Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONCHE ZSU 750-800

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
CHE ZSU 750-800

Description:
Chémia LF SZU

Author:
R
(Other tests from this author)

Creation Date:
14/04/2024

Category:
Science

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
751. Vnútorný anhydrid vznika: z dvoch molekul kyseliny mravcej z jednej molekuly kyseliny maleinovej z jednej molekuly kyseliny tereftalovej z jednej molekuly kyseliny jantarovej .
752. 1 mol anhydridu karboxylovej kyseliny vznikne z: 2 molov kyseliny ftalovej 2 molov kyseliny etanovej 1 molu kyseliny malonovej 2 molov kyseliny adipovej .
753. Kyselina p-aminobenzoova : je súčasťou vitaminu kyseliny listovej pôsobí na regeneráciu a syntezu červených krviniek je rastovym faktorom niektorých mikroorganizmov podporuje tvorbu a ukladanie lipidov do tukovych tkaniv .
754. Sťavelan vapenaty: ma vzorec (COOH)2Ca je zlozkou oblickovych kamenov ma vzorec Ca(COO)2 je ester kyseliny šťavelovej .
755. O kyseline štavelovej neplati: vznika oxidaciou metantiolu redukcia dava 1,2-etandiol je biela krystalicka latka neobsahuje chiralny uhlik .
756. Kyselinu mravciu a octovu rozlisime: Biuretovou reakciou jodoformovou reakciou reakciou s oxidacnym cinidlom, lebo redukcne ucinky ma len kyselina mravcia reakciou s oxidacnym cinidlom, lebo redukcne ucinky ma len kyselina octova .
757. Všeobecný vzorec R-CO-O-CO-R zodpoveda: esteru diketonu anhydridu organickemu peroxidu .
758. Adiciou vody na kyselinu akrylovu vznika kyselina: jablčná mliecna pyrohroznova 2-hydroxypropanova .
759. Karboxylovu kyselinu obvykle pripravime: kyslou hydrolyzou esterov oxidaciou primarneho alkoholu do druheho stupna hydrolyzou triacylglycerolu v kyslom prostredí oxidaciou ketonov .
760. Kyselina etanova: vzniká v prírode kvasenim sacharidov priemyselne sa vyraba oxidaciou butanu v prítomnosti katalyzátora Bezvodná (100%) tuhne pri 16°C na látku, preto sa koncentrovana kyselina octova nazýva,,ladová " v laboratórnych podmienkach sa pripravuje redukciou acetaldehydu .
761.Dekarboxylaciou kyseliny: ftalovej vzniká fenol stavelovej vzniká kyselina metanova acetoctovej vznika kyselina octova malonovej vznika kyselina propanova .
762. Vyberte dvojsytne karboxylove kyseliny a ich substitucne deriváty: kyselina malonova kyselina oxaloctova kyselina fumarova kyselina valerova .
763. Ako nukleofilna substitucia prebieha reakcia karboxylovych kyselin s: PCl5 za vzniku chloridov karboxylovych kyselin, resp. acylchloridov NH3 za vzniku amoniovych soli NH3 za vzniku amidov alkalickymi hydroxidmi za vzniku esterov .
764. Vyberte reakcie prípravy funkčných derivatov karboxylovych kyselin: CH3COOH + CH3COOH HOOC-CH2-CH2-COOH+CH3-OH redukcia HOOC-CH2-CH2-COOH na HOOC-CH2-CH2-CH2-OH dekarboxylacia kyseliny ftalovej na benzoovu .
765. Heterocyklicke zluceniny: su cyklicke zlúčeniny, ktore maju v molekule nahradeny aspoň jeden atóm vodíka dusikom, kyslíkom alebo sirou maju v cykle nahradeny aspoň jeden atóm uhlika inym heteroatomom, najčastejšie dusikom, kyslíkom alebo sirou sa používajú ako heribicidy a insekticidy môžu obsahovať v molekule okrem uhlika aj atomy kremika, pretoze kremik ma tiez schopnosť tvoriť reťaze .
