Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONBO_1-20

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
BO_1-20

Description:
obligatory

Author:
Macik123
(Other tests from this author)

Creation Date:
21/03/2024

Category:
Others

Number of questions: 20
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Bunky získavajú energiu pre svoje funkcie anaeróbnou oxidáciou cukrov, tukov, bielkovín anaeróbnou redukciou glukózy na laktát hlavne oxidáciou cukrov a tukov prostredníctvom oxidačno-redukčných procesov v procesoch zhrnutých pod pojmom intermediárny metabolizmus v reakciách prebiehajúcich za účasti enzýmov, ale aj bez enzýmov v rekciách, z ktorých sa za účasti enzýmov môže tvoriť energia aj v sére oxidáciou organických a anorganických zlúčenín.
O glukóze môžeme povedať je univerzálnym zdrojom energie pre bunky pred svojou oxidáciou je v bunkách aktivovaná fosforyláciou pomocou ATP môže poskytovať energiu v glykolýze len aeróbnou oxidáciou v cykle priamej oxidácie glukózy vytvorený NADPH2 ďalej odovzdáva vodíky do terminálnej oxidácie časť energie z nej sa získa prostredníctvom tvorby redukovaných koenzýmov v cytosole , časť v mitochondriách hlavné množstvo energie poskytuje oxidáciou v cytosole pre plný zisk energie z glukózy sú z kompartmentov bunky potrebné len mitochondrie pre plný zisk energie z glukózy sú z kompartmentov bunky potrebné cytosol a mitochondrie.
Úplná oxidácia živín: má rovnaké koncové produkty v podmienkach „ in vivo“ aj „in vitro“ môže prebiehať, podľa typu buniek v organizme aeróbne alebo anaeróbne v bunkách prebieha postupne za tvorby medziproduktov je doprevádzaná v bunkách tvorbou redukovaných koenzýmov a tepla je v oganizme viazaná na využitie slnečnej energie je v bunkách podmienená prítomnosťou biokatalyzátorov glukózy a VKK poskytuje oxidáciou 1g rovnaké množstvo energie napr. aminokyselín z bielkovín má ako koncové produkty CO2 a H2O.
O chemickej energii platí: je to všetka energia, ktorá sa uvoľní oxidáciou substrátov je to energia transformovaná do makroergických zlúčenín táto energia sa získava napríklad v cykle priamej oxidácie glukózy je obsiahnutá napr. v ATP časť z nej sa uvoľňuje v podobe tepla sa získava prostredníctvom redukovaných koenzýmov v oxidačnej fosforylácii sa môže získať aj za anaerobných podmienok sa môže získať v reakcii tvorby laktátu, katalyzovanej laktátdehydrogenázou.
Látka sa oxiduje: ak prijíma elektróny ak odovzdáva elektró reakciou s NADH2 reakciou napr. s NADP prijatím vodíka prijatím protónu zlučovaním s kyslíkom dehydrogenáciou.
Látka sa redukuje: ak prijíma elektróny ak odovzdáva elektróny reakciou s NADH2 reakciou napr. s NADP prijatím vodíka prijatím vodíka zlučovaním s kyslíkom dehydrogenáciou.
O dehydrogenácii platí: patrí sem premena napr. alkoholu na aldehyd vznikajú pri nej redukované koenzýmy je to spôsob redukcie substrátov dochádza pri nej k uvoľneniu vody je to častý spôsob oxidačno-redukčných reakcií je to spôsob oxidácie látok napr. v citrátovom cykle je to spôsob oxidácie substrátov napr. pri syntéze VKK enzýmy, ktoré ju katalyzujú majú koenzýmy odvodené od vitamínu B6.
Množstvo energie uvoľnenej v reakcii: sa dá vypočítať aj pomocou Nernstovej-Patersovej rovnice pre príslušnú reakciu je dané plynovou konštantou závisí od počtu prenesených elektrónov je vysoké, pokiaľ sa jedná o hydrolýzu bežnej zlúčeniny sa môže využiť na tvorbu ATP substrátovou fosforyláciou je úmerné pomeru koncentrácie oxidovanej a redukovanej zložky závisí od absolútnej teploty oxidácie glukózy je v každej bunke rovnaké.
Energia sa uvoľňuje: pri prenose elektrónov z látky s nižším redoxpotenciálom na látku s vyšším redox-potenciálom pri prenose elektrónov z látky s vyšším redoxpotenciálom na látku s nižším redox-potenciálom v reakcii katalyzovanej malátdehydrogenázou a vzniká priamo ATP v reakcii katalyzovanej malátdehydrogenázou a súčasne vzniká NADH oxidáciou redukovaných koenzýmov ( NADH NADPH FADH2 ) v terminálnej oxidá oxidáciou redukovaných koenzýmov v terminálnej oxidácii a vytvára gradient vodíkov aj oxidáciou redukovaných koenzýmov v terminálnej oxidácii aj oxidáciou redukovaných koenzýmov priamo v reakcii katalyzovanej laktátdehydrogenázou, za súčasného vzniku ATP.
