkou energie není: A) joule B) kalorie C) kilowatthodina D) watt.
271. Atomová hmotnostní jednotka je definována jako: A) 1/12 hmotnosti atomu nuklidu uhlíku 12C B) 1/14 hmotnosti atomu nuklidu dusíku 14N C) 1/16 hmotnosti atomu nuklidu kyslíku 160 D) hmotnost atomu nuklidu vodíku.
272. Tepelná kapacita tělesa je: A) teplo potřebné k ohřátí 1 kg látky k bodu varu B) teplo potřebné k ohřátí 1 kg látky o 1 K C) teplo potřebné k ohřátí daného tělesa o 1 K D) teplo potřebné k ohřátí daného tělesa k bodu varu.
273. Molární tepelná kapacita je: A) teplo potřebné k ohřátí 1 m3 látky o 1 K B) teplo potřebné k ohřátí 1 kg látky o 1 K C) teplo potřebné k ohřátí 1 molu látky z teploty tání na teplotu varu D) teplo potřebné k ohřátí 1 molu látky o 1 K.
274. Výhřevnost látky je: A) množství tepla uvolněného při spálení celého daného množství látky B) množství tepla uvolněného při spálení 1 kg dané látky C) teplo potřebné k spálení celého daného množství látky D) teplo potřebné k spálení 1 kg dané látky.
275. Měrná tepelná kapacita je: A) teplo potřebné k roztáni 1 kg dané látky B) teplo potřebné k ohřátí 1 kg dané látky z teploty tání na teplotu varu C) teplo potřebné k ohřátí celého daného množství látky o 1 K D) teplo potřebné k ohřátí 1 kg dané látky o 1 K.
276. Měrné skupenské teplo tání je teplo potřebné: A) k roztáni 1 molu látky B) k roztáni 1 kg látky C) k vzrůstu teploty 1 kg látky o 1 K D) k vzrůstu teploty 1 kg látky o 1 °C.
277. Jednotkou měrného skupenského tepla tání je: A) J.K 1 B) J.kg'1 C) J D) J.K.
278. Skupenské teplo kondenzační (kapalnění) je: A) menší než skupenské teplo vypařování B) rovno skupenskému teplu vypařování C) rovno skupenskému teplu tuhnutí D) větší než skupenské teplo vypařování.
279. Množství tepla potřebné k odpaření 1 kg kapaliny: A) je určeno měrným skupenským teplem vypařování (varu) B) je stejně velké jako množství tepla uvolněné kondenzací 1 kg páry téže látky C) souvisí s povrchovým napětím kapaliny D) je přímo úměrné měrné tepelné kapacitě.
280. Označte správná tvrzení týkající se tepelné kapacity C a měrné tepelné kapacity c, přičemž delta T je rozdíl termodynamických teplot, delta t je rozdíl teplot ve °C, Q je teplo potřebné ke změně teploty látky o delta t, m je hmotnost látky: A) jednotkou tepelné kapacity je J.K-1 B) C = Q/delta T = Q/delta t C) jednotkou měrné tepelné kapacity je J.kg-1. K-1 D) c = Q/(m.T) = Q/(m.delta t).
281. Vyberte správné tvrzení: A) voda má větší měrnou tepelnou kapacitu než většina běžných látek B) jednotkou měrné tepelné kapacity je J.K-1 C) měrná tepelná kapacita látky je zcela nezávislá na teplotě D) voda má menší měrnou tepelnou kapacitu než většina běžných látek.
282. Jednotkou molární hmotnosti je: A) kg • mol-1 B) m3.mol-1 C) mol D) 1.
283. Relativní molekulová hmotnost: A) se udává v kg.mol-1 B) se udává v m3.mol-1 C) se udává v mol D) je bezrozměrná.
284. Jednotkou tepelné kapacity je: A) J.kg-1 B) J.K C) J D) J.K-1.
285. Jednotkou měrné tepelné kapacity je: A) J.kg-1 B) J.kg C) J.kg-1.K-1 D) J.kg.K.
286. Jednotkou tepla v Mezinárodní soustavě jednotek (SI) je: A) joule B) kilokalorie C) newton D) kalorie.
287. Jednotka J.kg-1 přísluší veličině: A) měrné tepelné kapacitě B) výhřevnosti C) tepelné kapacitě D) molámí tepelné kapacitě.
288. Jednotka J.K-1 přísluší veličině: A) měrné tepelné kapacitě B) výhřevnosti C) tepelné kapacitě D) molámí tepelné kapacitě.
