Questions
ayuda
option
My Daypo

ERASED TEST, YOU MAY BE INTERESTED ONfyzika szu

COMMENTS STATISTICS RECORDS
TAKE THE TEST
Title of test:
fyzika szu

Description:
0-50 fyz szu

Author:
ninkaa
(Other tests from this author)

Creation Date:
19/05/2023

Category:
Science

Number of questions: 50
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Share the Test:
Facebook
Twitter
Whatsapp
Last comments
No comments about this test.
Content:
1. Predpona „deci“ je zo základnej jednotky: jedna stotina jedna tisícina jedna milióntina jedna desatina.
2. Predpona „mili“ predstavuje časť základnej jednotky, ktorá je: jedna desatina jedna stotina jedna tisícina jedna milióntina.
3. Predpona „centi“ je zo základnej jednotky: jedna stotina jedna tisícina jedna milióntina jedna desatina.
4. Predpona „piko“ je násobok základnej jednotky: 10 – krát 10-6 – krát 10-9 – krát 10-12 – krát.
5. Predpona „tera“ je násobok základnej jednotky: 10 – krát 10+6 krát 10+9 krát 10+12 krát.
6. Základná fyzikálna jednotka svietivosti je: Lux (lx) Kandela (cd) Siemens (S) Lumen (lm).
7. Základná fyzikálna jednotka elektrickej vodivosti je: Siemens (S) Ampér (A) Farad (F) Ohm (Ω).
8. Voľný pád je: rovnomerný pohyb rovnomerne zrýchlený pohyb nerovnomerný pohyb rovnomerne spomalený pohyb.
9. Hybnosť hmotného bodu (p) je daná vzťahom (m - je hmotnosť hmotného bodu, v – je rýchlosť pohybu hmotného bodu): p = m + v p = m/v p = m·v p = v/m.
10. Sila je fyzikálna veličina, ktorá: je súčtom hmotnosti a rýchlosti pohybujúceho sa telesa je súčtom hmotnosti a rýchlosti pohybujúceho sa telesa je súčtom hmotnosti a zrýchlenia pohybujúceho sa telesa je súčinom hmotnosti a zrýchlenia pohybujúceho sa telesa.
11. Práca (W), ktorú vykoná sila (F), ktorá posunie teleso po dráhe (s) je daná vzťahom: W = F / s W = F·s W = F + s W = F – s.
12. Jeden hmotný bod sa pohybuje po kružnici s polomerom r1 rýchlosťou v1 a druhý po kružnici s polomerom r2 rýchlosťou v2. Ak je uhlová rýchlosť oboch pohybov rovnaká a r1 > r2, potom pre obvodové rýchlosti v1 a v2 platí: v1 > v2 v1 = v2 v1 < v2 v1 / v2 = 1.
13. Vratkú rovnovážnu polohu má teleso: ktoré sa po vychýlení z tejto polohy opäť vracia do rovnakej polohy ktoré sa po vychýlení z tejto polohy nevracia samé do rovnakej polohy, ale prechádza do novej stálej polohy ktoré po vychýlení zostáva v akejkoľvek novej polohe ktoré je otáčavé okolo vodorovnej osy prechádzajúcej ťažiskom.
14. Potenciálna energia telesa (W) o hmotnosti m vo výške h, kde je tiažové zrýchlenie g, je daná vzťahom: W = m + g + h W = m·g ·h W = m·g/h W = (m + g)/h.
15. Kinetická energia (Ek) telesa o hmotnosti m , ktoré sa pohybuje rýchlosťou v je daná vzťahom: Ek = m·v Ek = m + v Ek = 1⁄2· (m·v2) Ek = 1⁄2 · (m + v2).
16. Moment sily M, ktorá pôsobí silou F na ramene s dĺžkou r je daný vzťahom: M = F·r M = F/r M = F + r M = ( F·r )/ 2.
