Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONpatfyz 2

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
patfyz 2

Description:
resp one

Author:
noname
(Other tests from this author)

Creation Date:
11/04/2024

Category:
Others

Number of questions: 36
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Ventilácia pľúc znamená: prívod vzduchu do pľúc výdych vzduchu ochudobneného o O2 a obohateného o CO2 princíp distenzie a kompresie pľúc pri ventilácii nedochádza ku kompresii pľúc pri ventilácii nedochádza ku distenzii pľúc pri ventilácii nedochádza ku distenzii ani kompresii pľúc .
Alveolárna ventilácia: je efektívna ak saturácia krvi kyslíkom je 93-100% nepatrí medzi fyziologický parameter dýchania parciálny tlak CO2 je 35-45 mm Hg parciálny tlak O2 je 75-100 mm Hg je efektívna ak saturácia krvi kyslíkom je pod 80% je efektívna ak saturácia krvi kyslíkom je pod 92% fyziologické pH plazmy je pri efektívnej ventilácii 7,36-7,44 .
Alveolárna ventilácia: efektívna je vtedy, ak saturácia krvi kyslíkom je nad 93% je fyziologický parameter dýchania parciálny tlak CO2 je pod 35 mmHg parciálny tlak O2 je pod 75 mmHg efektívna je vtedy, ak saturácia krvi kyslíkom je 93 - 100 % efektívna je vtedy, ak saturácia krvi kyslíkom je pod 92 % fyziologické pH plazmy je pri efektívnej ventilácii 7,20-7,60.
Pri hyperventilácii: znižuje sa obsah CO2 v arteriálnej krvi nižuje sa koncentrácia H2CO3 v plazme koncentrácia H+ sa zvyšuje koncentrácia H+ sa znižuje koncentrácia H+ je v norme dochádza k respiračnej alkalóze.
Pri hyperventilácii: klesá hladina ionizovaného Ca v plazme stúpa hladina ionizovaného Ca v plazme stúpa viazanosť Ca na proteíny klesá viazanosť Ca na proteíny nervovo-svalová dráždivosť je zvýšená nervovo-svalová dráždivosť je znížená.
Hyperventilácia: vedie k respiračnej alkalóze obličky kompenzačne vylučujú bikarbonát obličky kompenzačne retinujú H+ a nebikarbonátové ióny môže viesť k tetanii nikdy nevedie k tetanii môže spôsobiť kŕče .
Klinické príčiny hyperventilácie môžu byť: extrémny emočný stav vysoká horúčka encefalitída salicyláty mozgové tumory trauma CNS .
Pri hypoventilácii: koncentrácia CO2 v arteriálnej krvi stúpa koncentrácia CO2 v arteriálnej krvi klesá znížená koncentrácia CO2 vedie k vazodilatácii zvýšená koncentrácia CO2 vedie k vazodilatácii koncentrácia CO2 je v medziach normy môže dôjsť až k edému CNS.
Hypoventilácia: vedie k respiračnej alkalóze vedie k respiračnej acidóze môže byť spôsobená poruchou regulácie dýchania je sprevádzaná hyperkapniou a hypoxémiou môže viesť ku cor pulmonale chronicum vedie k deficitu kália v plazme vedie k zvýšeniu H+ v ECT.
Medzi klinické príčiny hypoventilácie patria: obštrukčné choroby pľúc reštrikčné choroby pľúc deficit pľúcneho surfaktantu anestetiká hypnotiká sedatíva dýchanie čistého kyslíka.
Medzi klinické príčiny hyperventilácie patria: obštrukčné choroby pľúc reštrikčné choroby pľúc deficit pľúcneho surfaktantu anestetiká hypnotiká sedatíva dýchanie čistého kyslíka.
Ventilačná porucha: je charakterizovaná poruchou výmeny dýchacích plynov medzi vonkajším prostredím a alveolárnym vzduchom klinicky sa prejavuje zvýšeným ventilačným úsilím výmena dýchacích plynov medzi vonkajším prostredím a alveolárnym vzduchom je fyziologická klinicky sa prejavuje zníženým ventilačným úsilím neprejavuje sa v klinickom obraze vitálna kapacita je v norme .
Pri reštrikčnej ventilačnej poruche: redukovaný je istý objem pľúc pľúcne objemy schopné rozdutia sú v norme vitálna kapacita je v norme vitálna kapacita je zvýšená vitálna kapacita je znížená príčinou môže byť rigidita pľúcneho parenchýmu .
