Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONFyzika

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
Fyzika

Description:
Mechanika

Author:
AVATAR

Creation Date:
14/04/2014

Category:
Others

Number of questions: 152
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
101. Rychlost pohybu je: A) skalární veličina B) vektorová veličina C) udávána v m.s-2 D) veličina, jejíž jednotka je základní jednotkou SI.
102. Rychlost rovnoměrného přímočarého pohybu se: A) zvětšuje B) zmenšuje C) nepravidelně mění D) nemění.
103. Rychlost rovnoměrně zrychleného pohybu se: A) nemění B) nepravidelně mění C) rovnoměrně mění (zvyšuje nebo snižuje) D) udává v m.s-2.
104. Pro volný pád tělesa ve vakuu platí: A) rychlost volného pádu závisí na hmotnosti tělesa B) rychlost volného pádu nezávisí na hmotnosti tělesa C) rychlost volného pádu nezávisí na hodnotě tíhového zrychlení v daném místě D) doba pádu je přímo úměrná výšce, ze které těleso padá.
105. Pro volný pád tělesa ve vakuu platí: A) rychlost volného pádu je konstantní B) doba pádu je přímo úměrná výšce, ze které těleso padá C) rychlost volného pádu je přímo úměrná době pádu D) rychlost volného pádu závisí na hmotnosti tělesa.
106. Pro volný pád tělesa ve vakuu platí: A) rychlost volného pádu je nepřímo úměrná době pádu B) rychlost volného pádu závisí na hodnotě tíhového zrychlení v daném místě C) rychlost volného pádu je konstantní D) rychlost volného pádu je nižší kvůli odporu vzduchu.
107. Nepůsobí-li na těleso žádná vnější síla: A) bude těleso vždy v klidu B) bude se těleso pohybovat rovnoměrně zpomaleným pohybem C) bude se těleso pohybovat rovnoměrným pohybem nebo bude v klidu D) bude pohyb tělesa nepředvídatelný.
108. Začne-li na těleso, které bylo v klidu, působit stálá nenulová síla, bude se těleso pohybovat: A) rovnoměrně zrychleným pohybem ve směru působící síly B) rovnoměrně zrychleným pohybem proti směru působící síly C) rovnoměrně přímočaře ve směru působící síly D) rovnoměrně přímočaře proti směru působící síly.
109. Těleso se pohybuje nenulovou rychlostí. Proti směru pohybu působí síla tření. Ve směru pohybu působí síla stejně veliká jako je síla tření. Jádná další síla na těleso nepůsobí. Těleso se bude pohybovat: A) rovnoměrně přímočaře B) rovnoměrně zrychleně C) rovnoměrně zpomaleně D) nerovnoměrně.
110. Těleso se pohybuje nenulovou rychlostí. Proti směru pohybu působí síla tření. Působí-li ve směru pohybu síla menší ne{ je síla tření, pak se těleso bude pohybovat: A) rovnoměrně přímočaře B) rovnoměrně zrychleně, přičemž velikost zrychlení nezávisí na hmotnosti tělesa C) zpomaleně D) rovnoměrně zrychleně, přičemž velikost zrychlení závisí na hmotnosti tělesa.
111. Jestliže na těleso o hmotnosti m působí síla F, pak zrychlení tělesa: A) je tím větší, čím větší je působící síla F B) je tím větší, čím větší je hmotnost tělesa m C) nezávisí na hmotnosti tělesa D) nezávisí na působící síle.
112. Tíhová síla, která působí na těleso polomené bez tření na nakloněné rovině: A) uděluje tělesu zrychlení, které je vždy rovno tíhovému zrychlení B) se úplně kompenzuje reakcí podložky tělesa C) se zčásti kompenzuje reakcí podložky tělesa a zčásti uděluje tělesji zrychlení, jehož velikost závisí na naklonění roviny D) je nulová, protože nejde o volný pád.
113. Je-li F síla působící rovnoměrně kolmo na plochu 5, pak tlak/?, který je touto silou vyvolaný, vyjádříme jako: A) p = F/S B) B )p= F/S2 C) p = S/F D )p= F. S.
114. Z uvedených veličin není skalárem: A) délka dráhy B) čas C) tíha D) velikost rychlosti.
115. Hodnotu tíhového zrychlení na Zemi nahrazujeme přibližnou hodnotou: A) 1 m/s2 B) 10 m/s C) 10 m/s2 D) 1 m/s-1.
116. Vyberte tvrzení, které je pravdivé pro pohyb rovnoměrný přímočarý: A) dráha je lineární funkcí času, rychlost je konstantou B) dráha je konstantou, rychlost je lineární funkcí času C) dráha je kvadratickou a rychlost lineární funkcí času D) dráha i rychlost jsou lineární funkcí času.
117. Uvažujme rovnoměrný přímočarý pohyb a pro něj graf znázorňující závislost velikosti zrychlení a na čase t. Velikost zrychlení znázorňuje: A) polopřímka totožná s osou t vycházející z bodu [0,0] B) přímka rovnoběžná s osou t C) přímka procházející bodem [0,0] pod úhlem a > 0 D) stoupající hyperbola procházející bodem [0,0].
118. Uvalujme rovnoměrně zrychlený pohyb a pro něj graf znázorňující závislost velikosti zrychlení a na čase t. Velikost zrychlení znázorňuje: A) přímka totožná s osou t B) přímka rovnoběžná s osou t C) stoupající exponenciála procházející bodem [0,0] D) stoupající parabola procházející bodem [0,0].
119. Uvažujme rovnoměrný přímočarý pohyb a pro něj graf znázorňující závislost dráhy s na čase t. Dráhu pohybu znázorňuje: A) polopřímka rovnoběžná (ale ne totožná) s osou 5 B) přímka C) stoupající exponenciála procházející bodem [0,0] D) stoupající hyperbola neprocházející bodem [0,0].
120. Uvažujme rovnoměrně zrychlený pohyb a pro něj graf znázorňující závislost dráhy s na čase t. Dráhu pohybu znázorňuje: a= alfa A) přímka svírající úhel a = 0 s osou t B) přímka svírající úhel a > 0 s osou t C) přímka svírající úhel a < 0 s osou t D) parabola.