17. Rovnica spojitosti (kontinuity) je vyjadrením zákona zachovania hmotnosti pre ustálené prúdenie kvapaliny a vyjadruje že: súčet rýchlosti prúdiacej kvapaliny a prierezu trubice je veličina konštantná pri ustálenom prúdení je hmotnostný tok tekutiny so stálou hustotou ρ v každom priereze prúdovej trubice rovnaký podiel rýchlosti prúdiacej kvapaliny a prierezu trubice je veličina konštantná logaritmus súčtu rýchlosti prúdiacej kvapaliny a priemeru trubice je veličina konštantná.
18. Teleso, ktoré je uchytené v ťažisku má rovnovážnu polohu: voľnú vratká stála prechodná.
19. Robotník posunuje paletu s tiažou 200 kg po vodorovnej dráhe dlhej 5 metrov. Akú veľkú prácu vykoná, keď pohyb vozíka je rovnomerný a koeficient trenia k=0,07? Gravitačné zrýchlenie g=10 m.s-2 700J 10000J 70J 14J.
20. Termodynamický dej, pri ktorom je objem plynu konštantný sa nazýva: izobarický izotermický izochorický izotonický.
21. Polomer r1 menšieho piesta hydraulického lisu je 2 cm, polomer r2 väčšieho piesta je 4 cm. Ak pôsobíme na menší piest silou 100 N, väčší piest vyvolá tlakovú silu: 20 N 400 N 200 N 2,5 kN.
22. Medzi stavové veličiny, ktoré určujú stav termodynamickej sústavy nepatrí: čas objem teplota tlak.
23. Krivka, ktorá vyjadruje závislosť tlaku plynu ako funkciu jeho objemu pri izobarickom deji sa nazýva: izoterma izobara izochora kolmica.
24. Skupenská premena látky z pevného skupenstva priamo na plynné skupenstvosa nazýva: ionizácia sublimácia topenie vyparovanie.
25. Molekulová sústava, ktorej absolútna hodnota celkovej potenciálnej energie sústavy častíc, podmienená vzájomným pôsobením častíc je väčšia ako celková kinetická energia častíc, ktoré konajú kmitavý pohyb je: pevná látka kvapalná látka plynná látka plazma.
26. Ideálna kvapalina má nasledovné vlastnosti: má malé vnútorné trenie má malú hustotu má nulové vnútorné trenie je takmer nestlačiteľná.
27. Teplota trojného bodu vody je: 273,16°C -273,16°C 273,16 K -273,16 K.
28. Veľkosť práce W, ktorú vykonávajú sily elektrického poľa s napätím U pri prenesení náboja Q, je: W = Q/U W =Q·U W = U/Q W = (O·U)-1.
29. Kapacita C vodiča elektrického prúdu je vlastnosť vodiča definovaná vzťahom ... , kde Q je náboj, U je napätie: C = Q·U C = (Q·U)2 C = Q/U C = U/Q.
30. Medzi dvoma rovnobežnými vodivými platňami medzi ktorými je vzdialenosť 20 cm je napätie 2 kV. Aká je intenzita poľa? 0,1 kV/m 10 kV/m 1 kV/m 20 kV/m.
31. Pri paralelnom zapojení dvoch kondenzátorov o kapacite C1 a C2 je výsledná kapacita C daná vzťahom: C = C1 · C2 C = C1 / C2 C = C1 + C2 C = C1 - C2.
32. Pri sériovom zapojení dvoch kondenzátorov o kapacite C1 a C2 je výsledná kapacita C daná vzťahom: C = C1 + C2 C = C1 · C2 C = 1/ C1 + 1/ C2 1/C = 1/ C1 + 1/ C2.
33. Žiarovky A a B majú rôzny odpor vlákna a platí, že odpor RA > RB. Žiarovky pripojíme ku zdroju konštantného elektrického napätia paralelne a zistíme, že: žiarovka A svieti viac ako žiarovka B žiarovky svietia rovnako žiarovka A svieti viac ako žiarovka B žiarovka A svieti menej ako žiarovka B.
