Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONvitamin

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
vitamin

Description:
vitamin 25

Author:
noname
(Other tests from this author)

Creation Date:
18/03/2024

Category:
Others

Number of questions: 26
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Vitamíny sú zlúčeniny: všetky dobre rozpustné vo vode esenciálne pre všetky druhy živočíchov aktiváciou ktorých vznikajú koenzýmy mnohých enzýmov anorganické aj organické ktoré v malých množstvách po aktivácii sú pre človeka nevyhnutné rozpustné vo vode napr. A, D a rozpustné v tukoch napr. B1, C ktorých hypovitaminóza môže nastať v dôsledku poruchy vstrebávania z GIT ktorých potreba je zvýšená v tehotenstve.
Nedostatok vitamínov v organizme môže byť spôsobený: zvýšenou sekréciou žlče poruchou vstrebávania zvýšenou potrebou pri infekčných ochoreniach zvýšeným prívodom ich prekurzorov potlačením činnosti črevných mikroorganizmov ochorením pečene, v dôsledku čoho dochádza k ich zvýšenej aktivácii zníženou sekréciou žlče poruchami CNS.
Vitamín s izoprénovými jednotkami v postrannom reťazci: je vitamín D dobre je rozpustný vo vode jeho provitamín je β-karotén v organizme sa vyskytuje v troch oxidačných stupňoch vo forme esterov sa nachádza v pečeni, obličkách živočíchov, v masle, žĺtku v krvnom riečisku sa transportuje prostredníctvom albumínu skladuje sa v pečeni jeho nedostatok zapríčiňuje poruchy videnia, rastu, diferenciácie tkanív a anémiu.
O vitamíne A môžeme povedať: je dobre rozpustný vo vode nachádza sa v organizme v dvoch oxidačných formách retinol a retinal sa môže navzájom premieňať prijímame ho hlavne vo forme retinolesterov nachádzajúcich sa v pečeni, obličkách a z karotenoidov nachádzajúcich sa v mrkve a v iných rastlinách rezorbuje sa priamo z tenkého čreva a ukladá sa do zásoby v obličkách zúčastňuje sa priamo na procesoch videnia, rastu, reprodukčných procesoch a udržiavaní funkčného stavu slizníc nedostatok zapríčiňuje keratinizáciu kože, šeroslepotu, anémiu, zvýšenú vnímavosť k infekciám a vzniku rakoviny hypervitaminóza je sprevádzaná hnačkami, bolesťami kostí, zväčšením pečene, sleziny.
Vitamín, ktorý vystupuje v organizme v troch oxidačných stupňoch: je dobre rozpustný vo vode aj v tukoch vo forme esterov sa zabudováva do chylomikrónov, ktoré sú transportované lymfou a ukladané do zásoby v pečeni reguluje hospodárenie s vápnikom v organizme jeho najvyššia oxidačná forma – kyselina retinová sa môže redukovať na retinal resp. retinol retinol a kyselina retinová sú dôležité pre diferenciáciu a mukóznu sekréciu slizníc ťažká deficiencia vedie ku progresívnej keratinizácii očnej rohovky a v poslednom štádiu ku strate videnia jeho provitamínom je β-karotén, ktorý je účinný antioxidant hlavne pri hypoxii syntetické deriváty kyseliny retinovej sa využívajú pri liečbe psoriázy, akné a podobných kožných ochorení .
O vitamíne D môžeme povedať: patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode jeho prekurzormi sú ergosterol živočíšneho pôvodu a 7-dehydrocholesterol rastlinného pôvodu do organizmu sa privádza ako vitamín D3 z morských rýb, pečene resp. D2 nachádzajúci sa v kvasniciach a rastlinách zúčastňuje sa na udržiavaní fyziologickej hladiny vápnika v organizme najúčinnejšia forma pre zvýšenie kalciémie je 24,25-dihydroxyvitamín D3 pri hypokalciémii uvoľnený parathormón stimuluje hydroxyláciu 25-(OH)D3 na 1,25 di(OH)D3 jeho nedostatok môže byť zapríčinený poruchami funkcie zažívacieho traktu, poruchami sekrécie žlče, zníženým prívodom zvýšené terapeutické podávanie analógov vitamínu D môže viesť ku toxicite vitamínu D.