121. Jakým způsobem závisí dráha na zrychlení při rovnoměrně zrychleném pohybu s nulovou počáteční rychlostí? A) druhá mocnina dráhy je přímo úměrná velikosti zrychlení B) dráha je přímo úměrná druhé mocnině velikosti zrychlení C) dráha je nepřímo úměrná velikosti zrychlení D) dráha je přímo úměrná velikosti zrychlen!.
122. Uvažujme grafy znázorňující různé veličiny v závislosti na čase t pro rovnoměrně zrychlený pohyb z nulové počáteční rychlosti. Platí: A) zrychlení znázorňuje stoupající přímka procházející počátkem B) dráhu znázorňuje větev paraboly procházející počátkem C) dráhu znázorňuje stoupající přímka procházející počátkem D) rychlost znázorňuje rovnoběžka s osou t.
123. Uvažujme graf znázorňující různé veličiny v závislosti na čase t pro rovnoměrně zrychlený pohyb z nulové počáteční rychlosti. Platí: A) dráhu znázorňuje přímka rovnoběžná s osou t B) zrychlení znázorňuje přímka rovnoběžná s osou t C) dráhu znázorňuje stoupající přímka procházející počátkem D) rychlost znázorňuje stoupající přímka procházející počátkem.
124. Při rovnoměrném pohybu po kružnici o poloměru r s frekvencí/je obvodová rychlost v rovna: A) 2pí .f B) 2pí r.f C) 2pí/f D) 2pí r/f.
125. Při rovnoměrném pohybu po kružnici o poloměru r s periodou T je obvodová rychlost v rovna: A) 2pí.T B) 2pí.r.T C) 2pí/T D) 2pí . r/T.
126. Velikost úhlové rychlosti oo rovnoměrného otáčivého pohybu s frekvencí/po kružnici o poloměru r se vypočítá podle vztahu co = A )2pí . f B) 2pí . r .f C) 2pí/f D) 2pí.r/f.
127. Označte správná tvrzení týkající se rovnoměrného pohybu po kružnici: A) jednotkou obvodové rychlosti je m . s-1 B) jednotkou úhlové rychlosti je rad.s-1 C) úhlová rychlost je přímo úměrná periodě kruhového pohybu D) obvodová rychlost je nepřímo úměrná frekvenci kruhového pohybu.
128. Označte správná tvrzení týkající se rovnoměrného pohybu po krutnici: A) jednotkou obvodové rychlosti je s-1 B) jednotkou úhlové rychlosti je m.s-1 C) úhlová rychlost je přímo úměrná frekvenci kruhového pohyb# D) obvodová rychlost je nepřímo úměrná periodě kruhového pohyb#.
129. Ve vodorovné rovině kroutí kulička přivázaná na niti. V určitém okamžiku se nit přetrhne. Jaký bude směr pohybu kuličky ihned po přetržení nitě? A) normálový, to znamená ve směru spojnice střed otáčeni kulička v okamžiku přetržení B) tečný ke kružnici, která byla před přetržením její trajektorií, v bodě, kde byla kulička v okamžiku přetržení C) kulička se buae dál pohybovat po kružnici D) šikmý - mezi směrem normálovým a tečným, úhel je závislý na obvodové rychlosti kuličky v okamžiku přetržení nitě.
130. Které z uvedených vztahů pro rovnoměrný pohyb hmotného bodu po kružnici jsou správné? (v - obvodová rychlost, u - úhlová rychlost,f- frekvence, T- perioda, r - poloměr kružnice) A) v = 2pí-r B) v = u.f C) u = 2pí.f D) v = 2pí.r.f.
131. Při rovnoměrném pohybu hmotného bodu po kružnici platí, Je jeho dostředivé zrychlení: A) je rovno nule, protože jde o pohyb rovnoměrný B) má směr tečny k trajektorii C) má směr normály k trajektorii orientované do středu kružnice D) má směr normály k trajektorii orientované od středu kružnice.
132. Při rovnoměrném pohybu hmotného bodu po kružnici platí, jeho dostředivé zrychlení ad: (v - obvodová rychlost, u - úhlová rychlost,/- frekvence, T- perioda, r - poloměr kružnice) A) ad = v2/r B) ad = u2.r C) ad= (2pí.f)2 . r D) ad= 4pí2 . r/T2.
133. Jestliže při pohybu po kružnici zachováme konstantní úhlovou rychlost a zvětšujeme poloměr, pak obvodová (dráhová) rychlost: A) roste s poloměrem kvadraticky B) roste s poloměrem lineárně C) klesá s poloměrem lineárně D) zůstává konstantní.
134. Těleso může přejít z rovnoměrného přímočarého pohybu do rovnoměrného pohybu po kružnici, jestli}e na něj začne působit: A) dostředivá síla B) výslednice síly dostředivé a tečné C) síla ve směru tečny ke kruhové dráze D) odstředivá síla.
135. Při rovnoměrném pohybu hmotného bodu po kružnici platí, {e jeho dostředivé zrychlení: A) má stejný směr jako vektor okamžité rychlosti B) je kolmé k vektoru okamžité rychlosti C) svírá s vektorem okamžité rychlosti postupně různé úhly v rozsahu (0,2n) podle okamžité polohy hmotného bodu na kružnici D) má opačný směr než vektor okamžité rychlosti.
136. Velikost odstředivého zrychlení na zemském povrchu: A) je nej větší na rovníku B) je nej větší na pólech C) je všude stejná D) je všude nulová.
137. Jak se změní gravitační síla, kterou se přitahují dva hmotné body, zmenší-li se jejich vzdálenost na 1/2 původní vzdálenosti? A) zmenší se 2x B) zvětší se 2x C) zmenší se 4x D) zvětší se 4x.
138. Jak se změní gravitační síla, kterou se přitahují dva hmotné body, zmenší-li se jejich vzdálenost na 1/4 původní vzdálenosti? A) zvětší se 4x B) zvětší se 2x C) zvětší se 8x D) zvětší se 16x.