289. Vyberte nesprávné přiřazení veličiny a jednotky: A) jednotkou skupenského tepla tání je J.K-1 B) jednotkou měrného skupenského tepla tání je J.kg-1 C) jednotkou tepelné kapacity tělesa je J.K-1 D) jednotkou měrné tepelné kapacity (měrného tepla) je J.kg-1.K-1.
290. Vyberte nesprávné přiřazení veličiny a jednotky: A) jednotkou skupenského tepla vypařování je J.K-1 B) jednotkou měrného skupenského tepla vypařování je J.kg-1 C) jednotkou výhřevnosti je J.kg-1 D) veličina relativní vlhkost vzduchuje bezrozměrná, udáváme ji v procentech.
291. Součinitel objemové roztajnosti vody má záporné hodnoty pro teplotní interval: A) 0°C až 10°C B) 0°C až 8°C C) -3,98°C až 0°C D) 0°C až 3,98°C.
292. Nejlepším tepelným vodičem z uvedených materiálů je: A) sklo B) měď C) vzduch D) dřevo.
293. Množství tepla určujeme v přístrojích, které se nazývají: A) kalorimetry B) teploměry C) akumulátory D) termistory.
294. Teplo se může šířit: A) vedením (kondukcí) v tepelně vodivých materiálech B) prouděním (konvekcí) např. v kapalinách a plynech C) vyzařováním (radiací) neboli sáláním D) pomocí telepatie.
295. Ve vzduchoprázdném (např. kosmickém) prostoru platí pro šíření tepla z jednoho tělesa na druhé: (tělesa se navzájem nedotýkají) A) teplo se může šířit pouze vyzařováním (radiací) B) teplo se nemůže šířit vůbec C) předávání teplaje možné pouze mezi absolutně černými tělesy D) předávání tepla vyzařováním je ovlivňováno vlastnostmi povrchů těles.
296. Označte nesprávnou odpověď: A) teplo se nemůže šířit elektromagnetickým vlněním B) teplo se může šířit sdílením (přímým kontaktem těles) C) teplo se může šířit prouděním D) teplo se může šířit sáláním (vyzařováním).
297. Difúze je: A) název pro chemické reakce, při kterých látky teplo odevzdávají B) název pro chemické reakce, při kterých látky teplo přijímají C) vynucené pronikání částic jedné látky mezi částice druhé látky (např. zahříváním) D) samovolné pronikání částic jedné látky mezi částice druhé látky.
298. Brownův pohyb je důsledkem a projevem: A) vlivu chemické aktivity mezi částicemi B) název pro chemické reakce, při kterých látky teplo přijímají C) uspořádaného pohybu molekul D) neuspořádaného pohybu molekul.
299. Do nádoby s rozpustnou pevnou barevnou látkou nalijeme vodu. Roztok se rychle zbarví těsně nad danou látkou. Zbarvení se bude dále šířit směrem vzhůru. Pozorovaný děj se nazývá: A) povrchové napětí B) vnitřní tření C) osmóza D) difúze.
300. Proces difúze v roztoku: A) můžeme urychlit snížením teploty B) můžeme urychlit zvýšením teploty C) je důsledkem neuspořádaného pohybu molekul roztoku D) nemůžeme ovlivnit.
301. Brownův pohyb můžeme pomocí mikroskopu pozorovat na: A) hrubých částicích, např. o velikosti 0,1 mm B) částicích velikosti zhruba 1 mikrometr C) iontech D) malých molekulách.
302. Základem kinetické teorie stavby látek jsou tři experimentálně ověřené poznatky. Označte tvrzení, které k nim nepatří a není pravdivé: A) látka kteréhokoliv skupenství se skládá z částic B) částice na sebe nepůsobí žádnými silami C) částice na sebe navzájem působí přitažlivými a odpudivými silami D) částice se v látce pohybují.
303. Ideální plyn: A) teplo pouze přijímá B) při rozpínání nekoná práci C) je nestlačitelný D) je dokonale stlačitelný a bez vnitřního tření.
304. Termodynamická stavová veličina: A) je souhrnný název pro síly působící na soustavu B) popisuje pohyb soustavy, např. rychlost C) je veličina, která určuje stav soustavy D) je každá fyzikální veličina.
305. Teplota termodynamické absolutní nuly je: A) teplota trojného bodu vodíku B) teplota trojného bodu vody C) teplota, při které tuhne tekutý vodík D) stav látky, jehož nelze úplně dosáhnout, při němž by ustal tepelný pohyb molekul.