Etiológia pľúcneho emfyzému môže byť podmienená: geneticky geneticky nedostatkom alfa1-antitrypsínu geneticky nedostatkom cholínesterázy chronickým infektami dýchacích ciest fajčením nedostatkom pohybu nemôže byť podmienená geneticky geneticky nedostatkom alfa 3- antitrypsínu.
Medzi chronické obštrukčné choroby pľúc patrí: chronická obštrukčná bronchitída pneumónia priedušková astma obštrukčný emfyzém pľúc laryngitída tracheitída zápal prínosových dutín pľúcna hypertenzia .
Zápalové ochorenia pohrudnice rozoznávame podľa druhu exsudátu ako: pleuritis serosa pleuritis cardiaca pleuritis serofibrinosa pleuritis haemorrhagica pleuritis purulenta pleuritis putrida empyema thoracis empyema cardiaca.
Zápalové ochorenia pohrudnice rozoznávame podľa charakteru ako: pleuritis sicca pleuritis cardiaca pleuritis exsudativa pleuritis haemorrhagica pleuritis pneumonia empyema thoracis empyema cardiaca .
Respiračná insuficiencia: je následkom poruchy respiračnej funkcie pľúc tenzia kyslíka v artériovej krvi je pri tomto stave znížená môže byť spojená s retenciou oxidu uhličitého nemusí vyť spojená s retenciou oxidu uhličitého nie je následkom poruchy respiračnej funkcie pľúc tenzia kyslíka v artériovej krvi je pri tomto stave zvýšená nemôže byť spojená s retenciou oxidu uhličitého musí vyť spojená s retenciou oxidu uhličitého .
Zápal pľúc: je chronické zápalové ochorenie pľúcneho parenchýmu alveoly sú pri zápale pľúc vyplnené zápalovým fibrinóznym exudátom nemá štádium prekrvenia nemá štádium červenej hepatizácie nemá štádium sivej hepatizácie nemá štádium rezolúcie je akútne ochorenie nie je akútne zápalové ochorenie .
Pľúcna hypertenzia: patofyziologický stav, pri ktorom stredný tlak v pľúcnici presahuje 10mmHg je patofyziologický stav, pri ktorom stredný tlak v pľúcnici nepresahuje 10mmHg je patofyziologický stav, pri ktorom stredný tlak v pľúcnici presahuje 2,7 kPa je patofyziologický stav, pri ktorom stredný tlak v pľúcnici nepresahuje 2,7 kPa je patofyziologický stav, pri ktorom stredný tlak v pľúcnici presahuje 100 mmHg je patofyziologický stav, pri ktorom stredný tlak v pľúcnici nepresahuje 100 mmHg je patofyziologický stav, pri ktorom stredný tlak v pľúcnici presahuje 20mmHg je patofyziologický stav, pri ktorom stredný tlak v pľúcnici nepresahuje 20mmHg .
Pri akútnej respiračnej insuficiencii: je centrálna cyanóza je periférna cyanóza je hyperkapnia pokles pH pod 7,4 spôsobuje poruchy vedomia pokles pH pod 7,1 spôsobuje bezvedomie pokles pH pod 7,5 spôsobuje poruchy vedomia pokles pH pod 7,3 spôsobuje bezvedomia je hypoxémia .
Pri akútnej respiračnej insuficiencii: je hypoxémia je centrálna cyanóza je periférna cyanóza je hyperkapnia pokles pH pod 7,2 spôsobuje poruchy vedomia pokles pH pod 7,1 spôsobuje bezvedomie pokles pH pod 7,5 spôsobuje poruchy vedomia pokles pH pod 7,3 spôsobuje bezvedomia .
ARDS /Acute respiratory distress syndrome/ je charakterizovaný: deštrukciou pľúcneho kapilárneho endotelu môže vzniknúť pri septickom stave edémom interstícia aj alveol len intersticiálnym edémom v pľúcach únikom bielkovín do krvného riečiska aktiváciou trombocytov deštrukciou pneumocytov I. typu deštrukciou erytrocytov .
Pneumotorax: môže byť spontánny nemôže byť idiopatický môže byť symptomatický nemôže byť iatrogénny môže byť terapeutický nemôže byť diagnostický môže vznikať pri poraneniach znamená prítomnosť vzduchu alebo plynu v peritoneálnej dutine .
Pneumotorax: znamená prítomnosť vzduchu alebo plynu v pleurálnej dutine môže byť spontánny môže byť idiopatický môže byť symptomatický môže byť iatrogénny môže byť terapeutický môže byť diagnostický môže byť pri poraneniach.