139. Síla F působící ve směru horizontálního pohybu překonává tření a tím udržuje těleso v rovnoměrném přímočarém pohybu rychlostí v. K tomu je zapotřebí výkon: A) určený vztahem P = F • v B)přímo úměrný třecí síle C) přímo úměrný rychlosti tělesa D) přímo úměrný kinetické energii tělesa.
140. Při výměně kola u auta bylo třeba na povolení matic síly 200 N na konci klíče dlouhého 30 cm. Pou^ijeme-li klíč dvojnásobné délky, budeme potřebovat sílu: A) 100N B) 400 N C) 50 N D) 800 N.
141. Dva hmotné body o různě velké hmotnosti na sebe působí gravitačními silami: A) které jsou stejně veliké, téhož směru a orientace B) které jsou stejně veliké, ale opačného směru C) které mají opačný směr a jejich velikosti jsou v poměru jejich hmotností (na hmotný bod o větší hmotnosti působí větší síla) D) které mají opačný směr a jejich velikosti jsou v obráceném poměru jejich hmotností (na hmotný bod o větší hmotnosti působí menší síla).
142. Na hmotnou částici, která je drcena v klidu, působí homogenní gravitační pole. Po uvolnění částice se: A) částice začne pohybovat rovnoměrně zrychleně B) částice začne pohybovat přímočaře ve směru gravitačního zrychlení C) kinetická energie částice v závislosti na čase bude kvadraticky zvyšovat D) potenciální energie částice v gravitačním poli bude v závislosti na čase kvadraticky snižovat.
143. Stav beztíže nastává: A) pouze v případě, kdy nepůsobí žádné gravitační pole B) ve volně padajícím výtahu, zanedbáme-li odpor vzduchu C) v letadle,’jehož vektor zrychlení se rovná vektoru zrychlení gravitačního a směřuje, svisle dolů D) v tělese‘na oběžné dráze kolem Země.
144. Je-li výslednicí všech sil působících na těleso, které bylo na začátku v klidu, stálá nenulová síla: A) bude se těleso pohybovat rovnoměrně zrychleným pohybem ve směru působící síly B) bude se zvyšovat kinetická energie tělesa C) bude se těleso pohybovat rovnoměrně přímočaře ve směru působící síly D) bude kinetická energie tělesa konstantní.
145. Těleso se pohybuje nenulovou rychlostí. Proti směru pohybu působí síla tření. Ve směru pohybu působí síla stejně veliká, jako je síla tření; (ádná další síla na těleso nepůsobí: A) pak se těleso bude pohybovat rovnoměrně přímočaře B) pak se kinetická energie tělesa bude zvyšovat C) pak se těleso bude pohybovat rovnoměrně zpomaleně D) pak se kinetická energie tělesa nebude v čase měnit.
146. Dítě o hmotnosti 20 kg houpající se na houpačce působí na závěsy houpačky silou: (hmotnost houpačky zanedbáváme) A) trvale větší než 200 N B) trvale menší než 200 N C) oscilující kolem 200 N, střídavě větší a menší v závislosti na poloze houpačky D) která je konstantní o velikosti 200 N.
147. Moment síly má jednotku: A) kg.m.s-2 B) kg.m C) J.m D) N.m.
148. Jednotka N.m-1 přísluší následující veličině: A) momentu síly vzhledem k ose otáčení B) povrchovému napětí kapalin/ C) mechanické práci D) impulsu síly.
149. V člunu stojí mu{, který se přitahuje ke břehu pomocí lana silou o velikosti F, přičemž I. - lano je přivázáno druhým koncem ke kolíku na břehu II. - lano drží na břehu jiný muž a působí na ně také silou o velikosti F, ale opačného směru než muž v loďce. Vysvětlete, jak se bude lišit průběh pokusu v případě I. a II.: A) působením člověka na břehu se pohyb loďky urychlí, neboť jeho síla zvýší celkovou sílu přitahování B) pohyb loďky se lišit nebude, neboť kůl působí na lano silou o velikosti F v opačném směru než člověk na loďce C) přitahování loďky ke břehu bude v případě II. pro člověka na loďce méně namáhavé D) pohyb loďky v případu II. bude rychlejší, neboť síla člověka v loďce a na břehu se sčítají.
150. Ve sluneční soustavě: A) nej větší planetou je Jupite# B) Venuše je blíž ke Slunci než Země C) platí druhý Keplerův zákon D) vzdálenější planety obíhají s menší úhlovou rychlostí *.
151. Teplota na povrchu Slunce je přibližně: A) 1 300°C B) 6 000 K C) 1 000 K D) 27 000 K.
152. Při sledování spektrálních čar vzdalující se hvězdy: A) dochází k červenému posunu B) pozorujeme Dopplerův efekt C) vlnové délky čar se zkracují D) zvyšuje se energie dopadajících fotonů.
153. Příliv a odliv je způsoben: A) gravitačním působením Měsíce B) slunečními skvrnami C) ozonovými dírami v atmosféře D) změnami magnetického pole Země.
154. Polární noc v antarktické oblasti: A) nastává na severním pólu B) nastává v oblasti za jižním polárním kruhem C) se projeví, pokud zeměpisná šířka leží mezi severním pólem a obratníkem Kozoroha D) je přibližně v období našeho léta.
155. Jakou práci v joulech vykoná zařízení s výkonem 2,5 kW za 3 hodiny? A) 75 J C) 27 MJ B) 2 J D) 75 MJ.
156. Dvě tělesa A a B jsou na začátku pokusu v klidu ve stejné výšce. Těleso A začne padat volným pádem a těleso B je ve stejném okamžiku vystřeleno ve vodorovném směru. Jaký pohyb koná těleso A vzhledem k tělesu B, zanedbáváme-li odpor vzduchu? A) pohyb rovnoměrně zrychlený směrem dolů B) pohyb rovnoměrný přímočarý ve vodorovném směni C) pohyb rovnoměrný dolů D) pohyb rovnoměrně zrychlený šikmo dolů.
