Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONCH_VAM_60

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
CH_VAM_60

Description:
obligatory

Author:
Macik123
(Other tests from this author)

Creation Date:
18/03/2024

Category:
Others

Number of questions: 17
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
Arginín-glycín transamidináza jej aktivita je významná predovšetkým v obličke katalyzuje bezprostrednú tvorbu kreatínu ako koenzým využíva aktívnu formu vitamínu B6 je enzým reakcie, pri ktorej ako vedľajší produkt vzniká ornitín predstavuje kľúčovú aktivitu tvorby močoviny z arginínu sa využíva v pečeni pri tvorbe guanidínacetátu kreatínfosfát je jej aktivátorom v mechanizme katalýzy prenáša aminovú skupinu.
Zmeny acidobázickej rovnováhy: v prípade metabolickej alkalózy, sú kompenzované hypoventiláciou sú doprevádzané zmenami kaliémie nie sú ovplyvňované stavmi hypoxie organizmu sú upravované korekčnými a kompenzačnými mechanizmami môžu mať metabolickú alebo respiračnú príčinu sú regulované tlmivými systémami, pľúcami aj obličkami v prípade metabolickej acidózy sú kompenzované hyperventiláciou dochádza k nim aj v priebehu diabetes mellitus alebo podvýživy.
Ako fyziologické označujeme nasledovné hodnoty ABR koncentrácia kyseliny uhličitej je 24,2 mol.l-1 DA v intervale 8-17 mmol.l-1 hranica života má rozpätie pH 6,8-7,8 výchylka báz je v rozmedzí -3 – (+3) mol.l-1 pH=7,00±0,05 koncentrácia hydrogénuhličitanov je 24,2mmol.l-1 pCO2=5,3 kPa súčet tlmivých báz je 48,0±0,2mmol.l- 1.
Respiračná alkalóza za jej kompenzáciu sú zodpovedné obličky v priebehu niekolkých dní vzniká pri znížených stratách hydrogénuhličitanov v GIT-e jej príčinou je zmena pH v dôsledku zvýšeného výdaja CO2 je kompenzovaná zvýšeným vylučovaním HCO3 znamená poruchu ABR zapríčinenú respiračným systémom je korigovaná obličkami môže byť výsledkom aktivácie dýchacieho centra je sprevádzaná zmenou pH krvi, ako dôsledku zníženej ventilácie.
Hodnota pH: na jeho homeostáze sa podieľajú okrem tlmivých roztokov aj vylučovacie orgány v prípade, že jeho hodnota klesne pod 7,35 hovoríme o acidóze sa mení aj pri poruchách v gastrointestinálnom resp. respiračnom systéme závisí od koncentrácie protónov vodíka sa definuje ako záporne dekadický logaritmus koncentrácie atómov vodíka má fyziologickú hodnotu 7,4±0,05 stav pri jeho hodnotách vyšších ako 7,0 sa označuje ako alkalóza v rozmedzí 7,35-7,45 predstavuje hranicu života.
O tlmivých systémoch môžeme povedať: hemoglobínový súvisí s rozdielnou afinitou hemoglobínu ku H+iónom fosforečnanový je dôležitý aj pri úprave pH moču na regenerácii hydrogénuhličitanového sa podieľa pečeň spolu s obličkou a pľúcami sa zúčastňujú regulácie acidobázickej rovnováhy mechanizmus ich účinku súvisí so schopnosťou viazať, resp. uvoľňovať vodíkové protóny hydrogénuhličitanový, je v krvi najdôležitejší fungujú na základe schopnosti viazať atóm vodíka glutaminázový predpokladá tvorbu glutamínu v obličke.
Metabolická acidóza ako porucha ABR: môže nastať ako dôsledok zvýšenej ketogenézy korekciu tejto poruchy zabezpečuje oblička sa kompenzuje hyperventiláciou vzniká za podmienok hyperoxie sa navodzuje zvýšenou tvorbou látok kyslej povahy je jedným z prejavov metabolizmu počas hypoxie môže mať príčinu aj v zníženej glomerulárnej filtrácii po 2-3 dňoch býva kompenzovaná pľúcnou hypovent.
Hyperventilácia: môže viesť ku respiračnej acidóze uplatňuje sa ako korekčný spôsob nápravy metabolickej acidózy súvisí aj so zvýšenou tvorbou kyseliny v metabolizme je príčinou vzniku respiračnej alkalózy je spôsob kompenzácie metabolickej alkalózy respiračným systémom sa prejavuje poklesom pCO2 v etiopatogenéze respiračnej alkalózy je jej príčinou je kompenzačný spôsob nápravy poruchy ABR, ktorej príčina je v metabolizme.