Vitamín D: vzniká ožiarením ergokalciferolu alebo cholekalciferolu znižuje vychytávanie vápnika zo zažívacieho traktu vo forme 24,25 di(OH)D3 stimuluje uvoľňovanie vápnika z kosti v súčinnosti s parathormónom pre zvýšenie kalciémie je najúčinnejšou formou 1,25-dihydroxycholekalciferol hydroxylácia na uhlíku 1 vitamínu D3 prebieha v pečeni s PTH stimulujú aktivitu osteoklastov v kostiach pri zvýšenej koncentrácii vápnika vzniká 24,25-di(OH)D3 nedostatok vitamínu D u detí vyvoláva rachitídu – krivicu.
Na regulácii kalciémie sa vitamín D zúčastňuje: vo forme 1,25-(OH)D3 na aktivácii osteoklastov v tubulárnych bunkách obličiek stimuluje s kalcitonínom spätnú rezorpciu vápnika z primárneho moča v súčinnosti s parathormónom stimuluje spätnú rezorpciu vápnika a vylučovanie prebytočného fosfátu zvýšeným vychytávaním vápnika zo zažívacieho traktu cez aktiváciu syntézy špecifických transportných bielkovín pri zvýšenej hladine vápnika v krvi sa tvorí 24,25-di(OH)D3, ktorý kalciémiu neovplyvňuje pri hypervitaminóze vyvoláva hypokalciémiu pri nedostatku UV-žiarenia dochádza u detí ku zvýšenej mineralizácii kostného tkaniva jeho hypervitaminóza vedie ku ťažkým poruchám pečene, obličiek a iných mäkkých tkanív, ktoré sú zapríčinené ukladaním nerozpustných vapenatých solí .
O vitamíne E môžeme povedať: je vo vode rozpustný α-tokoferol je najúčinnejšou formou jeho vstrebávanie z čreva sa uskutočňuje prostredníctvom lipoproteínov spolu s vitamínmi B1, B2 a D má dôležitú úlohu ako antioxidant účinkuje ako vychytávač voľných radikálov, čím ochraňuje polynenasýtené VKK pred peroxidačnými reakciami je antioxidant lipofilnej povahy ovplyvňuje rast a diferenciáciu tkanív oxidáciou sa mení na tokoferol .
O antioxidantoch môžeme povedať: patria k nim všetky vitamíny rozpustné v tukoch patrí k nim α-tokoferol patrí k nim vitamín E, ktorý je hydrofilnej povahy ochraňujú bunkové štruktúry s vysokým obsahom polynenasýtených VKK pred lipoperoxidáciou lipofilnej povahy prijímame hlavne v rastlinných olejoch, mlieku, mäse, vajíčkach ich obsah v bežnej potrave je dostačujúci pre potreby organizmu katalyzujú oxidačno-redukčné reakcie vitamín E má úlohu v terminálnej oxidácii pravdepodobdne stabilizáciou ubichinónu.
α-tokoferol: je najmenej účinná forma vitamínu E je rozpustný v tukoch je účinný antioxidant jeho vstrebávanie je závislé na vstrebávaní lipidov z GIT predpokladá sa, že zvyšuje syntézu glukózy glukoneogenézou jeho hypovitaminóza u novorodencov vedie ku vzniku edémov a hemolytickej anémii spolu s vitamínmi B1, B2, K a D sa zúčastňuje oxidačno-redukčných reakcií u dospelých sa hypovitaminóza prejavuje poškodením erytrocytov, svalov a neurologickými poruchami .
Vitamín K: v prírode sa vyskytuje v rastlinách ako menachinón, vitamín K2 je rozpustný vo vode jeho vstrebávanie závisí od prívodu tukov a funkcie žlče malé zásoby sa ukladajú v obličke zúčastňuje sa na procesoch zrážania krvi tým, že potláča sekréciu protrombínu a viacerých faktorov zrážania do pečene je transportovaný prostredníctvom lipoproteínov dikumarol stimuluje účinky vitamínu K deficiencia tohto vitamínu je zriedkavá, pretože dostatočné množstvo tohto vitamínu je produkované črevnými baktériami a v potrave .
