Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONpatfyz

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
patfyz

Description:
srdce, pristitne

Author:
noname
(Other tests from this author)

Creation Date:
10/04/2024

Category:
Others

Number of questions: 28
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Zlyhanie srdca je stav, pri ktorom: srdce zlyháva následkom elektrickej nestability srdce nevyvrhuje dostatočný objem následkom zníženého prítoku krvi srdce nevyvrhuje adekvátne množstvo krvi na perifériu srdce nepracuje výlučne v dôsledku poruchy myokardu srdce pracuje len vďaka kompenzačným mechanizmom srdce pracuje adekvátne, ale kompenzačné mechanizmy zlyhávajú.
Najčastejšou príčinou zlyhania ľavej komory srdca sú: hypertenzia, chlopňové chyby a ischemická choroba srdca hypertenzia a hypertrofia srdca hypertenzia a ischemická choroba srdca ischemická choroba srdca a kardiomyopatie infarkt myokardu a diastolická dysfunkcia infarkt myokardu a distribučný šok .
Forward failure ľavého srdca znamená: zlyhanie arteriálneho riečiska zlyhanie venózneho riečiska znaky a symptómy vyplývajúce z nedostatočnej perfúzie periférie dušnosť poruchy svalovej aktivity kostrových svalov zlyhanie ľavej komory v zmysle zvýšenia afterloadu .
Zlyhanie srdca je: stav skracujúci pri ťažkom zlyhaní srdca život takmer o polovicu stav skracujúci život asi na 5 rokov syndróm, do ktorého môžu vyústiť rôzne choroby srdca najčastejšou chorobnou jednotkou kardiovaskulárneho systému prognosticky najťažšie medicínske ochorenie choroba, na ktorú sa vždy zomrie .
Pri centrálnej cyanóze: sú chladné všetky akrálne časti horné končatiny sú chladné a dolné sú teplé horné končatiny sú teplé, ale dolné sú chladné končatiny sú teplé, ale sliznice sú studené je teplota v akrálnych častiach normálna je množstvo redukovaného hemoglobínu v kapilárnej krvi viac ako 50% .
Galopový rytmus znamená: že nad srdcom počujeme nie dve, ale tri ozvy že nad srdcom počujeme nie štyri, ale 5 oziev že srdce ide frekvenciou nad 100 úderov za minútu že tlkot srdca pripomína dupot kopýt zebry že v perikarde je tekutina že pacient má pulsus alternans.
Zlyhanie pravého srdca sa prejavuje: zvýšenou náplňou krčných žíl a periférnymi edémami ascitom a anémiou hydrotoraxom a bronchopneumóniou hepatomegáliou a splenomegáliou relatívnou mitrálnou insuficienciou hlavne dušnosťou .
Zlyhanie srdca je stav pri ktorom môže byť: porucha čerpacej alebo plniacej funkcie ľavej komory porucha funkcie ľavej aj pravej komory porucha funkcie len ľavej komory nízky plniaci tlak pravej komory zlyhanie pravej komory následkom nedostatočného plnenia porucha perfúzie periférie následkom nízkeho plniaceho tlaku .
Medzi príčiny zlyhania srdca patrí: ischemická choroba srdca a veľkých ciev hypertyreóza konstriktívna perikarditída adryamycínová tyreotoxikóza poškodenie myokardu pri cirhóze pečene mitrálna a aortálna koarktácia .
Galopový rytmus môžeme počuť pri: zlyhaní ľavej komory zlyhaní ľavej a pravej komory u mladých s dobrou elasticitou stien komôr pri veľkom ascite a nefrotickom syndróme pri objemovom preťažení srdca pri šoku alebo hypertenzi.
Medzi kompenzačné mechanizmy zlyhávajúceho srdca patrí: aktivácia sympatika alebo parasympatika zvýšená produkcia katecholamínov aktivácia produkcie angiotenzínu II a aldosterónu Frankov-Starlingov mechanizmus hypertrofia ľavej predsiene a pravej komory aktivácia sympatika a sekundárny hyperparatyreoidizmus.
Medzi najčastejšie príčiny srdcového zlyhania patrí: ischemická choroba srdca hypertenzia a ischemická choroba srdca ischemická choroba srdca a myokarditídy hypertenzia hypertenzia, ischemická choroba srdca a mitrálna stenóza hypertenzia a chlopňové chyby.
Na liečbu chronického zlyhania srdca sa využívajú: ACE inhibítory a inhibítory aldosterónových receptorov b-blokátory a kalciové blokátory b-blokátory a ACE inhibítory stimulátory AT2 receptorov oxid dusnatý a prostacyklín pozitívne inotropné látky typu digoxín, amrinón, milrinón .
Pri zlyhaní ľavej komory: tlak v pľúcnych žilách stúpa zvyšuje sa tlak v ľavej komore, neskôr v pravej komore tlak v artéria pulmonalis stúpa a v pravej komore klesá tlak v pravej predsieni klesá a vzniká cyanóza vyprázdňovanie ľavej komory sa zmenšuje a pravej komory zvyšuje zvyšuje sa tlak v artérii pulmonalis a v aorte .