34. Žiarovky A a B majú rôzny odpor vlákna a platí, že odpor RA > RB. Žiarovky pripojíme ku zdroju konštantného elektrického napätia sériovo a zistíme, že: žiarovky svietia rovnako žiarovka A svieti menej ako žiarovka žiarovka A svieti menej ako žiarovka B žiarovka A svieti viac ako žiarovka B.
35. Kapacita platňového kondenzátora je: priamo úmerná obsahu účinnej ploche platní nepriamo úmerná obsahu účinnej ploche platní priamo úmerná štvorcu vzdialenosti platní od seba nepriamo úmerná štvorcu vzdialenosti platní od seba.
36. Aká je veľkosť elektrického prúdu, ktorý preteká vodičom, ak za 10 minút prešiel náboj 120 C: 1 A 60 mA 0,2 A 1 000 mA.
37. Elektrická práca W v elektrickom obvode s odporom R, kde I je elektrický prúd, je daná vzťahom: W=R· I· U W=I· R2.t W=U· R ·t W=R· I2·t.
38. Elektrický odpor kovových vodičov sa: so zvyšujúcou teplotou znižuje so zvyšujúcou teplotou: nemení so zvyšujúcou teplotou zvyšuje so znižujúcou teplotou nemení.
39. Elektrický odpor s rastúcou teplotou: u kovov klesá u polovodičov lineárne stúpa u kovov stúpa logaritmicky u polovodičov klesá.
40. Elektrický prúd meriame ampérmetrom, ktorý: má veľmi malý vnútorný odpor má veľmi vysoký vnútorný odpor má pripojený do série veľký odpor pripojíme paralelne k spotrebiču.
41. Práca W, ktorá sa vykoná pri prenose náboja Q medzi dvoma bodmi, za predpokladu, že je medzi bodmi napätie U (kde I- elektrický prúd, t- čas, R -odpor) je: W = U · I · t W = U · I2· t W = R · U · I · t W = R · I · U.
42. Pri sériovom zapojení dvoch odporov R1 a R2 (ak je R1 >R2) do elektrického obvodu je elektrický prúd tečúci odporom R1: rovnaký ako prúd tečúci odporom R2 menší ako prúd tečúci odporom R2 väčší ako prúd tečúci odporom R2 nezávislý od veľkosti odporov.
43. Pri paralelnom zapojení dvoch odporov R1 a R2 (ak je R1 >R2) do elektrického obvodu je prúd tečúci odporom R1: rovnaký ako prúd tečúci odporom R2 menší ako prúd tečúci odporom R2 väčší ako prúd tečúci odporom R2 nezávislý od veľkosti odporov.
44. Pri elektrolýze sa kov vylučuje: na anóde na katóde aj na anóde aj na katóde na antikatóde.
45. Množstvo vylúčenej látky na elektróde pri elektrolýze je: priamo úmerné veľkosti náboja nepriamo úmerné veľkosti náboja nezávisí od veľkosti náboja priamo úmerné štvorcu veľkosti náboja.
46. Veľkosť náboja, ktorý prešiel vodičom elektrického prúdu za 1 hodinu pri prúde 10 mA je: 10 mC 6 000 mC 6 C 36 C.
47. Práca W potrebná na prenesenie náboja Q potenciálnym rozdielom V je rovná: W = Q ·V W = Q/V W = 1/Q·V W = V/Q.
48. Podľa Ohmovho zákona: elektrický prúd rastie so zvyšujúcim napätím elektrický prúd rastie so zvyšujúcim odporom elektrický prúd klesá so zvyšujúcim napätím elektrický prúd nezávisí na veľkosti odporu.
49. Elektrická vodivosť kovového vodiča je: priamo úmerná súčinu dĺžky a prierezu vodiča priamo úmerná dĺžke a nepriamoúmerná prierezu vodiča priamo úmerná prierezu a nepriamo úmerná dĺžke vodiča nepriamo úmerná súčinu dĺžky a prierezu vodiča.
50. Jednotkou intenzity elektrického poľa je: C.m C.m-1 V.m-1 A.m.
Report abuse Consent Terms of use