Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONnauka o spoločnosti

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
nauka o spoločnosti

Description:
szu nauka 0-50 radio

Author:
ninkaa
(Other tests from this author)

Creation Date:
08/05/2023

Category:
Personality

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
1. Filozofická disciplína, ktorá sa zaoberá skúmaním morálky sa nazýva: rigorizmus etika etiketa humanizmus.
2. Morálna zásada, ktorá od človeka vyžaduje potlačiť vlastný egoizmus a obetovať svoje záujmy v prospech záujmov iných ľudí sa nazýva: cynizmus pesimizmus altruizmus fanatizmus.
3. Vzájomná pomoc a podpora, ktorá sa opiera o jednotu názorov, záujmov a spoločných cieľov sa nazýva: mizantropia solidarita cynizmus tolerancia.
4. Presvedčenie, že vo svojom živote nemôžem nič ovplyvniť vlastnou vôľou, že všetko je osudovo predurčené, sa nazýva: asketizmus egoizmus hedonizmus fatalizmus.
5. Etika sa chápe ako: praktická filozofia praktická pedagogika praktická psychológia praktická filológia.
6. Systém špecifických požiadaviek morálky, ktoré zohľadňujú osobitosti povolaní sa nazýva: profesijná etika deontológia eutanázia relativizmus.
7. Súhrn pravidiel, ktoré sa vzťahujú na vonkajšie požiadavky na správanie, sa nazýva: reputácia tolerancia etiketa norma.
8. Etický názor, ktorý tvrdí, že šťastie je jediná hodnota, o ktorú má zmysel sa usilovať, sa nazýva: relativizmus nihilizmus humanizmus eudaimonizmus.
9. Vyhlásenie nemravnosti za ideál správania, odmietanie všeľudských morálnych hodnôt, sa nazýva: fatalizmus amoralizmus altruizmus fanatizmus.
10. Vnútorný hlas človeka, jeho vnútorná autorita sa nazýva: sebavedomie étos svedomie kritérium.
11. Schopnosť vcítiť sa do situácie iného človeka sa nazýva: etiketa tolerancia solidarita empatia.
12. Morálny postoj uprednostňujúci vlastné záujmy a nerešpektujúci záujmy iných ľudí ani spoločnosti sa nazýva: egoizmus altruizmus fatalizmus nihilizmus.
13. Súhrn etických požiadaviek na vykonávanie určitých povolaní sa nazýva: zákonník práce morálny kódex profesie norma étos povolania.
14. Medzi nebezpečné krajnosti morálneho vzťahu k práci patrí: nezamestnanosť čestnosť workholizmus zodpovednosť.
15. Environmentálna etika je: etika zdravotníkov humanistická etika utilitaristická etika etika životného prostredia.
16. Hnutia „ pro life“ a „ pro choice“ sa aktivizujú najmä v súvislosti s problémom: interrupcie eutanázie antikoncepcie transplantácie.
17. Praktické ukončenie života, ktorý je charakterizovaný neprijateľným utrpením sa nazýva: eutanázia fatalizmus cynizmus eudaimonizmus.
18. Názor, podľa ktorého vo svete prevláda zlo, človek je odsúdený na utrpenie a ani v budúcnosti nemôže nič dobré čakať, sa nazýva: optimizmus hedonizmus pesimizmus nihilizmus.
19. Vyjadrenie morálnej požiadavky formou príkazu alebo zákazu sa nazýva: sankcia imperatív norma kritérium.
20. Postoj, ktorý vychádza z viery v ľudské schopnosti, zo zdôrazňovania dôstojnosti človeka a požiadavky slobody sa nazýva: pesimizmus nihilizmus humanizmus hedonizmus.
21. Označte nesprávne vyjadrenie: umelecká krása vzniká cieľavedomým tvorivým úsilím umelca krása človeka vyplýva iba z vonkajšieho vzhľadu človeka každý človek môže byť krásny krása prírody vzniká zväčša bez zásahu človeka.
22. Predmety, ktoré uspokojujú duchovné potreby človeka sa nazývajú: úžitkové predmety kultúrne predmety ľudské predmety praktické predmety.
23. Medzi kultúrne hodnoty sa nezaraďujú: umelecké hodnoty morálne hodnoty materiálne hodnoty vedecké hodnoty.
24. Vyberte z nasledovných formulácii nesprávnu: každý umelecký druh pracuje s množstvom vyjadrovacích prostriedkov každý umelecký druh odzrkadľuje človeka a jeho život rovnakým spôsobom každý umelecký druh má mnoho cieľov každý umelecký druh možno členiť na žánre.
25. Veľmi hlboký estetický zážitok, ktorý sa v človeku rodí pri prežívaní vrcholných umeleckých diel sa nazýva: katarzia kontroverzia komunikácia konvencia.