Respiračná acidóza: jej najčastejšou príčinou bývajú stimulácie dýchacieho centra je doprevádzaná zmenou koncentrácie vodíkových atómov následkom hyperventilácie sa môže vyvinúť pri poruchách dýchacieho centra CNS korekcia tejto poruchy acidobázy pľúcami sa obvykle neuplatňuje, lebo je znemožnená podstatou poruchy kompenzačný zvýšený návrat hydrouhličitanov býva otázkou 10-12 hod. ku tejto poruche ABR môže dôjsť v dôsledku hyperventilácie následne vyvoláva pokles koncentrácia ionizovaného vápnika, so zvýšenou neuromuskulárnou dráždivosťou má príčiny v neschopnosti vylúčiť potrebné množstvo oxidu uhličitého.
Konvertáza (ACE): má aktivitu dipeptidázy sa zúčastňuje premeny angiotenzinogénu na angiotenzín je aktivovaná enalaprilátom sa uplatňuje pri tvorbe vazodilatačne aktívnej látky katalyzuje reakciu premeny renínu na angiotenzín II farmakologické ovplyvnenie jej aktivity sa využíva na zníženie TK jej aktivitou sa mení angiotenzín I na angiotenzín II svojím účinkom zapríčiňuje vazodilatáciu.
Biochemické procesy lokalizované v obličke sú: metylačná premena guanidínacetátu na kreatín ovplyvnenie pH moča glutaminázovým systémom hlavná tvorba močoviny v ureogenéze regeneráciou doplnenia hladiny hydrogénuhličitanov novotvorba glukózy aktivácia lipofilného vitamínu regulujúceho kalciémiu utilizácia ketolátok, vznikajúcich v pečeni z acetyl CoA syntéza látky, zodpovednej za spätnú resorpciu vody v zberných kanálikoch.
Glutaminázový systém sa zúčastňuje na regulácii acidobázy v plazme v jeho mechanizme je podstatná tvorba glutamínu z glutamátu v obličke je systém, ktorý využíva amid kyseliny glutámovej spolu s fosforečnanovým systémom je schopný vyväzovať protóny v primárnom moči využíva transport glutamínu do pečene v obličke štiepi látku, transportujúcu amoniak na glutamát a NH vedie k tvorbe amóniového katiónu, ktorý sa vylučuje do moča využíva produkt glutaminázy na vyväzovanie vodíkových protónov moča.
O možnosti náprav porúch ABR platí: za kompenzáciu pri metabolickej poruche sú zodpovedné obličky maximálny rozvoj korekcie pri metabolickej acidóze nastáva do 6 hodín korekciu pri respiračných poruchách robia pľúca kompenzácia metabolickej alkalózy sa uskutočňuje hypoventiláciou za kompenzáciu pri metabolických poruchách sú zodpovedné pľúca najrýchlejší rozvoj kompenzácie metabolickej acidózy je v prvých 12 hodinách korekciu pri respiračných poruchách realizujú obličky korekcie respiračných porúch pľúcami bývajú znemožnené podstatou poruchy.
Tlmenie kyslosti H+ moča oblička zabezpečuje viazaním na: anión podieľajúci sa na tvorbe žalúdočnej kyseliny v parietálnych bunkách produkt Krebs-Henseleitovho cyklu produkt vznikajúci z glutamínu aktivitou glutaminázy amóniový katión látku, ktorá sa detoxikuje v ureogenéze hydrogénuhličitanový anión močovinu amoniak, kde väzbu umožňuje voľný elektrónový pár na dusíku.
Metabolická alkalóza je dôsledkom poruchy funkcie dýchacieho centra môže vzniknúť aj pri náhlom zlepšení chronickej acidózy v dôsledku pretrvávajúceho kompenzačného mechanizmu jej príčina je v primárnom nadbytku bikarbonátu kompenzácia hypoventilácie je v priebehu 24 hod vzniká pri nadmernom prívode NaHCO3 môže byť navodená aj zvýšenými stratami HCl dochádza pri nej k zmene pH v dôsledku zvýšeného výdaja CO2 je výsledkom stavov spojených s poruchami dýchania.
Hladina HCO-3je v obličkách zabezpečovaná: mechanizmom spätnej resorpcie na úrovni tubulárnych buniek glutaminázovým systémom mechanizmom spojeným s okysľovaním moča systémom regenerácie v tubuloch obličiek ich návratom z primárneho moča systémom využívajúcim syntézu glutamínu v obličke mechanizmom, pri ktorom dochádza k tvorbe H2PO4 za účasti karboanhydrázy.
K udržiavaniu homeostázy prispieva oblička prostredníctvom udržiavania acidobázickej rovnováhy mechanizmami prebiehajúcimi na úrovni proximálneho a distálneho tubulu reguláciou objemu telových tekutín cez účinok mineralokortikoidu aldosterónu hydrogenačnou premenou neaktívneho vitamínu ovplyvnením koncentrácie iónov exkréciou odpadových látok syntézou angiotenzinogénu.
Report abuse Consent Terms of use