306. Vyberte správné kombinace přibližného vyjádření téf e teploty ve °C a v K (s přesností na celé stupně): A) t = -30 °C, T =303 K B) t= -243 °C, T =30K C) t = +30 °C ,T = 243 K D) í = -3 °C , T= 270 K.
307. Teplota plynu: A) je nezávislá na jakékoliv veličině B) je mírou střední kinetické energie molekul C) je mírou střední potenciální energie molekul D) nezávisí na kinetické energii molekul.
308. Teplota plynu: A) nezávisí na kinetické energii molekul B) roste, jestliže se zvyšuje střední kvadratická rychlost molekul plynu C) roste, jestliže se zvyšuje střední kinetická energie molekul plynu D) je nezávislá na jakékoliv veličině.
309. Jak se změní střední kinetická energie, kterou má molekula ideálního plynu v důsledku svého neuspořádaného pohybu, jestliže se termodynamická teplota zvětší 3x? A) 9x vzroste B) nezmění se, protože kinetická energie na teplotě nezávisí C) 3x klesne D) 3x vzroste.
310. Molekuly dané látky: A) mají stejnou hybnost jen za normálních podmínek B) mají stejnou hybnost jen ve stavu tepelné rovnováhy C) mají vždy stejnou hybnost D) mají různou hybnost, statisticky rozloženou kolem střední hodnoty, která odpovídá teplotě.
"311. Teplo je:" A) stavová veličina udávaná v kelvinech B) forma energie, podmíněná kinetickou energií molekul C) stavová veličina, která je určena rychlostí neuspořádaného pohybu molekul D) fyzikálně-chemická veličina vyjadřující reakční schopnosti molekul.
"312. Hustotou molekul rozumíme počet molekul v jednotce objemu. Tlak ideálního plynu:" A) je nepřímo úměrný hustotě molekul ideálního plynu B) je přímo úměrný hustotě molekul ideálního plynu C) nezávisí na hustotě molekul ideálního plynu D) je vždy nulový.
"313. Tlak ideálního plynu:" A) je přímo úměrný druhé mocnině střední kvadratické rychlosti jeho molekul B) je nepřímo úměrný druhé mocnině střední kvadratické rychlosti jeho molekul C) nezávisí na střední kvadratické rychlosti jeho molekul D) je vždy nulový.
"314. Plyny o stejném objemu, teplotě a tlaku mají:" A) přibližně stejný počet molekul B) stejnou hmotnost C) stejnou střední kinetickou energii svých molekul D) stejnou teplotu tání.
"315. Je-li teplota dvou ideálních plynů stejná:" A) pak molekuly obou plynů mají stejnou střední kvadratickou rychlost B) pak oba plyny jsou z molekul o stejné hmotnosti C) pak molekuly obou plynů mají stejnou střední kinetickou energii D) pak oba plyny mají stejný počet molekul.
"316. Rovnovážný děj:" A) je děj, při kterém se nemění stavové veličiny B) je děj, při kterém se nemění žádné veličiny C) si představujeme jako posloupnost rovnovážných stavů, přičemž stavové veličiny se mění libovolně rychle D) je děj, při němž se stavové veličiny mění dostatečně pomalu, takže stav systému můžeme v každém okamžiku považovat za rovnovážný.
317. Pro soustavu, která je ve stavu termodynamické rovnováhy (v rovnovážném stavu), platí: A) vnitřní energie soustavy se nemění B) kinetická energie každé jednotlivé částice je konstantní C) teplota soustavy je konstantní D) střední kinetická energie částic se rovná nule.
318. Vyberte dvojice, kde dané fyzikální představě odpovídá v přiblížení nabídnutá skutečnost: A) izolovaná termodynamická soustava - kapalina v termosce B) rovnovážný děj - průchod plynu turbínou C) rovnovážný stav - stav plynu v uzavřené nádobě při konstantní teplotě D) rovnovážný stav soustavy - stav plynu v uzavřené nádobě, kterému je dodáváno teplo.
319. Tělesa, která jsou při vzájemném dotyku ve stavu termodynamické rovnováhy: A) mají stejné teplo B) mají stejnou teplotu C) mají stejnou potenciální energii D) mají naprosto stejné fyzikální vlastnosti.
320. Ke změně vnitřní energie máje docházet: A) konáním práce nebo tepelnou výměnou B) jen při změně teploty C) jen tepelnou výměnou D) jen konáním práce.