O vitamíne K môžeme povedať: vzniká v rastlinách a je produkovaný aj baktériami z čreva sa vstrebáva sekundárnym aktívnym transportom K1 je rastlinného a K2 je bakteriálneho pôvodu malé zásoby sa ukladajú v pečeni jeho antagonistom je dikumarol jeho hypovitaminózu môže vyvolať dlhodobá podvýživa a dlhodobé podávanie antibiotík jeho nedostatok sa klinicky prejavuje krvácaním z ďasien .
Fylochinón a menachinón: sú obidva živočíšneho pôvodu menachinón K2 je rastlinného pôvodu fylochinón K1 je bakteriálneho pôvodu ich vstrebávanie ovplyvňujú žlčové kyseliny používajú sa v antikoagulačnej liečbe vitamín K2 je produkovaný črevnou bakteriálnou flórou dôležité sú v procesoch zrážania krvi novorodencom sa podáva jedna intramuskulárna dávka vitamínu K ako prevencia proti krvácaniu .
O vitamínoch rozpustných v tukoch môžeme povedať: patrí k nim vitamín A, D, C , B12 všetky sú rezorbované sekundárnym aktívnym transportom sú rastlinného alebo bakteriálneho pôvodu ich rezorbciu ovplyvňuje trávenie tukov a tvorba žlčových kyselín vitamíny A a E sú významné prirodzené antioxidanty vitamín D vo forme1,25-dihydroxycholekalciferolu podporuje kalcifikáciu kostí vitamín A sa vyskytuje v troch oxidačných stupňoch ako retinol, retinal a kyselina retinová vitamín K sa odporúča podať novorodencom, pretože majú sterilnú črevnú sliznicu .
Vitamíny rozpustné vo vode: patria sem: D, E, B1, B6 patria sem: B1, B2, B3, B5, B6, B12, C niektoré sú dôležité ako koenzýmy enzýmov energetického metabolizmu po prijatí väčšieho množstva sa všetky ukladajú v pečeni do zásoby okrem vit. C, všetky patria do komplexu vitamínov B z chemického hladiska sú štruktúrou veľmi podobné nedostatok týchto vitamínov môže byť zapríčinený zníženým prívodom dostatočne pestrej potravy po požití vysokých dávok komerčného prípravku môže viesť ku tvorbe oxalátových kameňov .
Tiamín: je vitamín, s izoalloxazínovým jadrom skladá sa zo substituovaných jadier tiazolu a pyrimidínu, spojených metylénovým mostíkom je vit. B6 jeho koenzýmová forma je tiamíndifosfát (TDP) hlavným zdrojom sú: obilné zrná, pečeň, obličky, srdce je koenzýmom transaldolázy dôlezitého enzýmu pentózového cyklu ochorenie spojené s nedostatkom vit. B1 je beri-beri vylučuje sa stolicou po konjugácii so sírou .
O vitamíne B1 môžeme povedať: patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch skladá sa z pyridínového jadra a tiazolového spojeného metylénovým mostíkom jeho koenzýmová forma je tiamínmonofosfát je dôležitým koenzýmom enzýmov zúčastňujúcich sa energetického metabolizmu jeho potreba je závislá od viacerých faktorov ako napr. rast organizmu, tehotenstvo, horúčka, prísun sacharidovej zložky potravy ochorenie vyvolané nedostatkom vit. B1 sa vyskytuje v oblastich, kde hlavným zdrojom výživy je lúpaná ryža prvé príznaky spojené z nedostatkom vitamínu B1 sú zo strany nervového systému ako zápaly nervov, poruchy reflexov vylučuje sa obličkou buď voľný alebo po konjugácii so síranom.
Tiamíndifosfát (TDP): je koenzýmová forma vitamínu B2 vzniká fosforyláciou tiamínu v bunkách črevnej sliznice za účasti ATP je koenzýmom transketolázy, enzýmu glykolýzy zúčastňuje sa hlavne v energetickom metabolizme sacharidov jeho vitamínová forma je obsiahnutá hlavne v jadre obilných zŕn jeho nedostatkom sú postihnuté hlavne tkanivá ktoré vyžadujú pre svoju funkciu veľa energie napr. mozog, srdce, oblička je dôležitý v metabolizme rozvetvených aminokyselín ako sú, valín, leucín, izoleucín jeho hypovitaminóza sa prejavuje hlavne poruchami nervového systému, laktátovou acidózou, ketoacidózou rozvetvených aminokyselín .
