Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONC1.1

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
C1.1

Description:
co chces

Author:
AVATAR

Creation Date:
22/01/2018

Category:
Others

Number of questions: 25
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Eukaryotická buňka se od buňky prokaryotické liší: přítomností histonů v jádře jiným tvarem endoplazmatického retikula nepřítomností buněčné stěny u všech eukaryotických buněk přítomností jaderného obalu.
Cytoplazmatickou membránu můžeme charakterizovat jako: rigidní obal ohraničující buňku třívrstevnou strukturu složenou ze dvou hydrofilních a jedné hydrofobní vrstvy lipidovou dvouvrstvu vrstvu volně prostupnou pro polární látky.
Cytoplazmatická membrána: je tvořena jen membránovými lipidy obsahuje lipidickou a proteinovou složku na rozdíl od jaderné membrány neobsahuje cholesterol je popsána modelem fluidní mozaiky.
Endocytóza: je pasivní přenos látek přes cytoplazmatickou membránu je mechanizmus přenosu materiálu do nitra buňky může být zprostředkována specifickými receptory je opakem pinocytózy (přesunu látek z intracelulárního do extracelulárního prostoru).
Mitochondrie: jsou někdy nazývány "buněčné elektrárny" obsahují vlastní DNA jsou pravděpodobně potomkem symbiotických bakterií jsou jen u živočišných buněk, rostliny mají místo nich chloroplasty.
Mitochondrie: vyrábějí energii přeměnou ADP na ATP obsahují enzymy Krebsova cyklu se dědí po otci (jsou umístěny na bazi bičíku spermie) jsou dvoumembránové organely.
Ribosomy jsou: obaleny jednoduchou krycí membránou složeny z RNA a proteinů nezbytné pro přepis DNA na RNA polyanionické a proto jsou barveny bazickými barvivy.
Ribosomy: jsou složeny ze dvou podjednotek se váží ve větším počtu na mRNA a vytvářejí polysomy hrají významnou roli v proteosyntéze v buněčném jádře vytvářejí bílkoviny.
Endoplazmatické retikulum: je místem syntézy nových molekul t-RNA můžeme v některých buňkách rozdělit na granulární (drsné) a agranulární (hladké) je nezbytné pro tvorbu většiny proteinů exportovaných z buňky do jejího okolí je tvořeno pevnou sítí cytoskeletárních proteinů.
Granulární (drsné) endoplazmatické retikulum: asociuje s ribosomy obsahuje enzymy, které přidávají k proteinům cukerné zbytky produkuje energii pro pohyb buňky může plynule přecházet v hladké endoplazmatické retikulum.
Golgiho aparát: funkčně i strukturně navazuje na endoplazmatické retikulum je místo trávení obsahu přijatého endocytózou svými enzymy upravuje proteiny sulfatací a glykosylací je složen ze tří oddílů tvořených cisternami a váčky.
Lyzosomy: jsou místem intracelulárního trávení mají ve svém lumen vysoké pH (10 a více dle buněčného typu) se vyskytují ve velkém počtu ve fagocytujících buňkách jsou obaleny jednoduchou membránou.
Mikrotubuly jsou: heterodimery z molekul α− a β−tubulinu jedny z typů vláken cytoskeletárního systému součástí dělícího vřeténka základní stavební jednotkou řasinek a bičíků.
Aktinová filamenta: jsou rigidní pevná vlákna určující tvar buňky interagují s molekulami myosinu hrají významnou roli v pohybu buněk umožňují stah svalových buněk.
Intermediární filamenta: jsou rigidní vlákna určující tvar a vlastnosti buněk jsou v epiteliálních buňkách tvořeny cytokeratiny svým typem určují typ tkáně asociují s myosiny a slouží k transportu látek v buňce.
Mezi proteiny intermediárních vláken patří: aktin vimentin cytokeratin vinblastin.
Buněčné jádro je: obklopeno dvojicí membrán místem, ve kterém je uložena veškerá DNA v savčí buňce typickou strukturou všech eukaryotních buněk nezávisle na tvaru buňky kulaté.
Jaderná DNA člověka: je rozdělena do 22 párů somatických chromosomů a dvou chromosomů pohlavních se váže na bazické histony je pozitivně nabitá díky velkému množství fosfátových skupin je organizovaná v heterochromatin a euchromatin.
Buněčný cyklus: můžeme rozdělit na leptoten, zygoten, pachyten a diploten je doba, během které se buňka rozdělí z mateřské na dvě dceřinné je nezávislý na vnějších podmínkách lze dělit na interfázi a mitózu.
Jednotlivá stádia mitózy mají následující charakteristiky: během metafáze jsou chromosomy soustředěny v ekvatoriální rovině buňky v profázi dochází ke zdvojení DNA telofáze je charakteristická znovuvytvořením buněčných jader v anafázi jsou centromery chromosomů navázány na vlákna dělícího vřeténka.
Vyberte pravdivá tvrzení: interfázi buněčného cyklu lze dělit na G1, S a G2 fázi během G1 fáze dochází k duplikaci DNA během G2 fáze dochází k přípravě buňky na mitotické dělení délka buněčného cyklu je nezávislá na vnějších podmínkách.
Mezi typy buněčných spojení patří: nexus zonula occludens plexus zonula adhaerens.
Desmosomy jsou: nezbytné pro syntézu bílkovin adhezní mezibuněčná spojení středy chromosomů součástí jaderného obalu.
Nexus: je jeden z typů mezibuněčných spojení je složen z páru konexonů, z nichž každý má šestici proteinů (konexinů) vytváří hydrofilní kanál mezi sousedními buňkami je nezbytný pro koordinovanou srdeční činnost.
Vyberte správné tvrzení: lidské tělo je složeno ze 4 základních typů tkání v pojivové tkáni jsou všechny buňky přisedlé na bazální membránu epitely vznikají jen ze dvou zárodečných listů výběžky buněk nervové tkáně mohou být přes 1m dlouhé.
Report abuse Consent Terms of use