766. Heterocykly majú význam ako: stavebné jednotky nukleovych kyselín súčasť bielkovín, vitamínov, alkaloidov súčasť fosfolipidov surovina pre farmaceuticky priemysel .
767. O vlastnostiach heterocyklov neplati : musia mat v cykle najmenej tri atomy a najviac šesť závisia len od charakteru heteroatomu vzhľadom na prítomnosť heteroatomu maju všetky výraznejší aromatický charakter ako benzen závisia od charakteru heteroatomu, veľkosti a charakteru cyklu .
768. Pre heterocykly plati: heterocykly, ktoré obsahujú v molekule dusík, majú vlastnosti aminov ako cyklicke eteny môžeme oznacit heterocykly s kyslíkom ako heteroatomom všetky hetrocykly majú zasadite vlastnosti nemôžu byť nasytene a nenasýtené .
769. Medzi päťclankove heterocykly s jedným heteroatomom patri: tiazol pyrol imidazol tiofen.
770. Aromatický charakter heterocyklickych zlucenin: vzniká iba vtedy, ak pocet π delokalizovanych elektronov v cykle zodpoveda Huckelovmu pravidlu ( 4n +2) πe- vznika vždy tak, ze heteroatom zapoji do konjugacie svoj voľný elektronovy par furanu, tiofenu a pyrolu je rovnaký Klesá v poradí tiofen> pyrol > furan .
771. Pyrol je súčasťou: hemoglobínu a chlorofylu bilirubinu a zlcovych kyselín žlčových farbív vitaminu B12.
772. Zlcove farbiva: vznikajú rozkladom hemoglobínu sú základom pre vznik žlčových kyselín maju v molekule 4 furanove jadra obsahujú pyrolove jafra.
773. Dva rovnaké heteroatomy obsahuje: tiofen imidazol tiazol oxiran.
774. K derivatom pyrolu nepatri: bilirubin chlorofyl myoglobin kyselina cholova.
775. Pyrol nie je súčasťou molekuly: indolu purinu tryptofanu porfinu.
776. Pyrolove jadrá au súčasťou molekuly: hemoglobinu vitaminu B12 zlcovych kyselín kyseliny močovej .
777. Substitucie elektrofilne: spomedzi tiofenu, furanu a pyrolu najľahšie prebiehaju na tiofene spomedzi tiofene, furanu a pyrolu takmer vôbec neprebiehaju na furane prebiehajú tak, ze na tiofen sa substituent navazuje hlavne do polohy 2 na heterocykloch neprebiehaju.
778. Pyrolidin: vznika hydrogenaciou pyrolu vznika oxidaciou pyrolu ma v molekule dva heteroatomy ma aromatický charakter .
779. O pyrole a pyridine plati: maju zasadite vlastnosti lisia sa vznikom aromatickeho charakteru majú odlišné acidobazicke vlastnosti pyridin je zasadity.
780.o pyridine plati: volny elektronovy par sa nezapaja do konjugacie aromaticky charakter vzniká tak, že päť nesparenych elektrónov 5-ich atomov uhlika a jeden nespareny elektron atomu dusika vytvárajú delokalizovany oblak do delokalizacie π-elektronov sa z atomu dusika zapaja voľný elektronovy par, preto sa zvysuje elektronova hustota a prejavuje sa zasidity charakter elektrofilne substitucne reakcie na pyridine prebiehaju ľahšie ako na benzene.
781. Heteroatom pyridinu moze svojím voľným elektronovym parom reagovať: a alkylhalogenidmi s alkalickymi hydroxidmi a vytvara sodne alebo draselne soli s halogenidmi karboxylovych kyselin s anionmi kyselin za vzniku pyridiniovych soli .