Zlúčenina zložená z jedného tiazólového, jedného pyrimidínového jadra spojeného metylénovým mostíkom: je vitamín B6 – tiamín je vitamín B2 – riboflavín je tiamín, vit. B1 jej koenzýmová forma je tiamíndifosfát (TDP) jej koenzýmová forma je potrebná pre oxidačnú dekarboxyláciu pyruvátu, 2-oxo-glutarátu a rozvetvených 2-oxo-kyselín je bohato zastúpená v obale obilných zŕn jej nedostatok vyvoláva poruchy energetického metabolizmu, preto najviac sú postihnuté tkanivá na energiu náročné beri-beri, ochorenie vyvolané jej nedostatkom sa prejavuje suchou kožou, zvýšenou dráždivosťou, poruchami funkcie nervov, poruchami myslenia a paralýzou (.
O vitamíne B2 môžeme povedať: je vitamín rozpustný vo vode obsahuje pteridínový kruh je farebný, termostabilný ale rozkladá sa svetlom pre vytvorenie koenzýmovej formy FMN resp. FAD, vyžaduje GTP vstrebáva sa v tenkom čreve jeho nedostatok je spojený s nedostatkom aj iných vitamínov zo skupiny B ako koenzým je súčasťou enzýmov, ktoré katalyzujú dekarboxylačné reakcie aminokyselík príznaky nedostatku sa prejavujú zápalmi kože, slizníc, kútikov, poškodením rohovky, trombózou a aterosklerotickými zmenami.
Riboflavín (B2): je vitamín, ktorý patrí do skupiny vitamínov B-komplexu skladá sa z heterocyklyckého izoalloxazínového jadra pripojeného na alkohol ribitol je rozpustný v tukoch tvorba koenzýmovej formy FAD, resp. FMN, prebieha v cytoplazme a vyžaduje ATP FAD je koenzýmom LDH FMN je koenzýmom oxidáz aminokyselín pretože je termolabilný, dochádza k jeho častej hypovitaminóze FMN má úlohu v terminálnej oxidácii .
FAD (flavínadeníndinukleotid): obsahuje zložky: vitamín B2, purínové jadro, 2 x ribózu, 2 x fosforečnanový zvyšok redukciou prijíma 2H+ + 1e- pri redukcii viaže na izoalloxazínové jadro 2H je koenzýmom malátdehydrogenázy je koenzýmom sukcinátdehydrogenázy po prijatí potravou sa štiepi v GIT na základné zložky syntéza koenzýmovej formy prebieha v mitochondriách s použitím GTP vylučuje sa ako volný B2 močom .
Vitamín B3 (kyselina nikotínová): obsahuje aromatické jadro s dvomi heteroatómami v molekule do organizmu je privádzaný vo forme koenzýmov, ktoré sa v GIT štiepia a uvoľnená kyselina nikotínová resp. nikotínamid sa vstrebávajú jeho koenzýmová forma je FAD resp. FMN viaže na pyridínové jadro 2e- + 1H+ je dôležitý ako koenzým enzýmov zúčastňujúcich sa oxidačno-redukčných reakcií môže vznikať z tryptofanu za účasti tiamínu, riboflavínu a pyridoxínu ochorenie z nedostatku vitamínu B3 je pellagra, charakterizovaná tromi symptómami – demencia, dermatitída, diarrhoe hlavným zdrojom príjmu je obilie, strukoviny, kvasnice, mlieko .
Kyselina nikotínová: je derivát pyridínu patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch je zložkou NAD resp. NADP, na ktoré sa viažu 2H po metylácii sa vylučuje močom je vitamín B3 resp. niacín nedostatok tohto vitamínu vyvoláva ochorenie beri-beri v organizme sa môže tvoriť aj z tyrozínu je antagonistom tkanivového hormónu histamínu .
Amid kyseliny nikotínovej: je súčasťou koenzýmu dehydrogenáz v pentózovom cykle v koenzýme FAD pri dehydrogenácii prijíma 2H vstrebáva sa po hydrolytickom štiepení v GIT z NAD, aj NADP hlavne v obličke je využívaný pre syntézu NAD je zložkou kenzýmu potrebného pre syntézu steroidov dve tretiny dennej potravy je kryté metabolizmom tryptofánu kde vzniká charakteristickým ochorením z nedostatku vitamínu je pellagra môže byť zložkou mononukleolidu alebo dinukleolidu .
Report abuse Consent Terms of use