321. První termodynamický zákon (první termodynamickou větu) lze vyjádřit rovnicí: (Q - teplo, m - hmotnost, c - měrná tepelná kapacita, T - termodynamická teplota, U - vnitřní energie, W - práce,p - tlak, V - objem plynu, N - počet molekul, k - Boltzmannova konstanta) A) delta Q = m.c.delta T B) delta U = delta W+delta Q C) p.V = N.k.T D) c = delta Q/delta T.
322. Pro práci W vykonanou plynem při stálém tlaku p platí: (delta T je změna teploty plynu, delta V je změna objemu plynu) A) W je vždy rovna nule B) W = p.delta T C) W = p.delta V D) W = p. dekta T. delta V.
323. Při izotermickém ději: A) nedochází k tepelné výměně B) plyn práci nekoná C) se nemění teplota D) plyn koná práci při současném vzrůstu teplot.
324. Izochorický děj je děj, při kterém: A) součin tlaku a objemu (p.V) je konstantní B) teplota Tje konstantní C) tlakp je konstantní D) objem V je konstantní.
325. Při izochorickém ději: A) plyn koná práci pouze na úkor své vnitřní energie B) se nemění vnitřní energie plynu C) plyn nekoná mechanickou práci D) nedochází k tepelné výměně.
326. Adiabatický děj v plynu je takový děj, kdy: A) má plyn při kruhovém ději stoprocentní účinnost B) se nemění vnitřní energie plynu C) ideální plyn s okolím mění pouze teplo a nekoná, ani nepřijímá práci D) nenastává výměna tepla plynu s okolím.
327. Při adiabatickém ději: A) plyn nekoná práci B) plyn může konat práci pouze na úkor své vnitřní energie C) vnitřní energie se mění pouze tepelnou výměnou D) vždy zůstává konstantní teplota i objem.
328. Pro adiabatický děj v ideálním plynu platí Poissonův zákon, ve kterém se vyskytuje Poissonova konstanta. Rozměr Poissonovy konstanty je: A) Pa B) J.kg-1. K-1 C) J.mol-1. K-1 D) 1.
329. Poissonova konstanta K(K = cp/ cv) má hodnotu: A) v intervalu <0, 1> B) v intervalu (0, 1> C) vždy větší nebo rovnu 1 D) vždy větší než 1.
330. Je mojné, aby plyn předal studenějšímu tělesu teplo 200 J a vykonal přitom práci 300 J? A) ne B) ano C) pouze mezi pevnými látkami D) pouze za normálních podmínek.
331. Plyn předal studenějšímu tělesu teplo 200 J a vykonal přitom práci 300 J. Jak změní při tomto ději teplota plynu? A) teplota vzroste B) teplota se sníží C) teplota může kolísat D) teplota se nezmění.
332. Plyn uzavřený v nádobě vykoná práci W = 400 MJ při adiabatickém ději. Jak se změní při tomto ději teplota plynu? A) teplota může kolísat B) teplota vzroste C) teplota se nezmění D) teplota se sníží.
333. Teploměry - označte správná tvrzení: A) teploměry slouží k přímému měření množství tepla B) ve rtuťovém teploměru používáme rtuť v pevném skupenství C) rtuťový teploměr využívá závislost objemu rtuti na teplotě D) rtuťový teploměr nelze používat při tak nízkých teplotách, kdy rtuť v kapiláře už není v kapalném skupenství.
334. Maximální mo^ný rozsah rtuťového teploměru je: A) -38°C až 356°C B) 0°C až 257°C C) 35°C až 43°C D) 0°C až 100°C.
335. Nachází-li se molekula v povrchové vrstvě kapaliny, působí na ni síla: A) přitažlivá, kolmo k povrchu a směrem dovnitř kapaliny B) o nulové velikosti C) odpudivá D) přitažlivá, kolmo k povrchu a směrem ven z kapaliny.
336. Vlivem povrchového napětí sigma dokonale smáčivá kapalina o hustotě p vystoupí v kapiláře do výšky h nad hladinu kapaliny, do níž je kapilára částečně ponořena; přitom hladina kapaliny v kapiláře vytvoří kulový vrchlík o poloměru r. Tíhové zrychlení je g. Označte správný vztah: A) h.p.g = 2sigma.r B)h.p.g = 2sigma/r C) h.p.g = sigma D) h.p.g= sigma/r.
337. V jakých jednotkách se udává povrchové napětí? A) N.m-2 B) N.m-1 C) N.m D) Pa.
338. Máme kapiláru s průměrem d. Kapalina o dané hustotě v ní vystoupí do výšky h. Povrchové napětí této kapaliny je sigma. Jak se změní výška h, použijeme-li podobnou kapiláru, ale s dvojnásobným průměrem? A) výška h se nezmění B) výška h se zdvojnásobí C) výška h o polovinu vzroste D) výška h klesne.
