Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONCH_VAM_40

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
CH_VAM_40

Description:
obligatory

Author:
Macik123
(Other tests from this author)

Creation Date:
18/03/2024

Category:
Others

Number of questions: 20
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Funkcie fosfátov v organizme sú: spolu s vápnikom tvoria organickú časť kostí a zubov najviac sú zastúpené v extracelulárnej tekutine v krvom riečisku sú súčasťou tlmivého systému HPO4 2-/H2PO4 - zabezpečuje udržiavanie pH v bunke a v obličke pri tvorbe moča dôležitý je pre vznik organických esterov napr. glykoproteínov a mukoproteínov vo fosfoproteínoch s enzýmovou aktivitou, estericky viazaný fosfát podmieňuje reguláciu ich aktivity kovalentnou modifikáciou v intermediárnom metabolizme vznikajú dôležité organické fosfátové estery napr. cukrov, tukov, nukleových kyselín obzvlášť je dôležitý pre syntézu makroergických fosfátových zlúčenín napr. ATP, GTP, CTP, UTP, kreatínfosfát.
O fosfore resp. fosfáte môžeme pvedať zásoby v organizme sú približne 600 mg optimálne vstrebávanie z čreva je, keď pomer Ca:P = 2:3 v prítomnosti vitamínu D dôležitý je pri vytváraní organických esterov v intermediárnom metabolizme, kde donorom fosfátu vo väčšine prípadov je ATP pri nedostatku vitamínu D resp. pri zvýšenej funkcii príštitných žliaz môže dochádzať k hyperfosfatémii poruchy hospodárenia v organizme môžu viesť ku hypofosfatémii telesná námaha, horúčky vedú ku zvýšenému vylučovaniu obličkou pri zníženej glomerulárnej filtrácii dochádza ku hypofosfatúrii HPO4 2-/H2PO4 - je naviac zastúpený tlmivý systém v krvnom riečisku.
O vápniku môžeme povedať: v ľudskom organizme je z minerálnych látok zastúpený v najväčšom množstve je extracelulárny 2-mocný katión V sére je v koncentrácii 2,25 až 2,75 mmol/l porucha homeostázy vápnika sa môže vyskytnúť na viacerých úrovniach napr. pečeň, oblička 99 % vápnika sa viaže v kostiach vstrebávanie Ca2+z gastrointestinálneho traktu zvyšuje alkalické pH hyperparathyroidizmus, predávkovanie vitamínu D vedie ku hypokalciemii pre zrážanie krvi, udržiavanie normálnej dráždivosti srdca, svalov, nervov je nezastupiteľný.
Na regulácii kalciémie sa zúčastňuje: oblička, jeho vylučovaním resp. spätnou resorpciou oblička, v ktorej parathormon stimuluje tvorbu neúčinného vitamínu D oblička, kde sa syntetizuje 1,25 dihydroxycholekalciferol pod vplyvom parathormónu hormón štítnej žľazy, ktorý sa vyplaví pri hypokalciemii parathormón, ktorý aktivuje vitamín D v pečeni hormón príštitných teliesok, ktorý zvyšuje spätnú resorbciu vápnika a vylučovanie fosfátu črevo, prostredníctvom príjmu a strát ktoré je ovplyvnené pH a stravou metabolizmus kostného tkaniva, ktoré je najväčšou rezervou vápnika v organizme.
V metabolizme vápnika, najdôležitejšiu úlohu zohráva parathormón: je hormón príštitných žliaz uvoľňuje sa do krvi pri poklese kalciémie je hormón steroidnej povahy stimuluje osteoklasty, a tým mineralizáciu kostí v obličke aktivuje hydroxyláciu 25-(OH)D3 na 1,25-di(OH)D3 tvorba 1,25-di(OH)D3 pod vplyvom parathormónu, stimuluje tvorbu transportnej bielkoviny, ktorá uľahčuje resorpciu vápnika z čreva tvorbou špecifickej bielkoviny, ktorá sa syntetizuje sprostredkovane pod vplyvom parathormónu ktorý v obličke stimuluje resorpciu vápnika a vylučovanie fosfátu.