782. Pyridin: na rozdiel od pyrolu ma zasadity charakter dehydrogenaciou dava piperidin lahko sa oxiduje hydrogenaciou dáva piperidin.
783. Kyseliny nikotinova: je derivatom pyrimidinu v organizme sa meni na nikotinamid je znama ako niacin moze vznikat v organizme aj z tryptofanu, ak je dostatok vitaminu B15, B2 a B6.
784. Pyridin: reaguje s kyselinami za vzniku soli redukciou dava piperidin nie je súčasťou izochinolinu obsahuje v molekule dva atomy dusika.
785. Vyberte molekuly, ktoré obsahuje kyslík: pyrol pyridin pyran porfin.
786. Kyselina barbiturova je derivatom: pyridinu piperidinu pyrimidinu pyrolu .
787. Kyselina barbiturova vznika: reakciou kyseliny maleinovej a močoviny reakciou kyseliny malonovej a mocoviny oxidaciou pyrimídinu redukciou tyminu.
788. Katalyticka hydrogenacia prebieha najľahšie na: tiofene furane pyrole pyrolidine.
789. Hydrogenaciou: furanu vznika tetrahydrogenfuran tiofenu vzniká tetratiofen pyrolu vznika piperidin zanika aromaticky charakter heterocyklu.
790. O heterocykloch plati: Pyridin je šesťclankovy heterocyklus s dvoma atomami dusika v molekule uracil, cytozin a tymin su derivaty pyrimidinu kyselina nikotinova a nikotinamid su derivaty pyrolu kyselina barbiturova vznika kondezaciou kyseliny malonovej a mocoviny .
791. Dva kondenzovane cykly v molekule obsahuje: kyselina mocova a kofein adenin a guanidin adenin a guanin cytozin a kyselina barbiturova.
792. Tautomerne formy tvori: tymin uracil pyridin kyselina mocova.
793. Päť člankove heterocyklicke zluceniny: maju v molekule atomy uhlika v hybridizacii sp2 alebo sp3 maju v molekule len atomy uhlika v hybridizacii sp2 preto su rovinnymi utvarmi s vazbovymi uhlami 120° nemozu mat aromaticky charakter su napr. pyrol, tiofen, furan.
794. Siru ako heteroatom obsahuje: furan tiazol tiofen imidazol.
795. Vyberte správne tvrdenie: od pyrazolu a tiazolu sú odvodené niektoré liečivá, ktoré tlmia bolesť a znizuju teplotu od tiazolu sú odvodené peniciliny, sulfonamidy a tiamin pyrazol je súčasťou vitaminu H a histidinu pyrazol obsahuje v molekule jeden atóm kyslíka a jeden atom dusika.
796. Šesťclankove heterocyklicke zluceniny s jedným heteroatomom: všetky majú ako heteroatom dusik su napr. 2H-pyran, 4H-pyran a pyridin väčšina ma v molekule atomy uhlika v hybridizacii sp väčšina ma v molekule atomy uhlika v hybridizacii sp2.
797. Kyselina mocova: vzniká u človeka ako produkt rozpadu pyrimidinovych latok je dobre rozpustná vo vode je hlavnou zlozkou mocu je konecnym produktom latkovej premeny purinovych latok u cloveka.
798. O kyseline mocovej a močovine plati: lysia sa rozpustnostou vo vode kyselina mocova moze krystalizovat v klboch mocovina je hlavnou zlozkou mocu obidve vznikajú rozkladom purinovych latok .
799. Alkaloidy: su prirodne latky zasaditeho charakteru všetky vyvolavaju halucinacie su analeptika pôsobiace na CNS su aj kofein, teofylin, teobromin.
800.Alkaloidy sa pouzivaju: kodein, ktorý patri medzi opiove alkaloidy, tlmi kasel ako analeptika, stimuluju centrálnu nervovu sústavu kofeín a morfin tlmia bolesť nikotin tlmi bolesť hlavy .
Report abuse Consent Terms of use