O makroergických zlúčeninách môžeme povedať: vznikajú v organizme len za aerobných podmienok hlavné množstvo ATP vzniká v organizme v mitochondriách všetky majú obsah energie, pod 15 kJ. mol-1 takejto zlúčeniny obsahujú bunkami využiteľnú chemickú formu energie patrí medzi ne fosfodiesterová väzba patrí medzi ne difosfátová väzba acylfosfátová väzba vzniká v priebehu glykolýzy acylfosfátová väzba vzniká v priebehu citrátového cyklu.
O makroergických zlúčeninách platí: vznikajú v organizme za aerobných aj anaerobnych podmienok ATP vzniká v oxidačnej fosforylácii lokalizovanej len v mitochondriách pečene všetky majú vysoký obsah energie,viazaný na energetický stav celej zlúčeniny obsahujú bunkami využiteľnú tepelnú formu energie patrí medzi ne fosfoesterová väzba patrí medzi ne tioesterová väzba acylfosfátová väzba sa využíva na substrátovu fosforyláciu v glykolýze acylfosfátová väzba vzniká pri aktivácii aminokyselín v proteosynté.
V bunkách sa makroergické zlúčeniny: využívajú na oxidáciu substrátov tvoria využívaním gradientu protónov na vnútornej mitochondriovej membráne tvoria využívaním gradientu elektrónov na vnútornej mitochondriovej membráne tvoria využívaním gradientu vodíkov na vnútornej mitochondriovej membráne využívajú pre priebeh katabolických procesov využívajú pre priebeh anabolických procesov tvoria aj v priebehu oxidačnej dekarboxylácie pyruvátu využívajú pre aktiváciu glukózy.
Makroergické zlúčeniny v bunkách: vznikajú v mitochondriách aj v cytozole bunky vznikajú len v mitochondriách využívajú sa na syntetické procesy, napr. ATP a GTP na syntézu glykogénu využívajú sa na syntetické procesy, napr. ATP a GTP pri glukoneogenéze majú aj regulačnú funkciu, napr. ATP reguluje glykolýzu vznikajú v pentózovom cykle, napr. ribóza-5-fosfát vznikajú aj pri premene substrátov, napr. v glykolýze zniká 1,3-bisfosfoglycerát obsahujú aj dve na energiu bohaté väzby, napr. v 1,3-bisfosfoglyceráte.
Medzi makroergické väzby nepatrí väzba: fosfoesterová difosfátová guanidínfosfátová medzi nukleotidmi v DNA medzi nukleotidmi v DNA enolfosfátová 1,6-glykozidová v glykogéne karboxyfosfátová.
Medzi makroergické zlúčeniny patrí: fruktóza 1,6-bis kyselina 2-fosfoglycero aminoacyladenylát acetyllipoová kyselina karnitín kyselina enolpyrohroznová acetylCoA kreatinín.
Medzi zlúčeniny obsahujúce makroergickú väzbu patrí: NAD+ FMN S-adenozylmetionín UDP-glukóza glukóza-6-fosfát sukcinyl-CoA acyladenylát látka vytváraná glykogénfosforylázou.
Pre tvorbu ATP platí: v mitochondriách vzniká hlavne oxidačnou, ale aj substrátovou fosforyláciou tvorba gradientu protónov je potrebná pre jeho vznik substrátovou fosforyláciou tvorba gradientu protónov je potrebná pre jeho vznik oxidačnou fosforyláciou oxidácia jedného acetylCoA umožní tvorbu 12 ATP v mitochondriách vzniká oxidáciou NADH na vzniku 38 ATP z jednej glukózy je potrebná substrátová aj oxidačná fosforylácia vo svale môže vznikať aj z kreatínfosfátu vo svale môže vznikať aj z fosfoenolpyruvátu.
Tioesterová makroergická väzba sa nachádza v: homocysteíne S-adenozylmetioníne kyseline acetyllipoovej metioníne aktivovanej VKK acetylCoA v produkte oxidačnej dekarboxylácie 2-oxoglutarátu aktivovanom vitamíne B1.
Makroergické väzby sa odlišujú: množstvom energie uvoľnenej pri ich tvorbe množstvom energie uvoľnenej pri ich hydrolýze rôznym typom obsiahnutým v ATP a GTP rôznym typom obsiahnutým v NAD+ a FAD obsahom energie, pričom jej najvyšší obsah má difosfátová väzba obsahom energie, pričom jej najvyšší obsah má enolfosfátová väzba v enolpyruváte obsahom energie, pričom jej najvyšší obsah má enolfosfátová väzba aj tým, že CoA obsahuje makroergicky viazanú síru, ostatné fosfát.
Štiepením uvoľnená energia makroergickej väzby: sa využíva pre transport iónov kalcia do bunky difosfátovej je 30,5 kJ.mol-1 ATP sa využíva v reakcii tvorby fosfoenolpyruvátu z pyruvátu fosfodiesterovej v CTP sa využíva pri tvorbe fosfolipidov ATP a UTP sa využíva v reakciách syntézy glykogénu enolfosfátovej je v porovnaní s inými makroergami najvyššia acetylcholínu sa využíva pri vedení nervového vzruc S-adenozylmetionínu sa využíva pre metylačné procesy.
Report abuse Consent Terms of use