157. Dvě tělesa A a B jsou na začátku pokusu v klidu ve stejné výšce. Těleso A začne padat volným pádem a těleso B je ve stejném okamžiku vystřeleno vodorovným směrem k tělesu A. Zanedbáváme odpor vzduchu a zakřivení Země. Mů{e dojít ke srážce obou těles? A) ne, v žádném případě B) ano, vždy, pokud je pokus prováděn v dostatecjné výšce. V opačném případě by tělesa dopadla na zem ve stejném okamžiku ještě před srážkotf C) ano, ale pouze v případě, že obě tělesa mají stejnou hmotnost D) ano, ale pouze v případě, že tělesu B je vystřelením udělena kinetická energie, která se přesně rovná jeho původní potenciální energii.
158. Pokud do tíhového zrychlení započítáváme i odstředivé zrychlení Země, pak: A) nej menší tíhové zrychlení je na pólech B) nejmenší tíhové zrychlení je na rovníku C) nejmenší tíhové zrychlení je na 45° severní šířky D) velikost tíhového zrychlení nezávisí na zeměpisné šířce.
159. Jednotka N.s přísluší veličině: A) energii B) momentu síly C) impulsu síly D) momentu setrvačnosti.
160. Co se stane s velikostí tajné síly vozidla v okamžiku, kdy automobil přechází z jízdy po vodorovné silnici na jízdu do kopce, jestliže výkon motoru zůstane stejný a zůstane zařazen stejný rychlostní stupeň? A) tažná síla motoru se nezmění B) tažná síla motoru se zmenší C) tažná síla motoru se zvětší při poklesu rychlosti a bude rychlosti nepřímo- úměrná D) tažná síla motoru se nejprve zvětší, pak mírně poklesne a dále se již nemění.
161. Dvě duté koule, Jelezná a olověná, stejného vnějšího poloměru r i hmotnosti m jsou natřeny stejnou barvou. Vyberte odpověď včetně správného komentáře na otázku, která koule se za kratší dobu skutálí z nakloněné roviny, vypustíme-li je obě současně s nulovou počáteční rychlostí: (Dutiny v koulích jsou kulové a umístěné ve středu, valí se bez prokluzování, deformace koulí zanedbáváme.) A) železná koule, neboť má větší moment setrvačnosti, a tedy bude získávat při kutálení větší obvodovou rychlost B) železná koule, neboť fmá menší moment setrvačnosti, a tedy bude získávat při kutálení větší obvodovou rychlost C) olověná koule, neboť má menší moment setrvačnosti, a tedy bude získávat při kutálení větší obvodovou rychlost D) olověná koule, neboť má větší moment setrvačnosti, a tedy bude získávat při kutálení větší obvodovou rychlost.
162. Jednotkou síly je: A) joule B) pascal C) watt D) newton.
163. Jednotkou energie je: A) joule B) pascal C) watt D) newton.
164. Jednotkou výkonu je: A) joule B) pascal C) watt D) newton.
165. Kilowatthodina je jednotkou: A) výkonu B) elektrického příkonu C) elektrického výkonu D) energie.
166. Vztah pro mechanickou práci W = F.s platí: (F je velikost síly, s je délka dráhy) A) je-li směr síly F kolmý na směr posunutí s B) obecně C) mají-li síla F i posunutí s stejný směr D) jen v případě, že práci koná tíhová síla.
167. Vyberte správné tvrzení: A) práce je vektorová veličina B) sílaje skalární veličina C) energie je skalární veličina D) tlak je vektorová veličina.
168. Polohová (potenciální) energie tělesa závisí: A) pouze na poloze tělesa (na jeho umístění v určité výšce) B) na rychlosti tělesa C) na hmotnosti tělesa a rychlosti tělesa D) na hmotnosti tělesa, hodnotě tíhového zrychlení a na poloze tělesa.
169. Pohybová (kinetická) energie tělesa závisí: A) pouze na rychlosti tělesa B) pouze na hmotnosti tělesa C) na hmotnosti tělesa a rychlosti tělesa D) na hmotnosti tělesa, hodnotě tíhového zrychlení a na poloze tělesa.
170. Síla F působí na těleso, způsobuje jeho pohyb po dráze s a tím vykonává mechanickou práci W. Směr síly F svírá úhel a se směrem posunutí tělesa. Pak platí: A) W=F.s. sina B) W=F.s.cosa C) W=F.s/sina D) W=F.s/cosa.
171. Určete správné vztahy pro vyjádření veličiny práce a veličiny výkonu: (W- práce, P- výkon, F - síla, s - posunutí, t -čas; předpokládáme, že síla F působí ve směru posunutí s, že se jedná o rovnoměrný pohyb a že výkon je během posunování konstantní.) A) W = F.s B) P= W/t C) W = P/t D) P = F.s/t.
172. Kilowatthodina je: A) jednotka impulsu síly B) jednotka momentu setrvačnosti C) rovna 4200 J D) rovna 3,6.10na6 J.
173. Kinetická energie je: A) vektorová veličina, jejíž směr je totožný se směrem rychlosti; jednotkou je 1 J B) vektorová veličina, jejíž směr je totožný se směrem rychlosti; jednotkou je 1 W C) skalární veličina; jednotkou je 1 J D) skalární veličina; jednotkou je 1 W.
174. Vztah pro vyjádření kinetické energie hmotného bodu má tvar: (m - hmotnost, v - rychlost, g - tíhové zrychlení, h - výška) A) Ek = m.v2/2 B) Ek = m.v/2 C) Ek = m.v2 D) Ek = m.g.h.
175. Označme E1 kinetickou energii homogenní koule rotující kolem osy (procházející jejím těžištěm) úhlovou rychlostí u a E2 kinetickou energii stejné koule při její rotaci kolem osy, která je její tečnou, stejnou úhlovou rychlostí. Jaký je vztah mezi E1 a E2? A )E1=E2 B)E1> E2 C) E1 < E2 D) o vztahu energií nelze rozhodnout, záleží na poloze osy a smyslu rotace.
176. Gravitační potenciální energii tělesa o hmotnosti m v malé výšce h nad Zemí vyjádříme vztahem: (K - intenzita gravitačního pole, K = Fg/m. Předpokládáme, že Ep = 0 pro h=0.) A) Ep = m.K/h B) Ep = m.K.h/2 C) Ep = m.K.h D) Ep = m.K.h2/2.