Medzi príznaky zlyhávania srdca patrí: únava, slabosť, nevýkonnosť je prejavom zlyhania ľavej komory dopredu synkopy a renálne zlyhanie sú prejavom zlyhania ľavej komory hepatálne zlyhanie nemôže byť prejavom zlyhania ľavej komory oligúria a nektúria môžu byť prejavom zlyhania ľavej komory dyspnoe a kašeľ sú prejavmi zlyhávania pravej komory dopredu únava a slabosť nemôžu byť prejavmi zlyhávania srdca dyspnoe a kašeľ sú prejavmi zlyhávania pravej komory dozadu („backward failure“) hepatomegália a zvýšená náplň jugulárnych vén sú prejavmi zlyhávania pravej komory dopredu („forward failure“) .
Zlyhanie srdca je: neschopnosť srdca zabezpečiť adekvátnu perfúziu tkanív napriek zníženému plniacemu tlaku neschopnosť srdca zabezpečiť adekvátnu perfúziu tkanív napriek normálnemu alebo zvýšenému preloadu medzi akútne kompenzačné mechanizmy patrí hypertrofia medzi chronické kompenzačné mechanizmy patrí hypertrofia a katecholamíny tachyarytmie nemôžu spôsobiť zlyhanie srdca bradyarytmie môžu spôsobiť zlyhanie srdca spôsobené toxínmi a tamponádou najčastejšie spôsobené ischemickou chorobou srdca .
Medzi príčiny zlyhania srdca patria: kardiomyopatie ischemická choroba srdca poškodenie srdca pri ischemickej chorobe srdca toxické poškodenie myokardu koarktácia aorty myokarditídy hypertenzná choroba srdca mitrálna insuficiencia .
Medzi kompenzačné mechanizmy zlyhania srdca patrí: katecholamínmi sprostredkovaná stimulácia kontraktility katecholamínmi sprostredkovaná stimulácia frekvencie hypertrofia srdca Frank-Starlingov mechanizmus tachykardia bradykardia dyspnoe hypertenzia.
Blokátory AT1 receptorov pre angiotenzín-II pri zlyhaní srdca: majú antiproliferačný účinok na cievy a myokard inhibujú excesívnu fibrózu sú účinnejšie ako ACE inhibítory sú účinnejšie ako beta-blokátory sú používané preto, lebo sú najlepším liekom v terapii hypertenzie zabezpečujú benefit stimuláciou AT2 receptorov .
Medzi benefičné účinky ACE inhibítorov patrí skutočnosť, že: redukujú preload, afterload a energetickú spotrebu myokardu redukujú fibrotickú proliferáciu v myokarde majú antiagregačné, antikoagulačné a vazodilatačné účinky zlepšujú psychiku pacienta zabraňujú zlyhaniu obličiek inhibujú angiotenzín konvertujúci enzým .
Periférne účinky hormónov štítnej žľazy sú: pôsobenie na úrovni genómu zvýšená spotreba kyslíka a produkcia tepla znižujú počet adrenergných receptorov znižujú metabolický obrat kostí, pričom stúpa exkrécia hydroxyprolínu močom T3 inhibuje expresiu génov pre α- aj β-podjednotku TSH chronotropný a inotropný účinok na srdce zvyšujú metabolický klírens kortizolu a tým aj jeho produkciu, no jeho hladina sa pritom nemení hypoventilácia s hypoxiou a hyperkapniou.
Pri primárnej hypotyreóze nachádzame: znížený bazálny metabolizmus zvýšený bazálny metabolizmus znížené hladiny TSH (tyreotropný hormón) zvýšené hladiny TSH (tyreotropný hormón) pokles telesnej hmotnosti horšenú kvalitu vlasov a kože sínusovú tachykardiu agresívne správanie .
Pri primárnej hypertyreóze nachádzame: zvýšený bazálny metabolizmus znížený bazálny metabolizmus mentálnu retardáciu zvýšené hladiny TSH (tyreotropný hormón) znížené hladiny TSH (tyreotropný hormón) sínusovú tachykardiu pokles telesnej hmotnosti exoftalmus .
Medzi najčastejšie príčiny hypertyreózy patrí: deficit jódu u matky chronická autoimunitná lymfoidná tyreoditída solitárny toxický adenóm Gravesova choroba mutácia spôsobujúca aktiváciu TSH receptorov dysgenéza fetálnej štítnej žľazy Hashimotova tyreoditída.
Medzi najčastejšie príčiny vzniku tyreotoxikóz patria: struma ovarii neonatálna tyreotoxikóza gestačná tyreotoxikóza M. Graves-Basedow iatrogénna tyreotoxikóza solitárny adenóm toxická uzlová struma exogénny jodid u pacientov s autonómiou štítnej žľazy.
Čo z nasledujúcich možností prinesie zlepšenie exoftalmu pri Gravesovej thyroidektómia podávanie testosterónu podávanie T4 podávanie látok inhibujúcich tvorbu T-lymfocytov hypofyzektómia zvýšený príjem jódovanej soli podávanie imunosupresívnych liekov zníženie hladiny cholesterolu.
Najdôležitejšie účinky parathormónu sú: mobilizuje zásoby energie stimuluje syntézu vitamínu D3 zvyšuje reabsorpciu kalcia v distálnych tubuloch obličiek stimuluje proteosyntézu inhibuje osteolýzu v kostiach mobilizuje kalcium a fosfáty z kostí aktivuje reabsorpciu fosfátov v proximálnych i distálnych tubuloch obličiek zvyšuje absorpciu kalcia z čreva.
Pri porovnaní rozdielov medzi paraneoplastickou hyperkalciémiou a primárnou hypertyreózou zisťujeme pri paraneoplastickej hyperkalciémii tieto parametre: nízku hladinu parathormónu v krvi nízku hladinu Cl- iónov v krvi vysokú hladinu HCO3- v krvi vysokú hladinu kalcitriolu vysokú hladinu osteokalcínu vysokú aktivitu osteoklastov vysokú hladinu CAMP v moči hypofosfatémiu.
Report abuse Consent Terms of use