"339. Kapilární elevace je důsledkem:" A) objemové teplotní roztažnosti kapaliny B) změn teploty stěny kapiláry a kapaliny v ní obsažené C) rozdílné teploty tuhnutí stěny kapiláry a kapaliny v ní obsažené D) povrchového napětí.
"340. Má-li kapalina v kapiláře volný povrch ve tvaru kulového vrchlíku o poloměru r, pak je kapilární tlak p: (sigma - povrchové napětí kapaliny) A) nezávislý na poloměru r B) přímo úměrný poloměru r C) dán vztahem p = 2sigma/r D) dán vztahem p = 4.sigma/r.
"341. Kondenzace je:" A) přeměna plynné fáze v pevnou B) přeměna kapalné fáze v plynnou C) přeměna plynné fáze v kapalnou D) zvýšení tlaku plynu.
"342. Tlak syté páry v uzavřeném prostoru nad kapalinou:" A) s rostoucí teplotou roste B) s rostoucí teplotou klesá C) se po zvětšení objemu nad kapalinou ustálí na hodnotě při původním objemu D) závisí na povrchovém napětí kapaliny.
"343. Absolutní vlhkost vzduchu je:" A) nej větší možná vlhkost při dané teplotě B) poměr mezi konkrétní vlhkostí vzduchu a maximální vlhkostí vzduchu při téže teplotě C) hmotnost vodních par v jednotce objemu D) udávána v jednotkách mol/m.
"344. Relativní vlhkost vzduchu je:" A) hmotnost vodních par v jednotce objemu B) poměr teploty vzduchu a maximální možné vlhkosti vzduchu při této teplotě C) poměr mezi danou absolutní vlhkostí vzduchu a maximální možnou absolutní vlhkostí vzduchu při téže teplotě D) udávána v jednotkách kg-m3-K.
"345. V jakých jednotkách se udává (jaký rozměr má) relativní vlhkost vzduchu?" A) kg.m3 B) g.m-3 C) bez rozměru, většinou udávána v procentech D) kg.m-3.
"346. V jakých jednotkách se udává absolutní vlhkost vzduchu?" A) J.kg-1.K-1 B) bez rozměru, většinou udávána v procentech C) kg.m-3 D) g.m3.
347. V parní lázni je 100% relativní vlhkost vzduchu. To znamená, že: A) vlhkost je při dané teplotě maximální B) teplota odpovídá rosnému bodu C) je znemožněno odpařování potu z těla D) na jakémkoli předmětu, chladnějším než je teplota okolního vzduchu, dochází ke kondenzaci.
348. V sauně je velmi nízká vlhkost vzduchu. To znamená, f e ve srovnání s parní lázní: A) tělo snese vyšší teplotu vzduchu, neboť suchý vzduch má nižší tepelnou vodivost B) tělo snese vyšší teplotu vzduchu, neboť suchý vzduch má vyšší tepelnou vodivost C) tělo snese vyšší teplotu vzduchu, neboť se více ochlazuje prouděním (konvekcí) okolního vzduchu D) tělo nesnese tak vysokou teplotu okolního prostředí, jakou by sneslo v parní lázni.
349. Druhá věta termodynamická říká, že: (Q1 - teplo přijaté od ohřívače, Q2 - teplo odevzdané chladiči) A) veškeré přijaté teplo lze využít ke konání práce B) účinnost tepelného stroje je (1 - Q2/Q1) C) účinnost tepelného stroje je Q2/Q1 D) nelze sestrojit stroj, který by trvale konal práci, aniž by přitom spotřeboval ekvivalentní množství jiné energie.
350. Vyberte správné tvrzení, týkající se termodynamického kruhového děje (cyklicky pracujícího tepelného stroje): A) vhodnou volbou jednotlivých dílčích dějů kruhového cyklu lze veškeré teplo převzaté od ohřívače přeměnit v práci B) účinnost kruhového děje může být větší než 1 C) účinnost kruhového děje je rovna 1 D) po ukončení jednoho cyklu kruhového děje je celková změna vnitřní energie pracovní látky nulová.
351. K zajištění chodu cyklicky pracujícího tepelného stroje: A) postačí systém ohřívač-stroj za předpokladu dostatečně vysoké teploty ohřívače B) postačí vždy systém ohřívač-stroj C) je nutný systém ohřívač-stroj-chladič D) postačí systém stroj-chladič.