177. Kinetickou energii Ek tuhého tělesa, které se otáčí rovnoměrně kolem nehybné osy lze vyjádřit vztahem: (J- moment setrvačnosti tělesa, (u - úhlová rychlost, v - obvodová rychlost) A)Ek = J.v2/2 B) Ek= J.u2/2 C) Ek =J.(u/2)4 D) Ek = J.u4.
178. Jednotkou tlaku je: A) joule B) pascal C) watt D) newton.
179. Normální atmosférický tlak má přibližně hodnotu: A) 1000 Pa B) 106 Pa C) 10 kPa D) 100 kPa.
180. Tlak v kapalině je: A) vektor směru shodného se směrem síly, která ho vyvolala B) skalár C) vektor kolmý na dno nádoby D) vektor opačného směru než je směr síly, která ho vyvolala.
181. Hydrostatický tlak v kapalině je: A) skalární veličina vyvolaná vnější tlakovou silou B) skalární veličina vyvolaná tíhovou silou f C) vektorová veličina vyvolaná tíhovou silou D) vektorová veličina vyvolaná vnější tlakovou silou.
182. Hydrostatický tlak p závisí na hloubce /i, hustotě kapaliny p a tíhovém zrychlení g podle vztahu: A) p = h . g/p B) p=h.p.g2 C) p = h.p/g D)p = h . p . g.
183. Mějme dvě nádoby se stejnou velikostí ploch dna, jednu válcovou, druhou kuželovité se zubující ve směru ke dnu, obě naplněné stejnou kapalinou do stejné výše. Zvolte správné tvrzení: A) v obou nádobách bude různý tlak u dna, ale na dno bude působit stejná tlaková síla B) v obou nádobách bude stejný tlak u dna, ale na dno bude působit nestejná tlaková síla C) v obou nádobách bude stejný jak tlak u dna, tak tlaková síla působící na dno D) v obou nádobách bude různý tlak i různá tlaková síla působící na dno.
184. Velikost vztlakové síly působící na těleso úplně ponořené do kapaliny závisí: A) na objemu tělesa, hustotě tělesa a kapaliny B) na hustotě tělesa a kapaliny C) na objemu tělesa a hustotě kapaliny D) na celkovém objemu kapaliny a hustotě kapaliny.
185. Hodnotě hydrostatického tlaku v hloubce 10 m pod hladinou vody je nejblíže hodnota: A) 100 kPal B) 10 000 Pa C) 10na6 Pa D) 98,1 Pa.
186. Těleso vložíme celé do kapaliny. Těleso bude stoupat k hladině: A) jestliže jeho hustota je větší než hustota kapaliny B) je-li tíhová síla působící na těleso větší než vztlaková síla C) je-li jeho hmotnost menší než hmotnost kapaliny D) jestliže jeho hustota je menší než hustota kapaliny.
187. Pojem tekutina: A) zahrnuje kapaliny a plyny B) označuje kapaliny o vysoké viskozitě (tj. s velkým vnitřním třením) C) označuje kapaliny o nízké viskozitě (tj. s nízkým vnitřním třením) D) je synonymem pojmu kapalina.
188. Označte vektorovou veličinu: A) tlak plynu B) hydrostatický tlak C) tlak D) tlaková síla.
189. Označte skalární veličinu: A) tlaková síla B) hydrostatický tlak C) hybnost D) tíha.
190. Základní jednotkou hydrostatického tlaku v soustavě SI je: A) bar B) torr C) Pa D) mm rtuťového sloupce.
191. Normální tlak, tj. tlak za normálních podmínek, udržuje v přibližné rovnováze: A) sloupec rtuti o výšce 760 mm B) sloupec rtuti o výšce 1 m C) sloupec vody o výšce 10 m D) sloupec vody o výšce 1 m.
192. V jaké hloubce pod vodní hladinou je hydrostatický tlak přibližně roven normálnímu atmosférickému tlaku? A) 10 cm B) 1 m C) 10 m D) 100m.
193. Jednotkami tlaku jsou: A) pascal (Pa) B) technická atmosféra (atp) C) bar D) torr.
194. Hydrostatický tlak v kapalině v určité hloubce pod volným povrchem kapaliny je: A) úměrný hloubce B) úměrný zeměpisné šířce C) úměrný druhé odmocnině hloubky D) úměrný druhé mocnině hloubky.
195. V nádrži s kapalinou závisí hydrostatický tlak v dané hloubce pod hladinou: A) na polárních vlastnostech kapaliny B) na povrchovém napětí kapaliny C) na vnitřním tření kapaliny D) na hustotě kapaliny.
196. Vyberte správnou odpověď: A) Pascalův zákon neplatí ve stavu beztíže B) Pascalův zákon platí pouze pro kapaliny, nikoli pro plyny C) Pascalův zákon platí přesně pouze při teplotě absolutní nuly D) Pascalův zákon platí i ve stavu beztíže.
197. Označte správná tvrzení: A) manometr je tlakoměl B) barometr je tlakoměr pro měření atmosférického tlaku C) aneroid je druh barometru, založený na deformaci dutého uzavřeného prostoru vnějším tlakem D) barometrický tlak je synonymem tlaku atmosférického.
198. Označte správné vyjádření pojmů: A) absolutní tlak je tlak vyjádřený vzhledem k absolutnímu vakuif B) přetlak je relativní tlak vzhledem k okolnímu tlaku C) podtlak vyjadřuje rozdíl, o kolik je nějaký tlak nižší než okolní tlak D) atmosférický tlak je aerostatický tlak ovzduší.
199. Dvě nádoby s kapalinou jsou uzavřeny pohyblivým pístem. V první nádobě působí síla F na píst s plochou S a vyvolá v kapalině tlak p. V druhé nádobě bude stejná síla F působit na píst s plochou 2S ; pak tlak v této kapalině bude vzhledem k tlaku p : A) dvojnásobný B) čtyřnásobný C) poloviční D) čtvrtinový.
200. Dvě nádoby s kapalinou jsou uzavřeny pohyblivým kruhovým pístem. V první nádobě působí síla F na píst o poloměru r a vyvolá v kapalině tlakp. V druhé nádobě bude stejná síla F působit na píst o poloměru 2r ; pak tlak v této kapalině bude vzhledem k tlaku p : A) dvojnásobný B) čtyřnásobný C) poloviční D) čtvrtinový.