Fyziologická funkcia obličiek zabezpečuje: detoxikáciu amoniaku a jeho premenu na kyselinu močovú tvorbu glukózy procesom glukoneogenézy udržiavanie acidobázickej homeostázy syntézu renínu v bunkách juxtaglomerulárneho aparátu reguláciu pH moča glutaminázovým systémom potrebné množstvo hydrogénuhličitanov v krvi exkréciu koncového produktu odbúrania purínových nukleotidov reguláciu množstva a vzájomného pomeru iónov.
Pre posúdenie filtračnej funkcie obličky sa využíva kreatinín, lebo: jeho biosyntéza prebieha výlučne v obličke patrí medzi odpadové produkty purínových nukleotidov do moča prechádza iba tubulárnou exkréciou aktivuje tvorbu renínu v obličke sa syntetizuje z guanidínacetátu, ktorý vzniká z arginínu v obličke jeho koncentrácia sa v moči pri prechode moču tubulami nemení v glomerulárnych bunkách znižuje hodnotu filtračného tlaku na úrovni proximálnych a distálnych tubulov sa neresorbuje.
Z metabolických dráh tvorby a premeny kreatínu: syntéza guanidínacetátu z glycínu a arginínu sa uskutočňuje v obličkách z molekuly kreatínu vzniká po metylácii metylovaný guanidínacetát za prítomnosti aktívneho metionínu sa tvorí kreatín z arginínu kreatínfosfát sa syntetizuje vo svale z kreatínu kreatínkinázou metylácia guanidínacetátu prebieha v pečeni tvorba kreatinínu sa uskutočňuje z kreatínfosfátu defosforyláciou a spontánnou cyklizáciou je dôležitá reakcia tvorby guanidínacetátu katalyzovaná transamidinázou na metylácii guanidínacetátu sa zúčastňuje enzým transferáza.
Klírens kreatinínu: má výpovednú hodnotu o glomerulárnej filtrácii obličky so stúpajúcim vekom sa nemení môžeme počítať vtedy, ak poznáme hodnotu diurézy, plazmatický kreatinín a jeho odpad močom za 24 hod. poukazuje na funkčný stav orgánu, v ktorom sa syntetizuje kreatín jeho hodnota pod 20 ml/min. svedčí o renálnej insuficiencii definujeme ako objem plazmy, ktorý sa prietokom obličkou úplne očistí od odpadovej látky za časovú jednotku je pre posúdenie funkcie obličky menej citlivý parameter ako močovina má fyziologickú hodnotu asi 2 ml/s.
Kreatínfosfát: má významné miesto v mechanizmoch slúžiacich na krytie energetických potrieb organizmu vzniká z metylovaného guanidínacetátu za katalýzy kreatínkinázy vo svale je zlúčenina s guanidínfosfátovou makroergickou väzbou sa premieňa po defosforylácii a cyklizácii na odpadový kreatinín jeho množstvo v kľudovej fáze myocytov je nižšie ako ATP jeho bezprostredná tvorba je lokalizovaná v obličke z kreatínu participuje na regenerácii ATP počas hypoxie je substrátom enzýmovej aktivity dôležitej pre diagnostikovanie infarktu myokardu.
Množstvo kreatinínu vylúčeného močom za 24 hod: sa zvyšuje počas hladovania sa pri zníženej filtračnej funkcii obličiek znižuje udáva sa ako odpad za 24 hod. pri diagnostikovaných horúčkových ochoreniach narastá je za fyziologických podmienok v rozmedzí 7-20 mmol/24 hod. v priebehu svalovej práce sa zvyšuje nie je potrebné pre výpočet klírens kreatinínu jeho fyziologická hodnota je 7-20 mol/24 hod.
Do definitívneho moča sa len glomerulárnou filtráciou dostáva: produkt defosforylácie kreatínfosfátu po spontánnej cyklizácii látka, ktorá je substrátom glukokinázy v pečeni inulín látka, vznikajúca metyláciou guanidínacetátu v obličke aminokyseliny endogénny kreatinín koncový produkt odbúrania purínových nukleotidov látka tvoriaca sa v Krebs-Henseleitovom cykle aktivitou arginázy.