352. Během jednoho cyklu termodynamického kruhového děje je: (Q1 - teplo přijaté od ohřívače, Q2 - teplo odevzdané chladiči) A) celkové přijaté teplo Q = Q1 - Q2 vždy rovno nule B) vždy celková práce W vykonaná pracovní látkou rovna nule C) celková práce W, kterou vykoná pracovní látka, rovna W = Q1 - Q2 D) celková práce W, kterou vykoná pracovní látka, rovna W = Q2 - Q1.
353. Uvažujme termodynamický cyklický děj v systému složeném z tepelného stroje a rezervoárů (zásobníků) se stabilní teplotou. Po skončení jednoho cyklu kruhového děje: A) se teplota stroje vždy sníží B) je změna vnitřní energie stroje nulová C) je vždy celková vykonaná práce nulová D) se teplota stroje vždy zvýší.
354. Účinnost stroje je: A) výkon za 1 s B) poměr mezi vykonanou prací a dodanou energií C) práce za 1 s D) celková práce, kterou je stroj schopen vykonat.
355. Je-li T1 teplota horké páry a T2 teplota ochlazené páry, která je použita jako médium v cyklicky pracujícím tepelném stroji, pak je ideální účinnost n tepelného stroje: A )n = (T2-T1)/T1 B)n= (T2 - T1)/T2 C) n= T2/T1 D) n = (T1 - T2)/T1.
356. Vyberte správná tvrzení: (T1 - teplota dosahovaná v ohřívači, T2 - teplota chladiče) A) k zajištění chodu cyklicky pracujícího tepelného stroje je nutný systém ohřívač - stroj - chladič B) k zajištění chodu cyklicky pracujícího tepelného stroje postačí systém ohřívač - stroj C) účinnost (T1 - T2)/T1 je ideální, skutečná účinnost je nižší vzhledem k tepelným ztrátám a ztrátám způsobeným třením D) účinnost (T1 —T2 )/T1 je dosažitelná, protože rozdíl mezi stoprocentní účinností a účinností danou teplotami T1 a T2 už v sobě zahrnuje nutné tepelné ztráty a ztráty způsobené třením.
357. Amorfní látky jsou: A) izotropní B) uměle připravené, v přírodě se nevyskytují C) zpravidla krystalické D) anizotropní.
358. Který z následujících materiálů je \\áy anizotropní? A) amorfní B) polykrystalický C) monokrystalický D) polymer.
359. Mezi krystalické látky patří: A) vosk B) sklo C) vápenec D) voda.
360. V pevných látkách s pravidelným uspořádáním atomů (s krystalovou strukturou) při normální teplotě: A) nevykonávají atomy žádný pohyb B) si atomy v důsledku tepelného pohybu vyměňují pozice C) vykonávají atomy převážně pohyb rotační D) vykonávají atomy převážně pohyb vibrační.
361. Absolutní prodloužení měděné tyče je: A) nezávislé na přírůstku teploty B) přímo úměrné jen počáteční délce tyče, nezávislé na teplotě C) nepřímo úměrné přírůstku teploty D) přímo úměrné počáteční délce tyče a přírůstku teploty.
362. Součinitel teplotní délkové roztajnosti a se udává v jednotkách: A)K-1 B) K.m-1 C) m.K-1 D) m.K.
363. Součinitel teplotní objemové roztaj nosti p se udává v jednotkách: A) K B) m3.K-1 C) K-3 D) K-1.
364. Označme alfa teplotní součinitel délkové roztažnosti pevných látek a beta součinitel objemové roztažnosti, pak přibližně platí: A) beta = alfa3 B ) beta= alfa/3 C ) beta = 3/alfa D) beta = 3.alfa.
365. Hookův zákon se obvykle píše ve tvaru: (eta - relativní prodloužjení, E - modul pružnosti v tahu, sigma- normálové napětí) A) eta = E.sigma B) sigma=E/eta C) sigma = E.eta D) sigma = E2.eta.
366. Hookův zákon platí: A) v celém rozsahu deformace materiálu B) i v oblasti plastické (trvalé) deformacev C) až do meze pevnosti materiálu D) v oblasti pružné deformace materiálu.