26. Charakteristickým znakom masovej kultúry je : náročnosť formálnych a obsahových prvkov nepravidelnosť prienik do citovej a myšlienkovej hĺbky štandardizácia vedomia spoločnosti, manipulácia s vedomím ľudí.
27. Hlavným princípom gýča je, že : vydáva sa za špičkovú estetickú hodnotu , ktorou nie je berie do úvahy kultúrnu vyspelosť rešpektuje spoločenské zaradenie človeka zohľadňuje psychiku, vek a náladu človeka.
28. Móda je charakteristická tým, že: nesúvisí s estetickými normami vyjadruje sociálne a kultúrne zaradenie človeka nie je vyjadrením slobody osobnosti vždy protirečí praktickosti, účelnosti.
29. Starostlivosť o životné prostredie zahŕňa aj vzťah k smetiam, ktorý by mal byť: inštrumentálny a estetický inštrumentálny estetický indiferentný.
30. Vyberte z nasledovných formulácií nesprávnu: slušnosťou človek vyjadruje svoje kladné city slušnosťou človek vyjadruje toleranciu, ohľaduplnosť, úctu k človeku slušnosť neprispieva k dobrým medziľudským vzťahom slušnosť sa môže rovnať bezcharakternosti a nemorálnosti, ak sa ňou zakrýva pokrytectvo a ak sa využíva na manipulovanie iným človekom.
31. Komunikácia medzi ľuďmi zahŕňa : reč, gestá, mimiku, písmo iba mimiku a písmo iba písmo a reč iba reč.
32. Vyberte nesprávny výrok: štýl formuje pocity, predstavy, myšlienky a postoje človeka človek získava počas života svoj vlastný osobitný štýl každý má svoj vlastný štýl, čo do ľudskej komunikácie neprináša žiadne nedorozumenia vlastný osobitný štýl sa týka reči, gestikulácie, obliekania, spôsobu práce a života človeka.
33. Hodnota vecí je: totožná iba s vlastnosťami vecí identická iba s fungovaním vecí v živote človeka nezávislá od spôsobov, akými ju človek vníma úžitková aj estetická.
34. Usporiadanie hodnôt podľa dôležitosti sa nazýva: hierarchia hodnôt kultúrna hodnota etický kódex deontológia.
35. Literatúra ako umelecký druh sa člení na: etiku, lyriku a drámu epiku, lyriku a drámu epiku a lyriku lyriku a drámu.
36. Pre výtvarné umenia neplatí, že: sú rozložené v priestore ich vnímame zrakom sú iba dvojrozmerné ozvláštňujú predovšetkým vizuálny svet.
37. Každý umelecký druh možno ďalej členiť na : umelecké diela umelecké prostriedky umelecké druhy umelecké žánre.
38. Medzi audiovizuálne umenia patrí: grafika film a televízia balet lyrika a epika.
39. Divadelné umenie vnímame: iba zrakom zrakom a sluchom zrakom a čuchom sluchom a hmatom.
40. Pre architektúru neplatí, že: nepatrí medzi umelecké druhy je to typické kolektívne umenie nachádza sa už na rozhraní umenia a inžinierskej tvorby jej výtvory sa orientujú najmä na stvárňovanie prostredia.
41. Ontológia je: náuka o hodnotách náuka o poznaní náuka o bytí náuka o mravnom konaní.
42. Gnozeológia je: náuka o krásne náuka o poznaní náuka o človeku náuka o bytí.
43. Náuka o krásne a o jeho osvojovaní sa nazýva: filozofická antropológia axiológia estetika etika.
44. Filozofie vychádzajúce z prvotnosti hmoty sa nazývajú: materialistické idealistické pluralistické materialisticko- idealistické.
45. Filozofie, ktoré prijímajú dve podstaty alebo dva princípy ( hmotnú i duchovnú) sa zaraďujú pod: pluralizmus dualizmus monizmus determinizmus.
46. Výrok : „Viem, že nič neviem“ vyslovil: Platón Aristoteles Sokrates Epikuros.
47. Východiskom Platónovho prístupu k človeku a svetu je: učenie o ideách učenie o duši učenie o štáte učenie o cnostiach.
48. Vyberte nesprávne vyjadrenie: Aristoteles zaujíma v antickej filozofii výnimočné postavenie Aristoteles rozdelil filozofiu na teoretickú a praktickú Aristoteles nevenoval pozornosť logike Aristotelova filozofia zahŕňa a systematizuje celú oblasť vtedajšieho vedenia.
49. Medzi zakladateľov novovekej filozofie patria: Sokrates, Bacon, Descartes Bacon, Descartes, Hobbes Hobbes, Platón, Aristoteles Sokrates, Platón, Aristoteles.
50. Medzi scientistické prúdy poklasickej filozofie 19.storočia nepatrí: pozitivizmus novokantovstvo marxistická filozofia scholastika.
Report abuse Consent Terms of use