Pľúcny absces: je dutina vytvorená hnisavou kolikvačnou nekrózou pľúcneho parenchýmu nie je dutina vytvorená hnisom môže vznikať prvotne v zdravom pľúcnom parenchýme môže vznikať sekundárne častejšie býva solitárny v pľúcnom parenchýme môže vznikať hematogénnou cestou nie je vážny pľúcny stav môže vznikať bronchogénnou cestou.
Zápal pľúc: je akútne zápalové ochorenie pľúcneho parenchýmu alveoly sú vyplnené zápalovým fibrinóznym exsudátom má štádium prekrvenia má štádium červenej hepatizácie má štádium sivej hepatizácie má štádium rezolúcie nie je akútne ochorenie je akútne zápalové ochorenie .
Emfyzém pľúc: v etiopatogenézy sa môže uplatniť aj fajčenie v etiopatogenéze sa môžu uplatniť aj genetické faktory nepatrí medzi chronické obštrukčné choroby pľúc patrí medzi chronické obštrukčné choroby pľúc je charakterizovaný zmenšením pľúcnych priestorov proximálne od terminálnych bronchiolov charakterizovaný zväčšením pľúcnych priestorov proximálne od terminálnych bronchiolov je charakterizovaný zväčšením pľúcnych priestorov distálne od terminálnych bronchiolov je charakterizovaný zmenšením pľúcnych priestorov distálne od terminálnych bronchiolov .
Astmatický záchvat: môže vznikať cez deň i v noci prechádzajú mu prodromálne príznaky je charakterizovaný predĺženým expíriom vyskytuje sa cyanóza centrálneho typu vyskytuje sa cyanóza periférneho typu vzniká na podklade imunitnej reakcie I. alebo IV. typu je charakterizovaný bronchospazmom je spôsobený aj edémom bronchiálnej sliznice.
Asthma bronchiale je charakterizovaná: kontrakciou hladkého svalstva priedušiek edémom bronchiálnej sliznice edémom hladkého svalstva hypersekréciou viskózneho mucinózneho hlienu hyposekréciou viskózneho mucinózneho hlienu kontrakciou priečne-pruhovaného svalstva priedušiek hyperreaktivitou tracheobronchiálneho stromu reverzibilnou obštrukciou malých dýchacích ciest .
Asthma bronchiale: je zápalové ochorenie dýchacích ciest je charakterizovaná zvýšenou reaktivitou tracheobronchiálneho stromu je nezápalové ochorenie dýchacích ciest je charakterizovaná zníženou reaktivitou tracheobronchiálneho stromu je charakterizovaná hyperreaktivitou dýchacích ciest charakterizovaná hyporeaktivitou dýchacích ciest je charakterizovaná kontrakciou hladkého svalstva priedušiek je charakterizovaná edémom bronchiálnej sliznice .
Medzi príčiny obštrukčnej ventilačnej poruchy bronchiálna astma chronická obštrukčná bronchitída bronchiolitída pľúcny emfyzém paréza n. trigeminus ascites a obezita peritonitída brušné operácie.
Chronická hypoxia vedia k adaptačným zmenám, ktoré sú: zmnoženie 2,3-difosfoglycerátu v erytrocytoch zmnoženie 2,3-difosfoglycerátu v neutrofiloch posun disociačnej krivky hemoglobínu doprava polyglobúlia zvýšenie hematokritu zvýšenie koncentrácie hemoglobínu v erytrocytoch zmnoženie 2,3-difosfoglycerátu v trombocytoch .
Medzi príčiny reštrikčnej ventilačnej poruchy patria: pľúcna fibróza pľúcna kongescia atelektázy paréza bránicového nervu paréza n. trigeminus ascites a obezita peritonitída brušné operácie .
Medzi príčiny reštrikčnej ventilačnej poruchy patria: pľúcna fibróza pľúcna kongescia atelektázy stavy po resekciách pľúc pleurálne zrasty kyfoskolióza neuromuskulárne poruchy trauma hrudníka .
Pľúcna hypertenzia má za následok: zvýšené zaťaženie pravého srdca zvýšené zaťaženie ľavého srdca hypertrofiu ľavého srdca hypertrofiu pravého srdca vznik cor pulmonale hypoxiu pravého srdca hypoxiu ľavého srdca postupne vzniká laktátová acidóza .
Report abuse Consent Terms of use