367. Napište rozměr (jednotku) veličiny relativního prodloujení s: A) m B) 1 C) m2 D) m-1.
368. V jakých jednotkách se udává modul pružnosti? A) Pa B) N.m-1 C) Pa.m-1 D) Pa.m.
369. Vyberte nesprávné tvrzení: A) v plazmatu jsou přítomny elektricky nabité částice B) za normálních podmínek lze v plynu zanedbat přitažlivé síly mezi molekulami díky velkým vzdálenostem C) částice se v krystalové mřížce nepohybují, neboť každá z nich má svoji pevně danou polohu D) tlak syté páry v uzavřeném prostoru nad kapalinou nezávisí při stálé teplotě na objemu páry.
370. Které z následujících tvrzení je správné? A) amorfní látkou je monokrystal B) amorfní látky jsou takové pevné látky, jejichž částice netvoří souvislou krystalovou strukturu C) v plazmatu jsou všechny atomy elektricky neutrální D) v plazmatu se mohou vyskytovat pouze kladně nabité ionty.
371. Ve vodě se vznáší těleso. Předpokládejme, Je součinitel teplotní objemové roztajnosti tělesa je větší, nej součinitel teplotní objemové roztaj nosti vody. Co se stane s polohou tělesa ve vodě, zahřejeme-li těleso i vodu o stejný teplotní rozdíl? A) těleso se částečně vynoří B) těleso se bude i nadále vznášet C) těleso klesne ke dnu D) poloha tělesa se nezmění.
372. Hustota ledovce je 0,89 krát větší nej hustota mořské vody. Jak velký objem ledovce vyčnívá nad hladinu? A) nelze ze zadaných údajů určit B) 6% C) 22% D) 11%.
373. Vyberte správnou kombinaci teploty ve °C a v K A) t= 50 °C, T= 323 K B) t = -18 °C, T= 247 K C) T=323 K, t = -50 °C D) t = 0 °C, T = 273 K.
374. Pro vnitřní energii tělesa platí, že A) je dána součtem kinetické a potenciální energie částic tělesa B) se může měnit konáním práce C) její změna je při adiabatickém ději rovna nule D) je pro ideální plyn lineární funkcí absolutní teploty (U=3/2 NkT).
375. Vyberte správné tvrzení o 2. termodynamickém zákonu: A) plyne z něj, že entropie izolované termodynamické soustavy nemůže růst B) plyne z něj, že entropie izolované termodynamické soustavy nemůže klesat C) živé systémy ho neporušují, neboť jejich entropie neklesá C) živé systémy ho neporušují, neboť jejich entropie neklesá.
376. Trojný bod vody A) je počáteční teplotou termodynamické teplotní stupnice B) vystihuje rovnovážný stav vody, ledu a syté páry C) je společným bodem křivky tání, křivky syté páry a křivky sublimace D) udává stav, kdy se voda, led a pára nachází v jedné nádobě (kalorimetru).
377. Charlesův zákon charakterizuje A) děj, při kterém je látkové množství konstantní B) děj, při kterém se nekoná práce C) vztah p/T = konst D) vztah p2= (p1\T1)'T2.
378. Rovnovážný stav A) odpovídá nej pravděpodobnějšímu uspořádání systému B) je stav, do kterého termodynamický systém dospěje, vyvíjí-li se izolován od svého okolí C) nastává po vydání tepla soustavou D) je stav, v němž má entropie dané soustavy maximální hodnotu.
379. V tepelně izolované místnosti je fungující lednička, která má otevřená dvířka. Které tvrzení je správné? A) teplota v místnosti se nezmění B) teplota v místnosti roste C) teplota v místnosti klesá D) teplota v místnosti dosáhne 0 °C a již se nezmění.
380. Vyberte správnou kombinaci děje v ideálním plynu a jeho energetické charakteristiky: A) izochorický děj - změna vnitřní energie plynuje rovna přijatému teplu B) adiabatický děj - vnitřní energie plynu se nemění C) izobarický děj - přijaté teplo je rovno součtu přírůstku vnitřní energie a mechanické práce, kterou plyn vykoná D) izotermický děj - mechanická práce plynuje rovna přijatému teplu.
381. Příklad: Práce vykonaná ideálním plynem při izobarické expanzi při tlaku 0,1 MPa, při které se zvětšil objem ze 7 1 na 8 1, má hodnotu A) 1 000 J B) 100J C) 75 J D) jinou, než výše uvedeno.
382. Pro ideální plyn platí: A) je zjednodušeným modelem reálného plynu B) je tvořen molekulami, které na sebe působí přitažlivými a odpudivými silami C) obsahuje molekuly (částice), jejichž rozměr je oproti vzájemným středním vzdálenostem zanedbatelný D) nepodléhá za žádných podmínek fázovým změnám.