201. Rovnice kontinuity ve tvaru Vi • Sx = v2 * S2 platí pro: A) ideální kapaliny B) ideální tekutiny C) ideální plyny D) nestlačitelné kapaliny, bez ohledu na jejich viskozitu (vnitřní tření).
202. Při ustáleném proudění nestlačitelné kapaliny proudovou trubicí s měnícím se průřezem je v každém místě velikost rychlosti kapaliny: A) přímo úměrná průřezu trubice B) nepřímo úměrná průřezu trubic^ C) přímo úměrná průměru trubice D) nepřímo úměrná průměru trubice.
203. Koncovka hadice má čtyřikrát menší poloměr, nef je poloměr hadice. Pomocí této koncovky se velikost rychlosti vytékající kapaliny oproti původní rychlosti kapaliny v hadici zvýší: A) dvakrát B) šestnáctkrát C) čtyřikrát D) osmkrát.
204. Kapalina proudí vodorovně lenící trubicí, která se v určitém, dále uvalovaném úseku zubuje. V závislosti na zmenšujícím se průřezu (tedy ve směru proudu): A) se tlak na stěny trubice nemění B) se rychlost kapaliny zmenšuje a její velikost je přímo úměrná obsahu průřezu trubice C) se rychlost kapaliny zmenšuje a její velikost je přímo úměrná průměru trubice D) tlak na stěny trubice klesá a může dosáhnout hodnot nižších než atmosférický tlak.
205. Kapalina proudí vodorovně letící trubicí, která se v určitém, dále uvaf ováném úseku zubuje. V závislosti na zmenšujícím se průřezu (tedy ve směru proudu): A) tlak na stěny trubice stoupá B) se rychlost kapaliny zvětšuje a její velikost je nepřímo úměrná ploše průřezu trubice C) se rychlost kapaliny zvětšuje a její velikost je nepřímo úměrná průměru trubice D) tlak na stěny trubice klesá, ale nemůže dosáhnout hodnot nižších než atmosférický tlak.
206. Velikost rychlosti, se kterou vytéká reálná kapalina otvorem ve stěně, je v porovnání s ideální kapalinou stejné hustoty: A) větší než u ideální kapaliny B) menší než u ideální kapaliny C) menší nebo větší než u ideální kapaliny v závislosti na teplotě D) stejná jako u ideální kapaliny.
207. Laminární proudění reálné kapaliny má následující vlastnosti: A) netvoří se víry, vrstvy kapaliny se nepromíchávají B) proudnice se protínají, ale kapalina nevíří C) rychlost kapaliny je ve všech místech průřezu stejná D) proudnice se protínají, vytváří víry.
208. Turbulentní proudění má následující vlastnosti: A) kapalina netvoří víry B) rychlost kapaliny je ve všech místech průřezu stejná C) proudnice jsou přibližně rovnoběžné, vrstvy kapaliny se nepromíchávají D) kapalina se promíchává, tvoří se v ní víry *.
209. Mějme dvě stejné skleničky - v první z nich je obyčejná voda, v druhé je sodovka (voda s bublinkami kysličníku uhličitého; obsah C02 rozpuštěného ve vodě zanedbáváme). Pak platí: A) v nádobě se sodovkou je větší hydrostatický tlak než ve stejné hloubce nádoby s obyčejnou vodou B) v nádobě se sodovkou je menší hydrostatický tlak než ve stejné hloubce nádoby* s obyčejnou vodou C) v nádobě se sodovkou je stejný hydrostatický tlak jako ve stejné hloubce nádoby s obyčejnou vodou D) uniká-li ze sodovky kysličník uhličitý, bude se hustota kapaliny zmenšovat.
210. Rovnice kontinuity je speciálním případem: A) zákona zachování energie B) zákona zachování hmoty C) zákona zachování hybnosti D) zákona zachování momentu hybnosti.
211. Bernoulliova rovnice vyjadřuje: A) zákon zachování energie ideální kapaliny B) zákon zachování hybnosti ideální kapaliny C) závislost tlaku plynu na teplotě D) závislost turbulencí v kapalině na rychlosti.
212. Bernoulliova rovnice pro proudění ideální kapaliny ve vodorovné trubici má tvar: (p - tlak kapaliny, p - hustota kapaliny, V - objem, v - rychlost proudění, m - hmotnost) A) p+p.v2 = konst. B) p.V+1/2.p.v2 = konst. C) p+1/2.p.v2 = konst; D) p+1/2.m.v2 = konst.
213. Na volném povrchu vody v kádince plave nádobka, na jejím} dně je malý kousek olova. Jestliže tento kousek olova vyjmeme z nádobky a vhodíme do vody v kádince, pak hladina vody: A) poklesne, neboť objem kousku olova je menší, než objem vody, který má stejnou hmotnost B) nezmění se C) stoupne, neboť její objem se zvýší o objem kousku olova D) poklesne, neboť objem kousku olova je větší, než objem vody, který má stejnou hmotnost.
214. Povrchové napětí kapaliny A) závisí na velikosti povrchu kapaliny B) závisí na prostředí nacházejícím se nad kapalinou C) jednotkou je N/m D) představuje povrchovou energii, vztaženou na jednotku plochy kapaliny.
215. Nestlačitelné těleso tvaru válce je zcela ponořeno v hloubce 5 m pod hladinou. Jak se změní vztlaková síla, jestliže těleso ponoříme do hloubky 15 m A) zvětší se 3-krát B) zmenší se 3-krát C) nezmění se D) zvětší se 9-krát.
216. Druhý Newtonův zákon lze vyjádřit A) každé těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu jen potud, pokud je působící síly nepřinutí změnit jeho stav B) časová změna hybnosti je úměrná působící síloř C) součin velikosti hmotnosti hmotného bodu a jeho rychlosti se numericky rovná působící síle D) akce se rovná reakci.