Pomer koncentrácie močoviny a kreatinínu v sére informuje o: intenzite degradácie purínových nukleotidov rozsahu nefropatie miere bielkovinového katabolizmu v organizme príčinách renálnej resp. extrarenálnej oligúrie priebehu ureogenézy v pečeni miere spätnej resorpcie v tubuloch príčinách zvýšenej diurézy príčinách zvýšeného množstva primárneho moča.
V obličke sa tvorí: angiotenzinogén, zúčastňujúci sa regulácie tlaku krvi kreatín, metyláciou guanidínacetátu prostaglandíny kalbindín, pri spätnej resorpcii vápnika v čreve erytropoetín, urýchľujúci proces dozrievania retikulocytov 1,24-dihydroxycholekalciferol, udržujúci kalcémiu angiotenzín II látka, vznikajúca reakciou katalyzovanou glukóza-6-P-fosfatázou.
Hydroxyláciou je v obličke aktivovaný: 25-hydroxycholekalciferol, tvorený v pečeni látka, tvoriaca sa v juxtaglomerulárnom aparáte obličky a regulujúca tlak krvi guanidínacetát, čím sa mení na kreatín tvorba kalcitriolu premena angiotenzinogénu na angiotenzín I neaktívna forma lipofilného vitamínu regulujúceho kalcémiu premena cholesterolu na žlčové kyseliny renálny erytropoetický faktor.
Vyplavením renínu reagujú bunky juxtaglomerulárneho aparátu obličky na: osmotické pomery glomerulárneho filtrátu pokles tlaku krvi informácie získané prostredníctvom kreatinínu hyponatriémiu zvýšenú hladinu angiotenzínu v plazme hyperkaliémiu nárast koncentrácie sodného katiónu v primárnom moči hypovolémiu extracelulárnej tekutiny.
O obličke môžeme povedať, že: prebieha v nej syntéza glukózy glukoneogenézou na regulácii acidobázickej homeostázy sa nezúčastňuje za 24 hod. sa vytvorí priemerne 1,5 l primárneho moča obsahuje asi milión nefrónov sa v nej syntetizujú proteíny krvnej plazmy tvorí za 24 hod. asi 180 l glomerulárneho filtrátu hodnota spätnej tubulárnej resorpcie má fyziologickú hodnotu asi 99% tvorí sa v nej guanidínacetát ako prekurzor kreatínu.
Močovina v sére: je parameter, ktorý je potrebný pre výpočet klírens kreatinínu jej fyziologická koncentrácia je 2,5 – 8,4 mmol/l jej koncentrácia závisí od aktivity urátoxidázy podáva informácie o bielkovinovom katabolizme organizmu sa udáva 2,5 – 8,4 mmol/24 hod je údaj postačujúci na posúdenie príčin oligúrie predstavuje parameter citlivejší ako kreatinín na posúdenie poškodenia obličiek jej pomer k močovine v moči je parameter s výpovednou hodnotou o dôvodoch poklesu diurézy.
Donorom metylovej skupiny pri syntéze kreatínu je: látka, vznikajúce reakciou metionínu s látkou obsahujúcou difosfátovú makroergickú väzbu glutatión jeden z produktov reakcie homocysteínu s metyl-THF, po aktivácii s ATP metylmalonyl-CoA metylovaný derivát guanidínacetátu vznikajúci v pečeni S-adenozylmetionín metyltetrahydrofolát cysteín.
Percento spätnej tubulárnej resorpcie pre jeho výpočet musíme pozneť hodnotu diurézy má výpovednú hodnotu o kvalite filtračnej funkcie obličky pokles numerickej hodnoty od fyziol. normy poukazuje na poruchu tubulárnych procesov pre jeho výpočet potrebujeme poznať objem primárneho moča fyziologická hodnota je asi 99,4% O patológii svedčí narastajúca hodnota tohto parametra oproti fyziolog. norme podáva informácie o návrate látok do primárneho moča k jeho výpočtu nepotrebujeme poznať množstvo definitívneho moča za 24hod.
Report abuse Consent Terms of use