383. Nemocnost sestrojení stroje zvaného "perpetuum mobile druhého druhu” vyplývá A) z 1. termodynamického zákona B) z 2. termodynamického zákona C) ze zákona zachování energie D) ze zákona zachování hybnosti.
384. Difúze A) je způsobena tepelným pohybem částic B) úzce souvisí s Brownovým pohybem C) závisí na teplotě D) je úměrná osmotickému tlaku.
385. Kapalina se na povrchu vypařuje A) jen při teplotě vyšší nebo rovné než bodu varu B) uvolňováním molekul z krystalové mřížky C) v závislosti na teplotě D) při jakékoli teplotě.
386. Teplota 37,5 °C má na termodynamické stupnici hodnotu A) 310,65 K B) 37,5 K C) -37,5 K D) 298,34 K.
387. Vyberte správné tvrzení o 1. termodynamickém zákonu: A) platí pouze pro neživé systémy B) je zákonem zachování energie C) říká, že entropie neustále roste D) platí pro živé i neživé systémy.
388. O adiabatické kompresi plynu můžeme mluvit, kdyt A) teplota je konstantní B) s okolím neprobíhá výměna tepla C) objem plynu se zmenší D) komprese proběhne velmi rychle.
389. Univerzální plynová konstanta je A) R = 8,3144 J/(mol.K) B) R= 9,81 m/s2 C) R= 1,602 J D) R = 8,3144 W/(m2.K).
390. Proč se při odpařování kapalina ochlazuje? A) vypařující se kapalina odebírá zbytku kapaliny část energie B) při vypařování se část energie kapaliny spotřebuje jako skupenské teplo výpamé C) při vypařování se část energie kapaliny spotřebuje jako skupenské teplo tání D) při vypařování se část energie kapaliny předá částicím k překonání povrchové vrstvy.
391.1 kcal = 4,185 kJ je množství tepla, nutné pro ohřátí 1 kg vody o 1 °C. Pak pro ohřátí 2 hl vody ke koupeli z 10°C na 40°C potřebujeme energii asi: A) 7 kWh B) 25 MJ C) 6000 kcal D) 6000 kJ.
392. Vyberte správná tvrzení, víte-li, že: měrné skupenské teplo tání ledu při 0°C je 334 J.g-1, měrné skupenské teplo vypařování (varu) je při 100°C 2256 J.g-1, měrná tepelná kapacita vody (v rozsahu teplot 0°C a (100°C) je přibližně 4200 J.kg-1.K-1 A) k ohřátí vody z 0°C na 100°C je třeba méně tepla než k roztáni ledu o stejné hmotnosti při 0°C B) k ohřátí vody o teplotě 25°C na teplotu 100°C je třeba méně tepla než k odpaření tohoto množství vody při teplotě 100°C C) k roztáni ledu o dané hmotnosti při 0°C je třeba méně tepla než k odpaření vody téže hmotnosti při teplotě 100°C D) k roztáni ledu o teplotě 0°C a ohřátí vody dané hmotnosti na teplotu 40°C je třeba stejné teplo jako k ohřátí vody o teplotě 0°C dané hmotnosti na teplotu 40°C.
393. Tepelný stroj pracuje s ohřívačem o teplotě 100°C a chladičem o teplotě 20°C. Ideální účinnost tohoto stroje je: A) 80 % B) 21 % C) 4 % D) 0,21 %.
394. O kolik musíme zvýšit teplotu ocelového drátu dlouhého 2 m, aby se prodlouf il o 0,6 mm? (Součinitel délkové teplotní roztát nosti oceli alfa(Fe) = 1,2 . 10na-5 . K-1) A) 25 K B) 250 K C) 50 K D) 500 K.
395. Součinitel délkové teplotní roztaj nosti mědi alfa(Cu) = 1,7.10na-5 . K-1. O kolik se prodlouží měděná tyč dlouhá 2 m při zahřátí o 100°C? A) 1,7.10na-3 m B) 3,4 cm C) 1,7 cm D) 3,4 mm.
396. Měřítko na ocelovém pásku je správné při teplotě t = 15°C. Byla jím naměřena délka l = 100 m při teplotě t = 5°C. Jak je třeba opravit naměřenou hodnotu? (Součinitel délkové teplotní roztajnosti oceli alfa(Fe) = 1,2.10na-5.K-1) A) je nutno odečíst 1,2 mm B) je nutno odečíst 2,4 cm C) je nutno přičíst 2,4 cm D) je nutno odečíst 1,2 cm.
Report abuse Consent Terms of use