217. Dvojice sil jsou A) jakékoli dvě síly opačného směru, B) dvě síly stejné velikosti a opačného směru, které leží v přímce C) dvě síly stejné velikosti a opačného směru, působící na totéž těleso, které neleží v přímce D) dvě síly stejného směru, působící na totéž těleso.
218. Zmenšíme-li průřez trubice, v ní{ proudí s konstantním průtokem ideální kapalina A) rychlost kapaliny se zvětší B) rychlost kapaliny se zmenší C) zvýší se hustota kapaliny D) tlak kapaliny klesife.
219. Molekuly v kapalinách na sebe působí A) soudržnými mezimolekulovými silami a výsledkem tohoto působení ^il na povrchu kapaliny, směřujících do jejího nitra, je snaha zaujmout co nejmenší povrch B) mezimolekulovými silami a výsledkem tohoto působení sil je snaha kapaliny zaujmout co nej větší povrch C) odpudivými silami a v důsledku tohoto působení sil kapalina nezaujímá žádný tvar D) silami, v jejichž důsledku vzniká povrchové napětí'.
220. Ve vakuu vypustíme současně peříčko a těrkou olověnou kuličku ze stejné výšky. Dopadnou: A) současně, neboť na oba objekty působí stejná gravitační síla, která jim uděluje stejné zrychlení B) současně, neboť na oba objekty působí sice různě velká gravitační síla, avšak zrychlení, které jim uděluje, je stejné' C) první dopadne kulička, neboť má větší hmotnost, tudíž na ni působí větší gravitační síla D) současně, neboť intenzita gravitačního pole, ve kterém se pohybují, je v obou případech stejná*.
221. Působí-li na tyč síla v podélném směru, pak prodloužení tyče závisí podle Hookova zákona na délce tyče A) nepřímo úměrně B) přímo úměrně C) lineárně D) exponenciálně.
222. Vyberte správné tvrzení: A) Bemoulliho rovnice vyjadřuje zákon zachování energie v proudící kapalině5 B) při určité rychlosti se proudění kapaliny mění z laminámího na turbulentní# C) velikosti okamžitých rychlostí molekul reálné kapaliny se v celém průřezu trubice neliší D) měření rychlosti toku krve může být založeno na Dopplerově jevu.
223. Dvě nádoby se stejnou plochou dna, jedna válcová a druhá kufelovitě se zubující, jsou naplněny vodou do stejné výše A) v obou nádobách bude na dno působit stejná tlaková síla, protože plochy dna nádob a výšky kapaliny jsou si rovné5' B) v obou nádobách bude na dno působit různá tlaková síla, protože objem kapaliny v nádobách se liší C) v obou nádobách bude u dna stejný hydrostatický tlak, protože výška kapaliny v nádobách je stejná D) v obou nádobách bude u dna různý hydrostatický tlak, protože hmotnost kapaliny v nádobách je různá.
224. Dítě o hmotnosti 20 kg působí na závěsy houpačky v klidu tíhovou silou přibližně: (hmotnost houpačky zanedbáváme) A) 200 J B) 2000 J C) 20 N D) 200 N.
225. Lyžař o hmotnosti 80 kg stojí na běžkách délky 200 cm a šířky 5 cm. Obě nohy zatěžuje stejně. Průměrný tlak na sníh, který lyfař způsobuje, má velikost přibližně: A) 4 kPa B) 0,8 Pa C) 0,4 Pa D) 8 Pa.
226. Plocha podráfek sportovní obuvi je dvojnásobkem plochy podrážek společenské obuvi. Tlak osoby ve společenské obuvi na podlahu: A) je dvojnásobný než tlak téže osoby ve sportovní obuvi B) je poloviční než tlak téže osoby ve sportovní obuvi C) je stejný jako tlak téže osoby ve sportovní obuvi, protože osoba působí vždy stejnou tíhovou silou D) závisí jen na hmotnosti osoby a hodnotě tíhového zrychlení.
227. Vlak se rozjíždí po rovině se zrychlením 0,5 m/s2. Rychlosti 72 km/h dosáhne za: A) 144 s B) 40 s C) 36 s D) 0,4 h.
228. Cyklista se začal rozjíždět rovnoměrně zrychleným pohybem. Za první sekundu ujel 1 m. V průběhu druhé sekundy ujel: A) 1 m B) 2 m C) 3 m D) 4 m.
229. Cyklista stál a pak se začal rozjíždět po vodorovné silnici. Přitom vyvíjel na pedály sílu, která při právě zařazeném převodu odpovídala hnací síle na obvodu kola 40 N. Je-li hmotnost cyklisty s kolem 50 kg, nemohl mít po deseti sekundách rychlost větší ne}: A) 8 m/s B) 0,8 m/s2 C) 0,8 m/s D) 8 km/h.
230. Cyklista stál a pak se začal rozjíždět po vodorovné silnici. Přitom vyvíjel na pedály sílu, která při právě zařazeném převodu odpovídala hnací síle na obvodu kola 40 N. Je-li hmotnost cyklisty s kolem 50 kg, mohl ujet za 10 s maximálně: A) 60 m B) 120mv C) 80 m D) 40 m.
231. Těleso ve vakuu přešlo z klidu do volného pádu a pod vlivem gravitačního zrychlení g padalo po dobu t. Spadlo z výšky: A) g.t B) 1/2.g.t2 C) V(2t/g) D )t/g.
232. Těleso ve vakuu přešlo z klidu do volného pádu a pod vlivem gravitačního zrychlení g padalo z výšky h. Spadlo za dobu: A) g.h B) h/g C) (2h/g)na1/2 D) 1/2 .g.h.
233. Těleso padalo ve vakuu pod vlivem gravitačního zrychlení g z nulové počáteční rychlosti po dobu t. Jeho rychlost při dopadu byla: A) 1/2 .g.t B) g.t C) (2t/g)na 1/2 D) (2g.t )na1/2.
234. Těleso ve vakuu přešlo z klidu do volného pádu a pod vlivem gravitačního zrychlení g padalo z výšky h. Jeho rychlost při dopadu byla: A) ½ . g. t B) g.h C)(2h/g) na 1/2 D)(2g.h)na 1/2.
235. Vzdálenost 1 km na zastávku autobusu ujde školák za 10 minut a okamf itě pokračuje autobusem do školy. Vzdálenost 15 km ke škole urazí autobus za 20 minut. Průměrná rychlost školáka cestou do školy je: A) 16 km/h B) 5,3 km/h C) 32 km/h» D) 25,5 km/h.
236. Eskalátor se pohybuje vzhledem k zemi rychlostí 1,5 m/s a cestující po něm kráčí ve směru pohybu rychlostí 3,6 km/h. Výsledná rychlost cestujícího vzhledem k zemi je: A) 5,1 km/h B) 2,5 m/s C) 9 km/h D) 6,4 m/s.
237. Plavec dosahuje v klidné vodě rychlosti o velikosti v1. Nyní má přeplavat kolmo vodní proud tekoucí rychlostí o velikosti v2. Plave tedy šikmo proti proudu tak, Je se vzdaluje kolmo od břehu a jeho výsledná rychlost vzhledem k pozorovateli na břehu má velikost v = A) v2 - V1 B) odmocnina(v2na2+ v1na2) C) odmocnina(v1na2-v2na2) D) v1 + v2.
238. Sněhové vločky padají k zemi za bezvětří rychlostí 8 cm/s. Vítr, který začne foukat vodorovným směrem, je snese každou sekundu o 6 cm stranou. Rychlost vločky při tomto větru vzhledem k zemi je: A) 14 cm/s B) 2 cm/s C) přibližně 5,3 cm/s D) 0,1 m/s.
239. Označte správná tvrzení: Při rovnoměrném pohybu po kružnici o poloměru 0,1 m má hmotný bod dobu oběhu 10 s, pak: A) frekvence je rovna 0,1 Hz B) úhlová rychlost je 0,6 m/s C) perioda je 0,1 Hz D) obvodová rychlost je přibližně 0,06 m/s.
240. Označte správná tvrzení: Při rovnoměrném pohybu po kružnici o poloměru 0,1 m má hmotný bod dobu oběhu 10 s, pak: A) frekvence je rovna 10 Hz B) úhlová rychlost je přibližně 0,6 s-1 C) perioda je 10 s D) obvodová rychlost je přibližně 0,06 s-1.
241. V mikrovlnné troubě se točí talíř o průměru 32 cm rychlostí 6 otáček za minutu. Určete přibližnou obvodovou rychlost na jeho okraji: A) 0,1 m/s B) 0,2 m/s C) 1 m/s D) 0,6 m/s.
242. Těleso o hmotnosti 10 kg se pohybuje stálou rychlostí 36 km/h. Jeho kinetická energie je: A) 360 J B) 1000J C) 500 J D) přibližně 6,5 kJ.
243. Automobil o celkové hmotnosti 1000 kg se rozjíždí po vodorovné vozovce z klidu a za dobu 10 s dosáhne rychlosti 20 m/s. Jeho výkon, neuvazujeme-li ztráty, musel být alespoň: A) 1 000 W B) 2 kW C) 20 kW D) 200 000 J.
244. Motor o příkonu 4 kW pracuje s účinností 80%. Pracuje-li 4 hodiny, vykoná práci: A) 12,8 kWh B) 12,8 kJ C) 16 kWh D) 16 kJ.
245. Motor o příkonu 5 kW pracuje s účinností 80%. Pracuje-li 2,5 hodiny, vykoná práci: A) 36. 10na 6 J B) 3,6. 10na6 J C) 10.10na3 J D) 10kJ.
246. Gravitační konstanta má velikost 6.67-1II 1Z gravitačního zákona můžeme odvodit, f e její jednotkou je: A) N B) N.kg2 / m2 C) N.m2/ kg2 D) m3/(s2.kg).
247. Dva hmotné body, ka^dý o hmotnosti 50 kg, umístěné ve vzájemné vzdálenosti 50 cm, se přitahují gravitační silou: (k = 6,67* 10~n N-m2 / kg2) A) 6,6710na-11 N B) 6,67 .10 na-7 N C) 6,67.10 na-9 N D) 3,34.10na7N.
248. Akvárium ve tvaru hranolu má výšku 75 cm a dvě třetiny jeho objemu jsou zaplněny vodou. Akvárium stojí na pevné podložce, na jeho boční stěny působí zevnitř tlak vody, zvenku tlak atmosférický. Počítáme-li s g = 10 m/s2, pak platí: A) rozdíl hydrostatického tlaku na dno a tlaku podložky je nulový B) rozdíl tlaků na boční stěnu u dna je 7,5 kPa C) rozdíl tlaků na boční stěnu těsně pod hladinou je 101 kPa D) rozdíl tlaků na boční stěnu u dna je 5000 Pa.
249. Akvárium ve tvaru hranolu má výšku 60 cm a pět šestin jeho objemu je zaplněno vodou. Akvárium stojí na pevné podložce, na jeho boční stěny působí zevnitř tlak vody, zvenku tlak atmosférický. Počítáme-li s g = 10 m/s2, pak platí: A) rozdíl tlaků na dno je 6 Pa B) rozdíl tlaků na boční stěnu u dna je 5 kPa C) rozdíl tlaků na boční stěnu ve výšce hladiny je nulový D) rozdíl tlaků na boční stěnu u dna je 105 kPa.
250. Těleso o hmotnosti 2 kg bylo zdviženo do výšky 2 m a odtud padalo volným pádem. Z uvedených hodnot vyberte maximální hodnotu energie, která se můje uvolnit (např. v podobě tepla, narušené struktury materiálu, zvukových vln) při dopadu tělesa do původní polohy: A) 19,43 J B) 4 J C) 39,24 J D) 55,24 J.
251. Označte správná tvrzení: A) zemský kvadrant je dlouhý přibližně 10 000 km B) obvod rovníku je přibližně 4* 107 m C) nejvyšší hora světa Mount Everest je vysoká asi 8848 m D) největší naměřená hloubka oceánu v Mariánském příkopě je asi 11 km.
252. Šířka časového pásma na rovníku je v průměru: A) přibližně 1700 km B) 1/24 délky rovníku C) 1/24 délky poledníku D) rovná vzdálenosti Greenwiche od nultého poledníku.
Report abuse Consent Terms of use